• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowe Zimowanie w Centrum Hewelianum

  25.01.2012. 12:33
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Budowanie owocowego Układu Słonecznego, eksperymenty fizyczne i codzienny science show -to niektóre atrakcje "Zimowania w Centrum Hewelianum" - programu, który na czas zimowych ferii placówka w Gdańsku przygotowała dla odwiedzających.

  "Dla wszystkich znużonych lepieniem bałwana, znudzonych zjeżdżaniem na nartach lub nieustannym wdrapywanie pod górkę albo jako alternatywę dla tegorocznego braku zimy, gorąco polecamy serię ciekawych warsztatów i pokazów popularnonaukowych" - zachęca Lucyna Rokitiańska z Centrum Hewelianum.

   

  Jak zapewnia atrakcji nie zabraknie przez cały okres ferii, a różnorodny program zajęć pozwoli każdego dnia znaleźć coś nowego i ciekawego.

  Pokazy będą odbywać się trzy razy dziennie, o godzinie 10, 11 i 13, od wtorku do piątku. W pierwszym tygodniu ferii oprócz budowy wyjątkowego, bo owocowego Układu Słonecznego nadarzy się także niepowtarzalna okazja żeby wziąć pod lupę Słońce.

  "Z kolei na pokazach z fizyki rozpracujemy zimę i dowiemy się, czy przechłodzona ciecz może stać się ciepłym lodem lub czy śnieg powstaje tylko w chmurach. Na koniec tygodnia wrócimy na Ziemię i zajmiemy się przyziemnymi sprawami, a konkretnie powietrzem, do którego dodamy ciśnienie i otrzymamy zaskakujący efekt!" - zapowiada Rokitiańska.

  Drugi tydzień ferii przyniesie nowe pokazy, których interaktywność będzie wymagała aktywności ochotników. Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć, będzie codzienny "science show", zaplanowany na godz. 12.

  Z myślą o najmłodszych Centrum Hewelianum zaplanowało codzienne zajęcia "Winter Hours", które będą odbywać się w godzinach 10.30-13.30. W ramach "Winter Hours" nagradzane będą różnorodne pomysły związane tematycznie z zimą. Każdy, kto w trakcie ferii w kąciku plastycznym stworzy pracę na temat zimy, zaśpiewa piosenkę, wyrecytuje wiersz lub w jakikolwiek inny sposób przypomni nam o trwającej zimie otrzyma od Centrum Hewelianum upominek.

  Wszystkie atrakcje "Zimowania" odbędą się między 31 stycznia a 10 lutego na wystawie "Energia, Niebo, Słońce" Centrum Hewelianum.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Heliocentryzm (gr. ἡλιος helios – słońce, κέντρον kentron – centrum) – teoria budowy Układu Słonecznego, według której w wersji historycznej Słońce znajduje się w środku Wszechświata, zaś w jego współczesnym wydaniu w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety, łącznie z Ziemią, je obiegają. W 1616 r. został oficjalnie potępiony przez Kościół jako zagrożenie dla wiary. Malta Ski – to centrum sportowo-rekreacyjne oferujące wiele atrakcji zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Miejsce to jest jak park rozrywki, w którym znaleźć można atrakcje dla dzieci jak również dla dorosłych. Doskonałe miejsce by spędzić czas wolny. Znajduje się w Poznaniu na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego. Jego historia sięga lat 80. XX wieku, gdy rozpoczęto zagospodarowywać tereny otaczające Jezioro. Powstała wówczas koncepcja usypania sztucznego stoku narciarskiego. Usypano go na zboczu Kopca Wolności. Początkowo można było z niego korzystać tylko w okresie zimy. W 1992 roku powstał pomysł by stworzyć w tym miejscu pierwsze w byłym bloku wschodnim całoroczne centrum narciarstwa. Pomysł zrealizowano i pokryty sztuczną nawierzchnią stok otwarto 21 lutego 1993. Z czasem zrezygnowano z nart w sezonie letnim, obecnie sezon narciarski trwa od października do kwietnia, w ciągu którego trwa szereg kursów i szkoleń narciarskich. Przy stoku funkcjonuje również serwis oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. W ciągu kolejnych lat powstawały następne atrakcje takie jak: letni tor saneczkowy, zjazd pontonami ze stoku, pole do minigolfa, a także darmowe letnie kino. W maju 2012 roku oddano do użytku Kolejkę Górską Adrenaline.

