• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kosmos - Tajemnice Wszechświata - nowe czasopismo dla miłośników astronomii

  08.10.2010. 00:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na rynku ukazało się nowe czasopismo popularnonaukowe o astronomii, kosmosie i astronautyce. Dwutygodnik "Kosmos - Tajemnice Wszechświata" to kolorowy magazyn, do którego jest dołączany film na płycie DVD.

  Magazyn liczy 24 strony i zawiera artykuły powiązane z tematem filmu, a także działy: "Gwiezdne safari", "Encyklopedia astronomii i astronautyki", "Przewodnik astronomiczny", "Historia astronomii" i "Patrz w niebo".

  Dołączane do pisma filmy to kolejne odcinki amerykańskiego serialu popularnonaukowego "The Universe", który miał premierę w 2007 r. w kanale telewizyjnym "The History Channel", a którego kolejne sezony są emitowane do dzisiaj. Film można oglądać z napisami w języku polskim, z polskim lektorem lub w oryginalnej wersji angielskiej.

  Pierwszy numer pisma pojawił się 21 września i był poświęcony badaniom planet pozasłonecznych. Numer drugi, z 5 października, obejmuje tematykę lotów kosmicznych. Można w nim przeczytać m.in. o przylądku Canaveral, z którego startują amerykańskie misje kosmiczne, a także o Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i o tym, co warto zobaczyć we Wszechświecie. Dołączono do niego także plakat z mapą Układu Słonecznego.

  Numer trzeci ma być poświęcony kolizjom w kosmosie, a czwarty - tajemnicom Księżyca. Wydawca zapowiada ukazanie się co najmniej 55 numerów pisma.

  Magazyn przygotowywany jest przez firmę Animko GP Proniewski Grzegorz. Treść pisma redaguje zespół w składzie: Krzysztof Czart, Stanisław Janikowski, Alicja Konieczny, Jan Pomierny (kierownik zespołu), Milena Ratajczak, Tomasz Szymański oraz Kamil Złoczewski. Za filmy i wybór dodatków odpowiedzialny jest wydawca Oxford Educational Sp. z o.o. Witryna internetowa czasopisma "Kosmos - Tajemnice Wszechświata" znajduje się pod adresem www.kosmos.amercom.com.pl.

  Spośród popularnonaukowych czasopism astronomicznych w Polsce ukazują się: dwumiesięcznik "Urania - Postępy Astronomii", kwartalnik "Vademecum miłośnik astronomii" oraz bardziej specjalistyczny "Cyrqlarz" dla miłośników obserwacji meteorów i komet, czy skierowany do miłośników meteorytów "Meteoryt".

  Wśród czasopism znajdziemy także miesięcznik matematyczno-fizyczno-astronomiczno-informatyczny "Delta". Liczne tematy astronomiczne poruszane są w miesięcznikach popularnonaukowych "Wiedza i Życie" oraz Świat Nauki". Od tematyki kosmicznej nie stroną też "Młody Technik", "Focus", "21. wiek", "Fizyka w Szkole" oraz "Foton". W Polsce wydawane jest również czasopismo naukowe "Acta Astronomica".

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii. Urania–Postępy Astronomii – dwumiesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej. Czasopismo powstałe z połączenia się „Uranii” i „Postępów Astronomii”, wydawane wspólnie pod patronatem PTA i PTMA od 1998 roku. Zachowana została numeracja ciągła Uranii. Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich.

  Świat Przygód z Hugo – polskie czasopismo kierowane do dzieci i opierające się na programie Hugo, w Polsce nadawanym w telewizji Polsat. Magazyn wydawany był od 2003 do 2010 roku w nakładzie 100 000 egzemplarzy miesięcznie. Do każdego numeru dołączane były płyty z grami komputerowymi lub filmami edukacyjnymi i odcinkami seriali animowanych. Pierwszy numer pisma ukazał się w listopadzie 2003 roku. Od 2009 roku zmniejszyła się częstotliwość wydawania i magazyn ukazywał się jako dwumiesięcznik. Ostatni numer pisma pojawił się w sprzedaży w kwietniu 2010 roku. Postępy Astronomii – kwartalnik powstały w 1953 roku z inicjatywy Stefana Piotrowskiego jako czasopismo dla profesjonalnych astronomów polskich. Wydawcą pisma było Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Pismo miało na celu zamieszczanie prac badawczych (w języku polskim) oraz prac o charakterze przeglądowym.

