• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jutro w LHC zderzenia o sile 7 bilionów elektronowoltów

  29.03.2010. 22:45
  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak

  W Laboratorium CERN w Genewie trwają ostatnie przygotowania do ekstremalnych zderzeń protonów rozpędzanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to jutro tuż po godzinie dziewiątej rano można się spodziewać pierwszych zderzeń o energii 7 bilionów elektronowoltów - energii niemal trzykrotnie większej niż rekord osiągnięty w grudniu ubiegłego roku.

  Protony, przyspieszone i prowadzone w dwóch równoległych "nitkach" podziemnego, dwudziestosiedmiokilometrowego kołowego akceleratora LHC, będą zderzały się w specjalnie zbudowanych czterech gigantycznych multidetektorach ATLAS, CMS, ALICE i LHCb.

  Dr Marek Pawłowski, rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku informuje, że już jutro zostaną udostępnione rekonstrukcje pierwszych przypadków. Zderzenia te to jednak dopiero początek półtorarocznej serii planowanych badań. Naprawdę ciekawych doświedczeń, niosących nowe informacje o budowie i oddziaływaniach materii, trzeba będzie poszukać wśród zbieranej miesiącami niewyobrażalnej liczby zderzeń. Dlatego pierwszych naprawdę nowych wyników można się spodziewać dopiero po przeprowadzeniu wielomiesięcznych, skomplikowanych analiz.

  Obecne plany zakładają, że pod koniec 2011 r. nastąpi modernizacja akceleratora, która umożliwi podwojenie jego energii po rocznej przerwie, czyli około 2013 roku.

  CERN przygotował bogaty program medialny w związku z tym wydarzeniem. W Genewie jest akredytowanych ponad 100 dziennikarzy z całego świata, którzy będą przygotowywać relacje. W godzinach 9-11 planowany jest przekaz satelitarny z rożnych miejsc eksperymentu. Przekazywana będzie też relacja bezpośrednia w internecie: http://webcast.cern.ch/lhcfirstphysics/.

  "Polska wraz z 20 innymi krajami jest członkiem CERN - informuje Pawłowski. - LHC, którego wybudowanie kosztowało ok. 10 mld euro jest więc naszą współwłasnością. Polscy fizycy i inżynierowie wnieśli swój wkład w budowę akceleratora i jego detektorów oraz w przygotowanie programu badań fizycznych. Polscy studenci mają możliwość odbywania w CERN-ie praktyk i współuczestniczenia w badaniach, polskie firmy są dostawcami urządzeń, instalacji, materiałów i usług dla CERN-u, a polscy nauczyciele fizyki od kilku lat szkolą się w CERN-ie w czasie tygodniowych wyjazdów organizowanych kilka razy do roku." -

  Animacje można znaleźć na stronie: http://project-tv.web.cern.ch/project-tv/animations.html

  Pakiet podstawowych informacji na temat LHC znajduje się na stronie Instytutu Problemów Jądrowych: http://www.ipj.gov.pl/pl/news/72.htm.

  Źródło:
  PAP - Nauka w Polsce

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Akcelerator zderzeniowy - urządzenie rozpędzające cząstki elementarne w przeciwnych kierunkach w dwóch tunelach, by zderzyły się i zużyły prawie całą porcję energii kinetycznej na wytworzenie nowych cząstek. Do najważniejszych działających należy Wielki Zderzacz Hadronów w CERN. Lista dyrektorów generalnych CERN: Dyrektorzy generalni CERN wybierani są na 5 lat. Okres ich urzędowania zaczyna się 1 stycznia. W latach 70 CERN posiadał dwóch dwóch współdyrektorów generalnych. EuCARD (European Coordination for Accelerator Research & Development) jest projektem współfinansowanym przez Siódmy Program Ramowy Unii Europejskiej. Rozpoczął się 1 kwietnia 2009, obejmuje 37 partnerów z całej Europy, i jest koordynowany przez CERN.

  LHCb (skrót ang. "Large Hadron Collider beauty") – detektor cząstek elementarnych przy genewskim Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w CERN. [email protected] - projekt przetwarzania rozproszonego platformy BOINC. Jego celem jest umożliwienie dokładnej kalibracji akceleratora cząstek elementarnych, Large Hadron Collider (LHC), budowanego przez CERN w Genewie.

  ALICE (ang. A Large Ion Collider Experiment) – jeden z sześciu detektorów przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). ROOT - obiektowy szkielet aplikacji (ang. framework) wspomagający pisanie programów do analizy danych. Powstał w 1994 roku w laboratorium CERN na potrzeby analizy danych fizyki wysokich energii i jest od tego czasu stale rozwijany. ROOT zawiera:

  TOTEM (ang. TOTal Elastic and diffractive cross section Measurement) – jeden z sześciu detektorów przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). EGEE (Enabling Grids for E-SciencE) to projekt udostępniania gridu zbudowanego na potrzeby eksperymentu w CERN dla szerszego grona naukowców.

  Proton Synchrotron (PS) to jeden synchrotronów zainstalowanych w laboratorium CERN. Przyjmuje on protony wstrzykiwane z PS boostera o energii 1.4 GeV i przyśpiesza je do energii 28 GeV. Następnie protony wstrzykiwane są do synchrotronu SPS. Oprócz protonów przyśpieszane mogą byc także elektrony, pozytony oraz jony.

  CMS (ang. Compact Muon Solenoid) – detektor przy wybudowanym w CERN-ie Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC), który posłuży m.in. do obserwacji mionów.

  Spowalniacz antyprotonów – to pierścień akumulacyjny w laboratorium CERN w Genewie. Został zbudowany jako następca LEAR i został uruchomiony w 2000 roku. Spowolnione antyprotony są przeznaczane do jednego z kilku powiązanych eksperymentów. Physics Analysis Workstation (w skrócie PAW) – interaktywne narzędzie do analizy danych. Wyposażone we własny język skryptowy, umożliwia przede wszystkim graficzną prezentację i analizę wyników. PAW znajduje szerokie zastosowanie w fizyce wysokich energii. Program został stworzony w CERN-ie, w 1986 roku. Opracowano go z myślą o przetwarzaniu dużych ilości informacji. PAW jest zbudowany w oparciu o bibliotekę CERNLIB, którą stanowi pokaźna kolekcja procedur napisanych w Fortranie.

  Les Horribles Cernettes (zdjęcie) – pierwsze opublikowane zdjęcie w internecie. Do jego publikacji doszło 18 lipca 1992 roku na stronie ośrodka naukowo badawczego CERN. Zdjęcie trafiło do działu ciekawostek. Przedstawia ono cztery dziewczyny Angelę Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Nielsen i Lynn Veronneau wokalistki zespołu Les Horribles Cernettes pozujące w lekko prowokacyjnych pozach ubrane w stroje balowe. Zdjęcie wykonał chłopak jednej z dziewczyn, Silvano de Gennaro (pracownik CERN) na corocznym festiwalu muzycznym dla informatyków, na którym zespół występował. Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim, a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstekWielki Zderzacz Hadronów.

  LEP (z ang. Large Electron Positron Collider, Wielki Zderzacz Elektronowo-Pozytonowy) – akcelerator pracujący w CERN pod Genewą w latach 1989-2000. Znajdował się on w tunelu o obwodzie 27 km. Akcelerator po wybudowaniu w 1989 roku potrafił rozpędzić elektrony do energii 45 GeV, a pod koniec swojego działania do 104,6 GeV.

  Dodano: 29.03.2010. 22:45  


  Najnowsze