• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kształcenie inżynierów dla ITER

  13.04.2011. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponieważ rozpoczynają się prace związane z budową ITER, międzynarodowego eksperymentalnego reaktora termojądrowego, grupa europejskich instytutów badawczych zajmujących się syntezą jądrową wspólnie stworzyła zaawansowany specjalistyczny program szkoleniowy dla nowej generacji badaczy syntezy jądrowej.

  Inżynierów brakuje, a dziedzina syntezy jądrowej nie jest wyjątkiem od tej reguły. Jednak budowa i obsługa ITER, który ma się znajdować w Cadarache na południu Francji, będą wymagać doskonale wyszkolonych specjalistów w zakresie syntezy jądrowej, posiadających specyficzne umiejętności potrzebne w projekcie ITER.

  Komisja Europejska opracowała program o nazwie "Europejski program szkolenia w dziedzinie syntezy jądrowej" (European Fusion Training Scheme - EFTS) z myślą o utworzeniu kadry inżynierów przeszkolonych z uwzględnieniem wysokich wymagań technicznych ITER. W ramach EFTS Ośrodek Badawczy Juelich (Niemcy), wraz z instytutami badawczymi w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Czechach i Niemczech, stworzyły wspólnie program szkoleniowy o nazwie "Inżynieria diagnostyki optycznej dla ITER" (Engineering of Optical Diagnostics for ITER - EODI).

  Metody pomiarów optycznych mają zasadnicze znaczenie dla obsługi reaktorów syntezy jądrowej, ponieważ dostarczają badaczom informacji o stanie materiału do syntezy jądrowej, rozkładzie temperatur, ciśnieniu i liczbie cząstek.

  Dzięki EODI maksymalnie ośmiu młodych inżynierów otrzyma szansę zdobycia specjalistycznych umiejętności - będą oni przez trzy lata pracować przy prowadzonych obecnie doświadczeniach z syntezą jądrową i uczestniczyć w odpowiednich szkoleniach. Po zakończeniu programu uczestnicy powinni mieć możliwość znalezienia pracy w dziedzinie syntezy jądrowej w samym zespole ITER albo w jednym z lokalnych zespołów badawczo-rozwojowych.

  W Cadarache, w miejscu, gdzie ma stanąć ITER, już kładzie się fundamenty pod jego budowę, która powinna się rozpocząć w 2008 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, reaktor powinien rozpocząć pracę w 2016 r.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Programu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej, Fuzja dla Energii (ang. The European Joint Undertaking for ITER and the Development of Fusion Energy lub Fusion for Energy) – organizacja mająca na celu budowę eksperymentalnego reaktora termojądrowego (ITER) utworzona w ramach Euratomu 19 kwietnia 2007 roku na mocy decyzji Rady Europejskiej. Siedziba organizacji znajduje się w Barcelonie.

  Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Realizacji Programu ITER i Rozwoju Energii Termojądrowej, Fuzja dla Energii (ang. The European Joint Undertaking for ITER and the Development of Fusion Energy lub Fusion for Energy) – organizacja mająca na celu budowę eksperymentalnego reaktora termojądrowego (ITER) utworzona w ramach Euratomu 19 kwietnia 2007 roku na mocy decyzji Rady Europejskiej. Siedziba organizacji znajduje się w Barcelonie.

  ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) - dosł. Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny - reaktor termonuklearny, jak również międzynarodowy program badawczy z nim związany, którego celem jest zbadanie możliwości produkowania na wielką skalę energii z kontrolowanej fuzji jądrowej. Głównym zadaniem jest budowa wielkiego tokamaka, wzorowanego na wcześniej budowanych mniejszych DIII-D, TFTR, JET, JT-60 i T-15. Program jest przewidywany na 30 lat (10 lat budowy i 20 lat pracy reaktora), i ma kosztować w przybliżeniu 10 miliardów . Tym samym jest to drugi najdroższy na świecie program badawczy, tańszy jedynie od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Według decyzji z dnia 28 czerwca 2005 tokamak powstanie w Cadarache w pobliżu Marsylii, na południu Francji. W projekcie uczestniczą finansowo i naukowo: Unia Europejska, Japonia, Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny (od 2003), Korea Południowa (od 2003) i Indie (od 2005). Przed przystąpieniem do programu Indii zakładano, że Unia Europejska pokryje 50% kosztów jego budowy, a pozostałe strony po 10% każda w formie komponentów.

  JT-60- japoński toroidalny tokamak. Doświadczenia zdobyte podczas budowania urządzenia są wykorzystywane w międzynarodowym projekcie ITER.

  Magnetyczne uwięzienie plazmy, pułapka magnetyczna – podejście do uzyskania kontrolowanej syntezy termojądrowej, które wykorzystuje pole magnetyczne do uwięzienia paliwa dla syntezy jądrowej będącego plazmą.

  Szarrum-iter – według "Sumeryjskiej listy królów" szósty, ostatni władca należący do dynastii z Mari. Dotyczący go fragment brzmi następująco:

  Kontrolowana synteza termojądrowa - reakcja termojądrowa, która miałaby podlegać kontrolowanemu przebiegowi. Główną motywacją kontrolowania syntezy termojądrowej jest wykorzystanie jej jako źródła energii.

  Dodano: 13.04.2011. 16:26  


  Najnowsze