  "Nauka i naukoznawstwo" ("Science and Science of Science", "Наука та наукознавство") - międzynarodowe czasopismo, który wydaje z 1993 roku Centrum badań naukowo-technicznego potencjału i historii nauki im. G.M. Dobrowa NAN Ukrainy. Krakowskie Centrum Komunikacyjne (KCK) – współczesna inwestycja, której głównym celem jest poprawienie komunikacji w ścisłym centrum Krakowa. W ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego powstały lub powstają:

  Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy (Centrum Promocji Kultury, CPK) - samorządowa instytucja kultury finansowana ze stołecznego budżetu. Zajmuje się organizacją wydarzeń o charakterze kulturalnym. Koordynuje również lokalne przedsięwzięcia artystyczne. Instytucja powstała w wyniku uchwały Rady dawnej Gminy Centrum jako Dzielnicowe Centrum Promocji Kultury. Projektantem jej znaku graficznego jest Piotr Michnikowski. Centrum Badań Wschodnich - powołana 24 stycznia 2008 roku w Olsztynie placówka naukowa, która ma za zadanie zajmować się m.in. doradzaniem samorządowi województwa w kontaktach polsko-rosyjsko-litewskich. Centrum funkcjonuje przy istniejącym od lat w Olsztynie Ośrodku Badań Naukowych. W skład Rady Programowej Centrum weszli naukowcy z Olsztyna, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, a także Wilna. Posiedzenia ścisłego zespołu CBW, w skład którego wchodzą naukowcy i pracownicy samorządu województwa warmińsko-mazurskiego mają się odbywać co tydzień, natomiast Rada Programowa, w zależności od potrzeb, ma się spotykać raz-dwa razy w roku.

  Zimowla – okres zimowania u pszczół. Zawiera się między ostatnim jesiennym, a pierwszym wiosennym oblotem. W okresie zimowania pszczoły opuszczają ul tylko dla lotów oczyszczających w wyjątkowo pogodne i ciepłe dni, kiedy temperatura bezpośrednio przed wylotami dochodzi do około +10 °C. Dziura koronalna (nazywana dawniej M-centrum) – ciemniejsze obszary w koronie słonecznej, związane są z "otwartymi" liniami pola magnetycznego istniejące przez większą część cyklu słonecznego ponad biegunami Słońca. Dziury koronalne są źródłami wiatru słonecznego o dużej prędkości.

  Centrum (z łac., od gr. κέντρον kéntron – ostry punkt, środek okręgu; od κεντειν kentein – kłuć, przebijać; być może spokr. ze swniem. hantag – zaostrzony, szpiczasty) – termin oznaczający pierwotnie środkową, a przez to później i najważniejszą, główną część danego obiektu (np. dzielnicę, zob. centrum miasta) lub miejsce skupienia, koncentracji czegoś (np. centrum uwagi, centrum handlowe, centrum rozrywkowe, centrum usługowe; również centrum obsługi klienta).

  Ferie: Terminy ferii dla uczniów szkół w Polsce określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.

  Teleferie - telewizyjny blok programowy dla młodych widzów, emitowany przez Telewizję Polską w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, do drugiej połowy lat 90.. Później stopniowo zanikał i obecnie prawie nie istnieje. Center (słoweń. centrum) - dzielnica Lublany, stolicy Słowenii. Leży w samym centrum miasta. Na terenie dzielnicy znajduje się Stare Miasto. Center stanowi centrum kulturalne i rozrywkowe miasta. Mają tu siedzibę: parlament, prezydent, niektóre ministerstwa, muzea, urzędy i inne. Dzielnicę zamieszkuje 23,706 mieszkańców, ale w dni robocze znajduje się tam około 100 000 ludzi, ponieważ około 50 000 osób pracuje w centrum, a na zajęcia przybywają także studenci. W sezonie letnim przyjeżdża także wielu turystów. Powierzchnia dzielnicy wynosi 5 km².

  Suwałki Plaza - 30. centrum handlowo-rozrywkowe Plaza położone w centrum Suwałk w miejscu carskiego więzienia, którego elementy zachowano w projekcie budowy. Nuuk Center – centrum handlowe w stolicy GrenlandiiNuuk. Znajduje się w sąsiedztwie centrum kulturalnego Katuaq, w dzielnicy Nuuk Centrum. Składa się z ponad 20 punktów handlowych i gastronomicznych oraz podziemnego parkingu, usytuowanych na powierzchni 25 000 m². Budowę obiektu przeprowadziła duńska firma MT Højgaard pod kierownictwem firmy Agerskov Consulting z Nuuk. Centrum zostało otwarte 27 lipca 2012 roku. Jego szacunkowy koszt budowy wyniósł 100 mln. USD.

  Dodano: 25.01.2012. 12:33  


  Najnowsze