  Muza: magazyn muzyczny – polski magazyn muzyczny, miesięcznik, który ukazywał się od kwietnia/maja 2003 do grudnia 2003 (w sumie ukazało się 8 numerów). Według słów redaktora naczelnego, Daniela Wyszogrodzkiego, magazyn ten skierowany był do „szeroko pojętych miłośników muzyki” i „poświęcony wszystkim gatunkom muzycznym”. Archeologia Żywa - polski miesięcznik popularnonaukowy ukazujący się od 1996 roku. Czasopismo to omawia najnowsze odkrycia polskich i zagranicznych archeologów. Omawia różne zagadnienia historyczne. Zamieszcza wywiady ze znanymi badaczami oraz opisuje co dzieje się w światowej archeologii. Zamieszcza sprawozdania z imprez archeologicznych z kraju i ze świata. Na początku czasopismo ukazywało się jako kwartalnik, następnie do numeru 1(59) jako dwumiesięcznik, a od 2(60) jako miesięcznik. Do numeru 2/2002 Archeologia Żywa miała 52 strony i układ dwuszpaltowy a od 3/2002 ma układ trzyszpaltowy i 60 stron. Obecnie (od nr 2(42)) magazyn jest wydawany w nowej szacie graficznej i ma 64 + 4 strony. Redaktorem naczelnym jest dr Błażej Stanisławski. Siedziba redakcji mieści się we Wrocławiu.

  Kursywa (czasopismo) – magazyn literacki, dwumiesięcznik prezentujący literaturę (głównie autorów młodszego pokolenia). Czasopismo rozpoczęło swoją działalność w internecie w styczniu 2000. Drukiem "Kursywa" zaczęła ukazywać się najpierw jako dodatek literacki do dwumiesięcznika "Opcje", w listopadzie 2003 na rynku czytelniczym pojawił się pierwszy samodzielny numer papierowy "Kursywy" ("Numer bajeczny", kolejny zaś „Międzynarodówka” – każdy z numerów ma swój własny tytuł, jak również charakter tematyczny). W każdym numerze czapopisma prezentowane są utwory poetyckie, proza oraz recenzje. Obecnie ukazywanie się czasopisma jest zawieszone. Magazyn Kim Kolwiek – czasopismo wydawane przez Egmont Polska, na podstawie serialu animowanego o przygodach agentki Kim Kolwiek. Jest przeznaczony dla dziewczynek i chłopców w wieku od 7 lat. Zawiera komiksy, plakat, zagadki, testy na tajnego agenta oraz konkursy z nagrodami. Do każdego numeru dołączany jest gadżet dla superagenta. Pierwszy numer magazynu pojawił się 21 grudnia. Cena miesięcznika wynosi 5,90 zł

  Magazyn Turystyki Górskiej „n.p.m.” – miesięcznik poświęcony turystyce górskiej, którego pierwszy numer ukazał się w kwietniu 2001. Pismo przeznaczone jest zarówno dla wspinaczy, jak też turystów chodzących po polskich i zagranicznych górach. W latach 2001–2007 redaktorem naczelnym „n.p.m.” był Piotr Pustelnik. Od sierpnia 2007 jest nim Tomasz Cylka.

  Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne

  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS) – jedno z wiodących na świecie czasopism naukowych dotyczących astronomii i astrofizyki. Jest wydawane przez Blackwell Publishing w imieniu brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (RAS), jednak wbrew nazwie nie jest miesięcznikiem (rocznie ukazuje się 36 numerów), ani nie zawiera obwieszczeń RAS. Astronomische Nachrichten – niemieckie czasopismo naukowe poświęcone astronomii. Jest to jeden z najdłużej ukazujących się periodyków. Pierwszy numer wydrukowano w 1823 roku. Współcześnie zamieszcza artykuły napisane w języku angielskim.

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników. Magazyn Stomatologiczny - czasopismo branżowe ukazujące się od roku 1991 jako miesięcznik. "Magazyn Stomatologiczny" jest pismem specjalistycznym przeznaczonym dla stomatologów. Zawiera stałe rubryki: temat miesiąca, aktualności, stomatologia praktyczna, vademecum stomatologa. Pragnąc ułatwić lekarzom stomatologom dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego, magazyn wprowadził od numeru 4/2006 program edukacyjny. Obecnie nakład wynosi 8000 egz. Redaktorem naczelnym jest prof. dr hab. n. med. Zbigniew Jańczuk. Na liście czasopism punktowanych przez polskie Ministerstwo Nauki znajduje się w części B z pięcioma punktami.

  Secret Service. Magazyn gier komputerowych – polski miesięcznik o grach komputerowych i konsolowych wydawany w latach 1993-2001 przez wydawnictwo ProScript. Pierwszy numer czasopisma trafił do kiosków 16 marca 1993 roku. Pomysłodawcami i założycielami pisma byli Marcin „Martinez” Przasnyski i Waldemar „Pegaz Ass” Nowak, znani wcześniej z Top Secret. Magazyn zakończył działalność po 95 numerach. Łabuź - ukazujący się w Łobzie w latach 1992-2007 kwartalnik literacko-historyczny z podtytułem "Prowincjonalny Okazjonalnik Literacki", którego redaktorem naczelnym i wydawcą (Prywatna Żebracza Inicjatywa Wydawnicza Klubu Literackiego „Łabuź”) był Leon Zdanowicz. Do 2007 roku ukazały się 62 numery pisma, oraz dodatkowo numery specjalne i tematyczne. W czerwcu 2010 roku ukazał się ostatni, monograficzny numer pisma poświęcony życiu i twórczości zmarłego w 2009 roku redaktora naczelnego. Na łamach pisma o nakładzie 300 egz. w latach 1992-99 publikowało się 127 autorów. "Łabuź" przyswajał również czytelnikowi dalszą i bliższą historię Łobza i okolic, przybliżał związane z Ziemią Łobeską przekazy i legendy, publikował także opracowania i dokumenty historyczne dotyczące tych dziedzin. Pismo uważne było za jedno z najciekawszych w Polsce inicjatyw wydawniczych w obrębie tzw. prowincjonalizmu otwartego.

  Sukces - pierwszy w Polsce po transformacji ustrojowej z 1989 r. wysokonakładowy magazyn (miesięcznik) wydawany przez prywatną spółkę Inter-media. Twórcami Sukcesu była czwórka szkolnych przyjaciół: Joanna i Ryszard Stolarscy, Tadeusz Helwich i Wojciech Mittelstaedt. Pierwszy numer ukazał się 29 kwietnia 1990 w nakładzie 100 000 egz. Poziom edytorski czasopisma wyraźnie przewyższał istniejące wtedy na rynku tytuły. Motto pisma brzmiało Magazyn nie tylko dla Panów. Po 2000 właścicielem Sukcesu był Zbigniew Jakubas, a wydawała go spółka Mulitco Press. Później przejęła go spółka Wydawnictwo Przekrój, od 2012 spółka Presspublica (obie należące do Grzegorza Hajdarowicza). Vademecum miłośnika astronomii - kwartalnik popularnonaukowy, poświęcony popularyzacji astronomii, ukazujący się od 1991 r. Wydawany jest przez wydawnictwo naukowe VEGA w nakładzie około 1400 egzemplarzy.

  Dodano: 08.10.2010. 00:53  


  Najnowsze