• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Noc spadających gwiazd w centrum Hewelianum

  09.08.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Moc atrakcji w noc "spadających gwiazd" przygotowało Centrum Hewelianum. 12 sierpnia oprócz obserwacji meteorów w gdańskim centrum nauki będzie można wziąć udział w koncercie "Dźwięki kosmosu", w pokazie o bolidach, meteorach i meteorytach czy w warsztatach poszukiwania meteorytów.

  Centrum Hewelianum przypomina, że 12 sierpnia, kiedy rój meteorów zwanych Perseidami przemierzy ziemską atmosferę, stworzy wyjątkowy spektakl popularnie zwany spadającymi gwiazdami.

   

  Centrum Hewelianum na tę wyjątkową noc przygotowało astronomiczne atrakcje, by umilić czas oczekiwania na spadającą gwiazdę. Główną atrakcją ma być koncert "Dźwięki kosmosu" (VOICES OF THE COSMOS), który stanowi artystyczno-naukowo-edukacyjną inicjatywę stworzoną przez kolektyw muzyków (Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę) oraz astronoma (Sebastiana Soberskiego). Grupa ma doświadczenie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej, którą łączą z oryginalnymi sygnałami i dźwiękami pochodzenia pozaziemskiego pozyskanymi z radioteleskopów (pulsarów), archiwalnych nagrań z misji kosmicznych oraz dźwiękami samej przestrzeni kosmicznej. Koncert będzie niezwykle oryginalną propozycją prezentującą nowe spojrzenie na inspiracje kosmosem oraz możliwości popularyzacji wiedzy o Wszechświecie.

  Drugą atrakcją tej nocy będzie pokaz "O kosmicznych bolidach, meteorach i meteorytach" podczas którego uczestnicy dowiedzą się, czym różni się meteor od meteorytu, w jaki sposób bolidy podróżują po kosmicznej przestrzeni lub co wspólnego ma "spadająca gwiazda" z "kosmicznymi kamieniami". Podczas pokazu padnie także odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych pytań, czyli jak można znaleźć "spadające gwiazdy" gdy już dotrą na Ziemię.

  Dodatkowo tego wieczoru będzie można wykonać interaktywne eksperymenty na wystawie czasowej "Zabawy z nauką" oraz obejrzeć pokonkursową wystawę astrofotograficzną "AstroCamera 2011". Jeśli niebo będzie bezchmurne, przeprowadzone będą obserwacje "spadających gwiazd" oraz obserwacje innych obiektów astronomicznych przez profesjonalny teleskop.

  "Noc spadających gwiazd" odbędzie się 12 sierpnia w Redicie Napoleońskiej, w godzinach 17-23. Wstęp na imprezę jest wolny.

  Szczegóły: http://hewelianum.pl/index.php/wystawy,dodatkowe,noc_spadajacych_gwiazd

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Centrum Hewelianum – jest projektem realizowanym przez Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk", jednostkę budżetową Gminy Miasta Gdańska na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Rój meteorów – zjawisko polegające na spalaniu się drobinek materii z roju meteoroidów w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Powstaje wtedy zjawisko tzw. "spadających gwiazd". Meteory, wskutek skrótu perspektywicznego, wybiegają z jednego punktu na sferze niebieskiej zwanego radiantem. Tonalność – rodzaj systemu dźwiękowego zakładającego hierarchiczne relacje między dźwiękami oraz współbrzmieniami. Podstawowym założeniem tonalności jest istnienie dźwięku podstawowego, centrum tonalnego, do którego w procesie kontinuum muzycznego ciążą wszystkie inne dźwięki.

