• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miłośnicy astronomii opowiedzą o swojej pasji podczas otwarcia planetarium CNK

  18.06.2011. 09:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  19 czerwca w Warszawie otwarta zostanie najbardziej oczekiwana atrakcja Centrum Nauki Kopernik - planetarium. Podczas uroczystości, w ramach której odbędzie się m.in. koncert Urszuli Dudziak pod tytułem "Niebo dźwięków", głos zabiorą także miłośnicy astronomii.

  Seria prezentacji multimedialnych przygotowanych przez pasjonatów nieba odbędzie się pod wspólnym tytułem "Moje niebo. I ty możesz uprawiać astronomię". Wystąpienia będą miały mało znaną w Polsce formułę Pecha Kucha, czyli "nieformalnego i przyjacielskiego gadu-gadu".

   

  Zakłada ona prezentację 20 slajdów w ściśle określonym czasie - 6 minut i 40 sekund (po 20 sekund na każdy slajd). Taka dynamiczna forma dzielenia się wiedzą na dany temat staje się coraz popularniejsza na świecie - tak zwane mikroprelekcje mają olbrzymie rzesze fanów, a ich najbardziej znana wersja, TED (7, 12, 18 minut) stała się już globalną marką.

  Podczas otwarcia planetarium "Niebo Kopernika" wystąpi siedmiu miłośników astronomii, którzy nie tylko zaprezentują swoje osiągnięcia, ale przede wszystkim pokażą, że każdy "może uprawiać astronomię".

  Gospodarzem spotkania będzie Karol Wójcicki, pracownik nowego warszawskiego planetarium. Zaprezentuje akcję liczenia gwiazd, która poprzedziła otwarcie planetarium.

  O poszukiwaniu komet na zdjęciach pochodzących z kosmicznego obserwatorium SOHO opowie Michał Kusiak, odkrywca ponad 100 komet i koordynator międzynarodowego programu "Sungrazing Comets".

  "Skupię się przede wszystkim na historii odkryć i powiem, jak z programu, w którym brali udział profesjonalni astronomowie został wyodrębniony projekt, w którym prym wiodą miłośnicy astronomii" - zdradza Kusiak.

  Swoje 6 minut i 40 sekund będzie miała też astrofotografia. Tę dziedzinę przedstawi Adam Jesionkiewicz, który jest jednym z najbardziej uznanych fotografów nieba w Polsce.

  Zaraz potem wystąpi Paweł Maksym z Obserwatorium Astronomicznego im. Papieża Sylwestra II w Bukowcu. Jego największą pasją są zakrycia gwiazd.

  "Mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsze obserwacje zakrycia gwiazdy - dobrze udokumentowane i wykorzystane naukowo - wykonał Mikołaj Kopernik. To był Aldebaran w 1497 roku" - wyjaśnia Maksym. "Podobna okazja trafi się w kwietniu 2014 roku. Warto z niej skorzystać, będę do tego zachęcał" - dodaje.

  Aleksander Cieśla to prekursor szkiców astronomicznych w Polsce. Zaprezentuje proste i efektowne techniki, z których korzystają miłośnicy astronomii.

  O obserwacjach meteorów opowie jeden z twórców Polskiej Sieci Bolidowej, Przemysław Żołądek. Umiejętność wyznaczania trajektorii przelotu meteorów i miejsca potencjalnych spadków meteorytów wykorzystuje przy próbach pozyskania materii z kosmosu.

  Janusz Wiland, prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii udowodni zaś, że własnoręcznie można zbudować teleskop. Sam skonstruował ich już kilkadziesiąt.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Michał Kusiak, ur. w Żywcu, student astronomii (stan marzec 2011) na WFAiIS Uniwersytu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako jeden z rzeszy miłośników astronomii, zaangażowanych w przeszukiwanie komet na zdjęciach dostarczanych przez koronografy misji SOHO i STEREO, odkrył ponad 100 komet, w tym dwutysięczną kometę odnalezioną na zdjęciach sondy SOHO.

