• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kometa na wakacje - 10P/Tempel 2

  02.07.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na naszym niebie widać już kolejną ciekawą kometę, która będzie ozdobą ciepłych, wakacyjnych nocy - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. W blasku Słońca ginie właśnie kometa C/2009 R1 (McNaught), a na naszym niebie widać już kolejnego gościa z warkoczem. Tym razem jest to okresowa kometa 10P/Tempel 2.

  Kometę tę odkrył niemiecki astronom Ernst Wilhelm Leberecht Tempel 3 lipca 1873 roku. Orbita komety 10P/Tempel 2 ma kształt elipsy o mimośrodzie 0.53. Obiekt jest zaliczany do rodziny Jowisza i nigdy nie zbliża się do Słońca na małą odległość. Minimalny dystans dzielący kometę od naszej dziennej gwiazdy wynosi 1.42 jednostki astronomicznej i w tym roku, w tym punkcie swojej orbity, kometa znajdzie się w nocy z 4 na 5 lipca. Pełen okres obiegu wokół Słońca wynosi 5.38 roku, a nachylenie do ekliptyki około 12 stopni.

  Tegoroczne zbliżenie do Słońca jest korzystne dla obserwatorów na Ziemi. W lipcu kometa przejdzie bowiem najbliżej Słońca, natomiast w sierpniu najbliżej Ziemi i wtedy znajdzie się w odległości tylko 0.65 j.a. od naszej planety. Kombinacja tych dwóch czynników spowoduje, że całe wakacje będą doskonałym czasem do podziwiania tego kosmicznego gościa.

  10P/Tempel 2, jak większość komet okresowych, nie jest obiektem jasnym. Wielokrotne powroty w okolice Słońca spowodowały, że jej 10-kilometrowe jądro jest dość wypalone i stosunkowo ubogie w substancje lotne. Kometa nie będzie więc obiektem widocznym gołym okiem. W maksimum swojego blasku, który przypadnie na połowę lipca, jej jasność osiągnie 8 magnitudo. Do jej obserwacji warto więc użyć lornetki. Klasyczna lornetka 7x50 lub 10x50 powinna pozwolić na bezproblemowe dojrzenie komety na ciemnym niebie. Na szczęście, na takie właśnie niebo natrafimy w momencie, gdy kometa będzie najjaśniejsza bo najbliższy nów Księżyca wypada 11 lipca.

  W trakcie wakacji kometa przesuwa się na tle gwiazd z konstelacji Wodnika. Widać ją najlepiej w drugiej połowie nocy. Około dwie godziny przed wschodem Słońca świeci na wysokości około 20 stopni nad horyzontem. W połowie lipca kometa będzie świecić tylko kilka stopni od jasnego Jowisza, więc dość łatwo będzie ją odnaleźć. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

   krf/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  9P/Tempel (lub Tempel 1) – kometa okresowa należąca do rodziny komet Jowisza. Była celem misji kosmicznej Deep Impact, mającej na celu przeprowadzenie badań naukowych tej komety. Jedno z zadań polegało na wypuszczeniu z sondy tzw. impaktora, który uderzył w jądro komety.
  75D/Kohoutek – kometa krótkookresowa, należąca do rodziny Jowisza, której nie obserwowano podczas kolejnych powrotów od 1994 roku. Kometa jest uważana obecnie za zagubioną, o czym świadczy również jej oznaczenie literą "D".
  D/1894 F1 (Denning) – kometa krótkookresowa, należąca do rodziny Jowisza (również obiekt typu NEO). Obecnie uznawana za zaginioną.


  5D/Brorsen – kometa okresowa należąca do rodziny komet Jowisza, odkryta przez duńskiego astronoma Theodora Brorsena w 1846 roku. Od 1879 roku, kiedy przeszła ona przez peryhelium swojej orbity, nie była już więcej widziana przez żadnego obserwatora, mimo częstych prób, których dokonywano podczas kolejnych przewidywanych jej powrotów w pobliże naszej Dziennej Gwiazdy.
  D/1884 O1 (Barnard), także Barnard 1 – kometa krótkookresowa, należąca do rodziny Jowisza. Obecnie uznawana za zagubioną.

  Kometa Enckego (nazwa oficjalna 2P/Encke) – kometa krótkookresowa należąca do grupy komet typu Enckego. Ma najkrótszy okres ze wszystkich znanych komet i była obserwowana w czasie powrotu do Słońca już ponad 60 razy (oprócz 1944 roku). D/1766 G1 (Helfenzrieder) – kometa krótkookresowa, należąca do rodziny Jowisza oraz obiektów bliskich Ziemi. Uznawana obecnie za zaginioną.


  Kometa Biela (nazwa oficjalna 3D/Biela) – kometa okresowa należąca do rodziny komet Jowisza, która została jednak zgubiona przez obserwatorów. Jej ostatnie obserwowane przejście przez peryhelium orbity miało miejsce 24 września 1852 roku. Zagubione komety – komety okresowe, których odkrycie udokumentowano i potwierdzono, jednak nie można ich ponownie odnaleźć w wyniku obserwacji. Za zagubioną uznaje się taką kometę, której nie widziano co najmniej podczas dwóch kolejnych przejść przez peryhelium.


  141P/Machholz lub Machholz 2 – kometa krótkookresowa, należąca do rodziny Jowisza oraz obiektów NEO. Kometa ta uległa rozpadowi, w wyniku którego powstały dwa fragmenty oznaczone 141P/Machholz 2-A oraz 141P/Machholz 2-D.

  C/1882 F1, Wielka Kometa z roku 1882 lub Kometa Wellsa – to kometa długookresowa, która powróci prawdopodobnie w okolice Słońca. Widoczna była gołym okiem na półkuli południowej.

  Kometa długookresowa – kometa obiegająca Słońce w czasie dłuższym niż 200 lat. Znane komety długookresowe to kometa Hyakutake i Kometa Hale-Bopp. 88P/Howell — kometa okresowa należąca do rodziny komet Jowisza, odkryta 29 sierpnia 1981 roku przez Ellen Howell w Obserwatorium Palomar. Kometa 88P/Howell okrąża Słońce w ciągu 5 i pół roku a półoś wielka jej orbity wynosi 3,12 j.a.

  289P/Blanpain – kometa krótkookresowa, należąca do rodziny Jowisza oraz obiektów NEO. Długo uznawana za zagubioną, nosiła oznaczenie D/1819 W1 (Blanpain). W XXI wieku została ponownie odnaleziona, chociaż małe rozmiary i słaba aktywność wskazują, że kometa z 1819 roku uległa rozpadowi i obecnie obserwowany jest jej główny fragment.

  Dodano: 02.07.2010. 01:17  


  Najnowsze