  Tux Typing – oparta na silniku SDL edukacyjna gra komputerowa dla dzieci o otwartym kodzie źródłowym. Rozgrywka polega na zjadaniu przez pingwina spadających z nieba rzędów ryb, w które są wpisane tworzące wyrazy litery. Przy czym, aby pingwin mógł to uczynić należy na klawiaturze wpisać całe spadające słowo. W przypadku pomyłki wpisywanie trzeba zacząć od nowa. Do wyboru są trzy poziomy trudności i opcja treningu. Gra spotkała się z pozytywnym odbiorem użytkowników i recenzentów. Robonaut – humanoidalny robot zaprojektowany i zbudowany przez Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona. Prace nad nim rozpoczęły się w 1997 roku, gdy przed inżynierami z Centrum postawiono zadanie stworzenia robota, który pomoże ludziom w przestrzeni kosmicznej, będzie z nimi współpracował i wyręczy ich w najbardziej ryzykownych zadaniach. W roku 2006 powstał Robonaut 1, testowany następnie przez kilka lat na Ziemi. Ulepszona wersja robota – Robonaut 2 – od lutego 2011 roku znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Meteor – świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej. Jasny ślad powstaje w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni meteoroidu oraz z nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosfery wzdłuż trasy jego przelotu. Niektóre meteoroidy pozostawiają za sobą ślad złożony z „dymu”, który powstaje z jego cząstek oderwanych od jego powierzchni w procesie ablacji. Meteory są potocznie nazywane „spadającymi gwiazdami”. 3D Sound - termin dotyczący przetwarzania dźwięku na komputerze, określający najczęściej możliwości karty dźwiękowej. Jest to elektroniczna symulacja przestrzeni poprzez stosowanie opóźnień czasowych sygnałów umożliwiających naśladowanie odbicia fal dźwiękowych.

  Deszcz meteorów – zjawisko polegające na jednoczesnym przelocie przez atmosferę ziemską wielu meteorów należących do tego samego roju meteorów – gdy zenitalna liczba godzinna roju wynosi ponad 100 obiektów. Pierwsza wzmianka opisująca to zjawisko pochodzi z 16 marca 687 roku p.n.e. z czasów chińskiej dynastii Zhou Omamy rzekome, pseudohalucynacje, omamy psychiczne – zaburzenie spostrzegania, polegające na osądzie realizującym istnienia doznania zmysłowego (obrazu, dźwięku) bez rzeczywistego bodźca, przy czym osoba doznająca omamu rzekomego umiejscawia spostrzeżenie zmysłowe w przestrzeni niewłaściwej dla danego zmysłu. Omamem prawdziwym słuchowym będzie poczucie, że słyszy się rozmowę za oknem – co stanowi percepcję zgodną z zasięgiem zmysłu słuchu – natomiast omamem rzekomym będzie poczucie, że słyszy się dźwięki, słowa, czy zdania dobiegające z głowy, brzucha, czy innego miejsca. Dla omamów wzrokowych: prawdziwym omamem jest widzenie osoby w pokoju, której w rzeczywistości tam nie ma, zaś omamem rzekomym będzie spostrzeżenie osoby w oczach, czy na Marsie – tzn. tam, gdzie człowiek nie może nic zauważyć.

  Wołosożary, włosożary – w mitologii słowiańskiej określenie Pasa Oriona lub gromady otwartej Plejady bądź, rzadziej, spadających gwiazd, odnoszące się do boga magii i zaświatów Wołosa.

  Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie - festiwal, który co roku odbywa się w Lądzie, przy zrekonstruowanym grodzie wczesnośredniowiecznym oraz w lądzkim klasztorze. Teren oraz najbliższe otoczenie grodu stanowią scenerię, w której organizatorzy przybliżają dorobek wczesnośredniowiecznej Polski i Słowiańszczyzny. W ciągu dwóch dni prezentowane są dawne rzemiosła, pokazy uzbrojenia i walk, inscenizacje historyczne, sceny z życia codziennego dawnych Słowian oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Podczas IV już festiwalu odbywały się także koncerty muzyki dawnej (koncert zespołu „Kwartet Jorgi”, zespołu „Abalienatus”, koncert międzynarodowej grupy "Schola Teatru Węgajty”, koncert zespołu „Percival” z Lubina, zespołu „Redlin" z Jastrzębiej Góry, a także występ „Swarzęckiej Orkiestry Flażoletowej Muzyka i Taniec”).

  Dodano: 09.08.2011. 00:11  


  Najnowsze