• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Konkurs na polskie imię dla planetoidy

  13.10.2010. 00:05
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Planetoida odkryta w 2007 r. przez uczniów ze Szczecina już wkrótce będzie nosiła polska nazwę. W konkursie na imię dla niej mogą wziąć udział wszystkie szkoły w Zachodniopomorskiem. Propozycje można przesyłać do 17 grudnia.

  Pozwolenie na nazwanie planetoidy, obecnie oznaczanej kodem 2007 GH2 lub K07G02H, wydała właśnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Odkrywcami obiektu są młodzi miłośnicy astronomii, którzy trzy lata temu byli uczniami XIII Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum nr 16 ( ZSO nr 7) w Szczecinie - Krzysztof Będkowski, Tomasz Niedźwiedź i Jakub Zaborowski.

  Odnalezione przez nich ciało należy do grupy trojańczyków Jowisza. I choć wybranie nazwy to przywilej zespołu, który odnalazł obiekt, licealiści zdecydowali się nim podzielić z uczniami wszystkich zachodniopomorskich szkół i wybrać nazwę w konkursie.

  Odkrycia dokonano w ramach Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Asteroid (ang. International Asteroid Search Campaign, IASC). Biorą w nim udział szkoły z całego świata, a zadaniem zespołów uczniów działających pod opieką nauczycieli fizyki, astronomii, informatyki lub matematyki jest badanie małych ciał Układu Słonecznego, w tym obiektów, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi.

  Wykonane w ten sposób pomiary trafiają do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center. Ośrodek ten gromadzi dane m.in. o asteroidach dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) i amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

  Projekt IASC powstał dzięki współpracy instytucji ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej: Hardin-Simmons University, Lawrence Hall of Science (University of California, Berkeley), Astronomical Research Institute, Global Hands-On Universe Association (Portugalia), Sierra Stars Observatory Network i Astrometrica (Austria).

  Polskie szkoły uczestniczą w IASC dzięki programowi "Hands-On Universe, Europe", w ramach którego są udostępniane nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych, np. program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy. Polskim partnerem obu przedsięwzięć jest portal Astronomia.pl.

  "Gdy w 2007 roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do programu poszukiwania planetoid prowadzonego przez IASC nawet nie myśleliśmy, że kiedykolwiek będziemy mogli nadać nazwę odkrytemu przez nas obiektowi - wspomina Tomasz Skowron, nauczyciel fizyki z ZSO nr 7 w Szczecinie. - Dzisiaj na liście naszych znalezisk znajduje się już siedem ciał: K07G02H, K07H16L, K07T04Y, K07TH2Y, K08SK9B, K08SM6T i K08W93W".

  Wymagania dotyczące nazwy obiektu są ściśle określone przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Za jej ostateczną akceptację będzie odpowiadał piętnastoosobowy Komitet ds. nazewnictwa małych ciał niebieskich (ang. Committee for Small-Body Nomenclature) będący częścią IAU. W jego skład wchodzą zawodowi astronomowie z całego świata, którzy zajmują się asteroidami i kometami.

  Proponowane nazwy powinny być 16-znakowe lub krótsze (wliczając spacje i znaki interpunkcyjne). Najlepiej, by było to jedno słowo, możliwe do wymówienia w wybranym języku, nie stanowiące obrazy dla kogokolwiek i różniące się od istniejących nazw asteroid lub naturalnych księżyców planet. W przypadku nazwisk osób i nazw wydarzeń o znaczeniu militarnym lub politycznym, propozycje powinny być zgłaszane tylko po upłynięciu stu lat od śmierci danej osoby lub daty wydarzenia.

  MUA odradza również zgłaszanie imion zwierząt domowych i nie pozwala na nazwy o charakterze komercyjnym. Zaakceptowane nazwy nabierają mocy w chwili ich publikacji wraz z towarzyszącym uzasadnieniem w "Minor Planet Circulars", wydawanych raz w miesiącu przez Minor Planet Center.

  Propozycje nazw, wraz z krótkim uzasadnieniem (objętość nie powinna przekraczać 3 tysięcy znaków) oraz danymi (imię, nazwisko, miejscowość, nazwę i typ szkoły) można nadsyłać do 17 grudnia 2010 roku na adres [email protected] Ogłoszenie wyniku konkursu nastąpi 17 stycznia 2011 roku na stronie internetowej http://lo13.univ.szczecin.pl.

  PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

  agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  (315166) Pawelmaksym (oznaczenia tymczasowe: 2007 GA4, K07G04A) – planetoida z głównego pasa planetoid, odkryta wiosną 2007 roku przez Klub Astronomiczny BDTeam z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, w ramach Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Asteroid (International Asteroid Search Campaign). Klub bierze w niej udział dzięki współpracy z programem Hands on Universe-Europe. 22 lipca 2013 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła oficjalnie i opublikowała w cyrkularzach Minor Planet Center, zaproponowaną nazwę „Pawelmaksym” dla uhonorowania polskiego miłośnika astronomii Pawła Maksyma, założyciela Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu, który zmarł w lutym 2013. (329230) 2007 CV54 (inne oznaczenia: K07C54V, 2012 EN4) – planetoida z głównego pasa planetoid, odkryta w lutym 2007 roku, przez Macieja Małkowskiego i Piotra Tylendę, uczniów X Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Jest to pierwsza planetoida odkryta przez polskich uczniów w ramach programu International Asteroid Search Campaign. Odkrycie zostało potwierdzone 19 lutego 2007 roku przez harwardzkie Minor Planet Center i Międzynarodową Unię Astronomiczną. Nazwa planetoidy jest oznaczeniem tymczasowym. 2009 BK103 (inne oznaczenie K09BA3K) – planetoida należąca do zewnętrznej części głównego pasa planetoid, odkryta w styczniu 2009 roku przez uczniów Artur Stankiewicza, Paulę Dmochowską oraz Mateusza Wojciechowskiego pracujących pod opieką Klemensa Baranowskiego, nauczyciela fizyki w olsztyńskim I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w ramach programu poszukiwania planetoid przygotowanego przez International Astronomical Search Collaboration (IASC).

  (1615) Bardwell – planetoida z grupy pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 194 dni w średniej odległości 3,13 j.a. Została odkryta 28 stycznia 1950 roku w Goethe Link Observatory (Indiana Asteroid Program) w Brooklynie w stanie Indiana. Nazwa planetoidy pochodzi od Conrada Bardwella, amerykańskiego astronoma Minor Planet Center w Obserwatorium Cincinnati. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1615) 1950 BW. Minor Planet Center – organizacja działająca pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej odpowiedzialna za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego (planetoid i komet). Działa przy Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO), które jest częścią Center for Astrophysics (CfA) wraz z Harvard College Observatory (HCO).

  The Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR, (pol.) Projekt Poszukiwania Planetoid Bliskich Ziemi im. Lincolna) – projekt, przy którego realizacji współpracują Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, NASA oraz Laboratorium Lincolna z MIT. Celem przedsięwzięcia jest skatalogowanie planetoid, w celu wyznaczenia ich orbit, a co za tym idzie oszacowania ryzyka zderzenia z Ziemią. Obserwacje przeprowadzane są za pomocą dwóch teleskopów znajdujących się w placówce Laboratorium Lincolna na terenie poligonu rakietowego White Sands Missile Range, niedaleko Socorro w stanie Nowy Meksyk. Wyniki badań przesyłane są do Minor Planet Center. BDTeam – młodzieżowy klub astronomiczny, działający przy XXVII Liceum Ogólnokształcącym im.Tadeusza Czackiego w Warszawie. Zrzesza uczniów liceum zainteresowanych astronomią i astrofizyką. BDTeam zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem obserwacji teleskopowych przez Internet, m.in. w ramach programu LCOGT (Faulkes Telescopes) pod patronatem British Council oraz poszukiwaniem planetoid (udział w Międzynarodowej Kampanii Poszukiwania Planetoid). W kwietniu 2007 członkowie klubu w ramach programu International Asteroid Search Campaign dokonali odkrycia planetoidy (315166) Pawelmaksym.

  Lista ponumerowanych planetoid – lista planetoid odkrytych i skatalogowanych przez Minor Planet Center, którym nadano kolejne numery katalogowe. Baza danych małych ciał Układu Słonecznego prowadzona jest przez Jet Propulsion Laboratory. Z uwagi na zastosowaną numerację lista obejmuje również wszystkie planety karłowate. Zestawienie to do planetoid zalicza też obiekty transneptunowe, których budowa w większości jest nieznana. II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie – jedna z najstarszych polskich placówek oświatowych w województwie zachodniopomorskim, założona w 1946, nawiązująca też do tradycji szkół powstających w Szczecinie od XIII w. W rankingu "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" w roku szkolnym 2006/2007 szkoła zajęła 15. miejsce w Polsce. Uczniowie i mieszkańcy miasta nazywają szkołę Pobożniakiem, od nazwy ulicy Henryka Pobożnego, przy której znajduje się szkoła. Szkoła prowadzi także oddziały realizujące program Matury Międzynarodowej. Numer szkoły w programie IB to 003885.

  Dodano: 13.10.2010. 00:05  


  Najnowsze