• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Najdokładniejszy na świecie zegar powstanie w Gdańsku

  04.08.2010. 02:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jeden z najdokładniejszych zegarów na świecie powstanie w przyszłym roku w Gdańsku. Mechanizm czasomierza będzie działał w oparciu o impulsy wysyłane przez pulsary - gwiazdy neutronowe, które promieniują z niespotykaną regularnością. Budowa zegara ruszyć ma z okazji 400. rocznicy urodzin gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Inicjatorami działań są Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) i Gdański Park Naukowo-Technologiczny (GPN-T).

  Zegar, który powstanie w 2011 roku będzie działał w zupełnie inny sposób niż dotychczas znane nam czasomierze. Mechanizm oparty o działanie anteny astronomicznej skierowanej na pulsar pozwoli przetworzyć wysyłane impulsy na jednostki czasu.

  Pulsary to gwiazdy neutronowe o bardzo dużej gęstości i szybkim czasie obrotu. Przykładowo obiekt o masie Słońca mógłby mieć średnicę 10 km. Do Ziemi promieniowanie pulsarów dociera w postaci regularnych radiowych "błysków".

  Najdokładniejsze dotychczas zegary atomowe obliczają czas z dokładnością do 10^-10 sekundy na dzień, co oznacza, że niedokładność 1 sekundy może się zdarzyć raz na 27 mln lat. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu sygnałów wysyłanych przez pulsary, w pomiarze czasu możliwe będzie uzyskanie jeszcze większej dokładności.

  Jak informuje na swojej stronie GPN-T, do budowy pierwszego na świecie zegara pulsarowego już pół roku temu powołano zespół specjalistów złożony z pracowników Muzeum Zegarów w Gdańsku, astronomów z Centrum Astronomicznego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Gdańsku oraz gdańskiej firmy elektronicznej, która zapowiedziała gotowość do realizacji całego przedsięwzięcia.

  Jak wyjaśnia GPN-T, zegar pulsarowy powstanie w Gdańsku, bo w mieście tym możliwy jest odbiór bardzo silnego sygnału wysyłanego przez pulsar. Dodatkowym powodem jest fakt, że z Gdańska pochodził Jan Heweliusz - polski astronom, który zbudował prototyp zegara wahadłowego

  Najdokładniejszy na świecie czasomierz zostanie zainstalowany w Gdańsku w kościele św. Katarzyny, patronki nauki, w którym pochowany jest Jan Heweliusz. Zakończenie budowy zegara planowane jest na 2011 rok, a jego prezentacja połączona będzie z obchodami 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza. LT

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zegar pulsarowy – zegar, którego działanie opiera się na zliczaniu impulsów fal radiowych emitowanych z dużą regularnością okresu przez pulsary. W szczególności wykorzystanie pulsarów o milisekundowym okresie emisji pozwala na zbudowanie stabilnie działających zegarów o dużej dokładności, jednak wymaga to skorygowania naturalnie występujących nieregularności emisji. Gdański Park Naukowo-Technologiczny im. prof. Hilarego Koprowskiego – park technologiczny powstały w 2006 r. Założycielem i właścicielem GPN-T jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. GPN- To ośrodek badawczy, mieszczący się w centrum Gdańska, współpracujący z Samorządem Województwa Pomorskiego, miastem Gdańsk oraz Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe.

  Sparkasse der Hansestadt Danzig (Kasa Oszczędności Hanzeatyckiego Miasta Gdańska) – działający w Gdańsku w latach 1907-1945 bank o kapitale gdańskim, mieszkańców Gdańska. Zegar kwarcowy - rodzaj zegara, w którym do odmierzania czasu wykorzystuje się drgający kryształ kwarcu. Drgania kryształu są zliczane przez układy cyfrowe, które pokazują aktualny czas na wyświetlaczu zegarka. Rezonator kwarcowy wytwarza sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości, przez co zegary kwarcowe są co najmniej o rząd wielkości dokładniejsze od zegarów mechanicznych.

  Gdańskie Towarzystwo Naukowe – założone w roku 1922 jako Towarzystwo Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku z inicjatywy Polonii Gdańskiej i działało do roku 1939. Po wojnie reaktywowane w roku 1945, a pod obecną nazwą działa od roku 1956. Obecnie ma 5 wydziałów i wydaje m.in. Rocznik Gdański i Acta Biologica. Obecnie prezesem jest Jerzy Błażejowski. Danziger Creditanstalt A.G. (Gdańska Instytucja Kredytowa S.A., w wolnym tłumaczeniu: Gdański Bank Kredytowy) – działający w Gdańsku w latach 1917-1921 bank o kapitale gdańskim, następnie niemieckim.

  Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza Gdański Festiwal Carillonowy – coroczna impreza muzyczna odbywająca się w Gdańsku, będąca jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, czego powodem jest fakt, że pośród polskich miast tylko Gdańsk posiada dwa czynne carillony koncertowe. Nie bez znaczenia są także kilkusetletnie carillonowe tradycje Gdańska.

  Terminal kontenerowy DCT Gdańsk – jeden z dwóch terminali kontenerowych w Gdańsku (obok Gdańskiego Terminalu Kontenerowego), zlokalizowany na terenie Portu Północnego w Porcie Gdańskim. Działalność operacyjną rozpoczął w październiku 2007 roku, po zakończeniu pierwszego etapu inwestycyjnego. DCT Gdańsk jest obecnie najszybciej rozwijającym się terminalem w kraju. Jest największym terminalem kontenerowym w Polsce.

  Zegar Shortta (ang.: Shortt synchronome clock) – elektromechaniczny zegar wahadłowy, wynaleziony w 1921 roku przez brytyjskiego inżyniera Williama Hamiltona Shortta, we współpracy z zegarmistrzem Frankiem Hope Jonesem. W latach 1922–1956 firma Synchronome Co., Ltd. of London wyprodukowała około stu egzemplarzy tego zegara. Zegary Shortta były najdokładniejszymi zegarami mechanicznymi, jakie kiedykolwiek zostały skonstruowane. Od roku 1922 aż do końca lat 40. XX wieku (kiedy zastąpiono je dokładniejszymi zegarami kwarcowymi) opierała się na nich cała światowa służba czasu. Dokładność ich chodu sięgała pojedynczych milisekund na dobę (chociaż ostatnie doświadczenia wskazują, że można ją poprawić nawet do 200 mikrosekund na dobę). Zegary te w 1926 roku po raz pierwszy z powodzeniem wykorzystano do pomiaru niewielkich zmian prędkości rotacji Ziemi.

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r. Mikołaj Schwichtenberg - (ur. 1435, zm. 1518) gdańskim i pomorskim oficjał, bibliotekarz w Gdańsku i bibliofil. Opiekun gdańskiej biblioteki kościoła N.P. Maryi, wikariusz przy kaplicy WW. Świętych w tymże kościele, ponadto właściciel największej z dotychczas znanych w Gdańsku z tego okresu bibliotek prywatnych. Większą część swej prywatnej biblioteki ofiarował kościołowi św. Jana, gdzie był proboszczem. Jednak 10 dzieł przekazał bibliotece kościoła NP Maryi, której przez długie lata był pierwszym oficjalnym bibliotekarzem.

  Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego powstało z przekształconego Działu Wydawniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku wraz z powołaniem Uniwersytetu Gdańskiego w 1970 roku. Oficyna zajmuje się przede wszystkim wydawaniem podręczników akademickich, rozpraw, monografii oraz publikacji ciągłych i dokumentacyjnych ze wszystkich dziedzin wiedzy objętych działalnością badawczą i dydaktyczną Uniwersytetu Gdańskiego. Jest najstarszą i największą oficyną wydawniczą działającą w Trójmieście i w całym regionie Polski Północnej. W ciągu 30 lat działalności wydała ponad 2 200 tytułów o łącznym nakładzie bliskim miliona egzemplarzy. Gdańska Giełda Papierów Wartościowych i Dewiz (Danziger Effekten- und Devisenbörse) – instytucja giełdowa działająca w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1921-1935.

  Danziger Viehmarktsbank A.G. (Gdański Bank Rynku Bydła S.A.) – działający w Gdańsku w latach 1897-1935 bank o kapitale gdańskim. Danziger Bankverein A.G. (Gdański Bank Związkowy) – działający w Gdańsku w latach 1897-1939 bank o kapitale gdańskim.

  Danziger Hypothekenbank A.G. (Gdański Bank Hipoteczny S.A.) – działający w Gdańsku w latach 1924-1938 bank o kapitale gdańskim i niemieckim.

  Dodano: 04.08.2010. 02:17  


  Najnowsze