• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • O udziale Polski w podboju Marsa na Konwencji Mars Society

  28.10.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polska może odegrać dużą rolę w podboju Marsa - przekonywał prezes Mars Society dr Robert Zubrin podczas 10. Europejskiej Konwencji Mars Society, która odbyła się w dniach 22-23 października w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział naukowcy i badacze Czerwonej Planety z całego świata.

  Mars Society to międzynarodowa organizacja, która powstała w 1998 r. Rok później powstał polski oddział stowarzyszenia. Celem Mars Society jest doprowadzenie do załogowego lotu na Czerwoną Planetę i promocja badań Marsa.

  Podczas spotkania w stolicy dr Zubrin podkreślił, że mimo skromnego budżetu, Polska mogłaby przeprowadzić ciekawe badania, które nie tylko znacznie poszerzyłyby zasób wiedzy o Marsie, ale stanowiłby także impuls mobilizujący inne europejskie kraje do realizowania ciekawych projektów. Zaznaczył przy tym, że za postępem nauki idzie nie tylko prestiż, ale także opłacalność gospodarcza - zwłaszcza, gdyby Polakom udało się wyspecjalizować w konkretnym obszarze badań.

  Z prezesem Mars Society zgodził się polski naukowiec - Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN, koordynator projektu Chomik. Jego zdaniem, Polacy mają szanse na wyspecjalizowanie się w badaniach geologicznych ciał niebieskich.

  Badania podłoża Marsa są bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia - wszelkie plany dotyczące wyprawy na Marsa i zbudowania tam bazy muszą się rozpocząć od zbadania gruntu Czerwonej Planety. Chomik, czyli penetrator gruntu księżyca Marsa, Phobosa, weźmie udział w marsjańskiej misji Phobos Grunt już w przyszłym roku. To jednak tylko jeden z przykładów sukcesów polskich naukowców. Innym jest algorytm RODM, autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Podczas Konwencji Kotlarz zaprezentował skrypt mComplex, czyli kolejny element "marsjańskiego oprogramowania".

  To właśnie osiągnięcia i projekty badawcze polskich naukowców sprawiły, że Konwencja odbyła się w Warszawie. O sukcesach Polaków na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Univeristy Rover Challenge opowiadał Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, a także sami członkowie drużyny łazika Magma. Z kolei nowoczesne rozwiązania z obszaru robotyki zaprezentowali przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

  Jubileuszowa Konwencja Mars Society zgromadziła także wielu przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowych. Dr Hannes Griebel z Mars Society Deutschland przedstawił koncepcję misji Archimedes, której celem jest wysłanie sondy badającej atmosferę Marsa. O klimacie planety mówił także szwajcarski naukowiec Pierre Brisson. Francję reprezentował natomiast m.in. Alain Souchier, który poruszył tematykę symulacji misji marsjańskich.

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Flaga Marsa – trójbarwna flaga mająca reprezentować planetę Mars. Została stworzona oraz jest używana przez Mars Society oraz The Planetary Society. Nie posiada oficjalnego statusu. Dr Robert Zubrin (ur. 19 kwietnia 1952) – amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny oraz pisarz, znany przede wszystkim z poparcia dla projektów kolonizacji i eksploracji Marsa. Jest też pomysłodawcą projektu Mars Direct i założycielem Organizacji Mars Society, która powstała w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 1998 roku. Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

  The Mars Society (TMS) – organizacja powstała w 1998 roku z inicjatywy dr Roberta Zubrina, inżyniera z koncernu Lockheed Martin. Głównym celem The Mars Society jest eksploracja i przyszłe osadnictwo na Marsie. Załogowa wyprawa na Marsa – element programu eksploracji planety Mars, polegający na wysłaniu na nią ludzi w celu lepszego jej zbadania. Wyjątkowość tej misji będzie polegać na tym, iż Mars jest odległy od Ziemi od 55 do nawet 400 milionów kilometrów.

  University Rover Challenge, URC – konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca lub pod koniec maja, w USA, na pustyni w stanie Utah, w okolicach Mars Desert Research Station (MDRS) – symulowanej bazy marsjańskiej. RODM (skrót od Rover and Orbiter Delta Mars) – polski algorytm stosowany przez NASA i ESA w tworzeniu trójwymiarowych modeli małych obszarów Marsa. W przeciwieństwie do innych algorytmów stosowanych w stereoskopii korzysta głównie z narzędzi topologicznych, a w szczególności z twierdzenia Irvinga Fishera oraz z twierdzenia Banacha o punkcie stałym. RODM powstał jako praca dyplomowa Jana Kotlarza podczas seminarium topologicznego prof. Mariana Turzańskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Algorytm znajduje się pod opieką stowarzyszenia Mars Society Polska.

  Mars 3 (ros. Марс 3) – radziecka sonda kosmiczna wysłana na Marsa w ramach programu Mars, 9 dni po bliźniaczej misji Mars 2. Lądownik tej sondy został pierwszym pojazdem w historii, który bezpiecznie osiadł na marsjańskim gruncie, jednak po 14,5 sekundy transmisji utracono z nim łączność. Gejzery marsjańskie – wybuchowe erupcje piasku, które występują na czapach polarnych, w podbiegunowych rejonach Marsa w czasie wiosennych roztopów.

  AMPB Skarabeusz (nazwa pełna: Automatyczny Marsjański Pojazd Badawczy Skarabeusz) – prototyp pojazdu marsjańskiego zaprojektowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej i wspierany przez Mars Society Polska.

  Mars 2 (ros. Марс 2) – radziecka sonda kosmiczna wysłana na Marsa w ramach programu Mars, 9 dni przed bliźniaczą misją Mars 3. Lądownik sondy wbrew planom rozbił się na powierzchni Marsa, niemniej był pierwszą ziemską sondą, która osiągnęła powierzchnię planety. Misja orbitera przebiegała pomyślnie, ale warunki atmosferyczne na Marsie uniemożliwiły przesłanie bardziej wartościowych danych.

  Sputnik 22 (również: Sputnik 29, Korabl 11, Mars 1962A) – radziecka sonda kosmiczna, która miała dotrzeć do Marsa, wysłana 24 października 1962. Prawdopodobnie podobna do wysłanej 8 dni później misji Mars 1, czyli typu Mars 2MV-4. Sonda miała minąć Marsa i w tym czasie wykonać jego fotografie i inne badania. Mars Global Surveyor (MGS) − bezzałogowa sonda kosmiczna wysłana na Marsa. Zaprojektowana i wykonana przez NASA i Jet Propulsion Laboratory. Wystrzelona w 1996, stała się początkiem ponownych badań tej planety po ponad 20-letniej przerwie. Z powodu problemów z jednym z paneli słonecznych badania Marsa rozpoczęto dopiero w 1999. Główna misja została zakończona w styczniu 2001, czyli po jednym roku marsjańskim. Najważniejszym instrumentem sondy jest Mars Orbiter Camera (MOC), umożliwiająca robienie zdjęć z rozdzielczością od 1,5 do 12 m/piksel. W czasie swojej misji kamera wykonała ponad 240 tysięcy zdjęć. Na początku listopada 2006 po blisko 10 latach owocnej pracy kontakt z sondą ustał. Dochodzenie wskazało, że najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii sondy był błąd w oprogramowaniu.

  Dodano: 28.10.2010. 00:25  


  Najnowsze