  Maciej Bielicki (ur. 18 września 1906 w Warszawie, zm. 27 listopada 1988 tamże) – polski astronom, dr hab., wieloletni współpracownik Briana Marsdena. Docent Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wychowawca wielu pokoleń studentów astronomii. Specjalizował się w obliczaniu orbit komet, meteorów i sztucznych satelitów Ziemi. Współtwórca Katalogu orbit komet jednopojawieniowych. Aktywny obserwator nieba, stworzył w Warszawie stację wizualnych obserwacji sztucznych satelitów. Członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii od 1922 roku. Marcin Antoni Kubiak - profesor doktor habilitowany astronomii, specjalność astrofizyka, tytuł profesorski otrzymał 25 kwietnia 1994. Członek Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk, uczestnik projektu soczewkowania grawitacyjnego OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), współodkrywca między innymi układu planetarnego OGLE-2006-BLG-109. Autor znanej książki "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa" przeznaczonej dla studentów astronomii. Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1986-2008. Prezes Fundacji Astronomii Polskiej im. Mikołaja Kopernika. Edytor kwartalnika naukowego Acta Astronomica.

  Narodowe Centrum Kosmiczne (ang. National Space Centre) - muzeum kosmiczne położone w Wielkiej Brytanii w mieście Leicester. Otwarte 30 czerwca 2001 r. Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii. Muzeum poświęcone nauce o kosmosie i astronomii. Centrum składa się z sześciu głównych galerii i wystaw. Atrakcją muzeum jest DIGISTAR 3 kino, planetarium. W środku znajduje się sklep z pamiątkami oraz restauracja, która znajduje się pod dwoma dyszami rakiet Blue Streak i PGM-17 Thor. Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii.

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Wieża Braniborska w Zielonej Górze – zabytkowa wieża widokowa, a obecnie budynek Instytutu Astronomii im. Jana Keplera (dawniej Centrum Astronomii im. Jana Keplera lub Zielonogórskie Centrum Astronomii) wchodzący w skład Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszczą się w niej także Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wybudowana w latach 1859/1860 początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Mocno zaniedbana, została w 1988 roku gruntownie odrestaurowana. W 2005 roku przebudowano szczyt wieży, zwieńczając ją obrotową kopułą, pod którą umieszczono teleskop.

  Pecha Kucha (jap. ペチャクチャ) – rodzaj prezentacji multimedialnej składającej się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy, czyli trwającej 6 minut 40 sekund. Taki charakter prezentacji ma zapewnić jej dynamikę oraz żywość, a relatywnie krótki czas trwania - skupienie i uwagę. Pytania i dyskusja wstrzymywane są do zakończenia pokazu.

  Kazimierz Schilling (ur. 19 listopada 1943 w Poznaniu, zm. 10 grudnia 2006 w Olsztynie) – doktor astronomii, współtwórca, pracownik i dyrektor Planetarium w Olsztynie, laureat tytułu „Zasłużony dla Torunia”.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Biblioteka Uranii – seria wydawnicza wydawana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) w Krakowie od 1990 roku, związana z czasopismem Urania - Postępy Astronomii. Najnowszą z pozycji (nr 31) wydało Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA). Seria obejmuje książki dotyczące astronomii. W szczególności przez kilkanaście lat w jej ramach był wydawany bardzo szczegółowy kalendarz astronomiczny zawierający efemerydy dla planet i różnych innych ciał niebieskich.

  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne

  Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach (MOA) – unikatowa placówka tego rodzaju w Polsce, a jedyna w jej południowo-wschodnim rejonie. Głównym jego celem jest popularyzacja i dydaktyka astronomii. Od 2004 Obserwatorium nosi imię Kazimierza Kordylewskiego – krakowskiego astronoma, odkrywcy pyłowych księżyców Ziemi. W obiekcie znajduje się także Planetarium Niepołomice (czynne codziennie dla grup zorganizowanych, dla turystów indywidualnych w soboty). Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Dodano: 18.06.2011. 09:19  


  Najnowsze