• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obchody roku Jana Heweliusza na UG

  16.11.2010. 08:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rok 2011 Rada Miasta Gdańska ustanowiła Rokiem Jana Heweliusza. Z okazji 400. rocznicy urodzin wielkiego gdańskiego astronoma w całej Polsce odbędzie się ok. różnych 400 wydarzeń, także o charakterze międzynarodowym. W organizację obchodów zaangażował się też Uniwersytet Gdański.

  Z tej okazji na uczelni - od lutego do grudnia 2011 roku - odbędzie się cykl wykładów poświęcony wielkiemu uczonemu. Na wrzesień 2011 r. zaplanowano Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W październiku natomiast, podczas inauguracji roku akademickiego 2011/2012, audytorium nr 1 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG otrzyma imię Jana Heweliusza i z tej okazji zostanie wmurowana tablica poświęcona astronomowi.

  W ramach obchodów Roku Jana Heweliusza, ogłoszono również konkurs dla naukowców na granty na badania własne dedykowane Janowi Heweliuszowi - "Tribute to Hevelius". Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 28 stycznia 2011 r. Rok później przewidziana jest konferencja "Tribute to Hevelius", połączona z prezentacją wyników badań laureatów tego konkursu.

  Rok Heweliusza to przede wszystkim działania o charakterze edukacyjno-naukowym realizowane głównie przez gdańskie instytucje kulturalne, edukacyjne i naukowe.

  Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Roku Jana Heweliusza znajdą się na stronie: www.janheweliusz.pl

  We wtorek 16 listopada, o godz. 13.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35), odbędzie się konferencja prasowa, na której program obchodów Roku Heweliusza 2011 w Gdańsku oraz identyfikację wizualną projektu przedstawią członkowie Komitetu Sterującego Obchodów Roku Jana Heweliusza 2011.

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pomniki Jana Heweliusza – dwa pomniki polskiego astronoma Jana Heweliusza na gdańskim Starym Mieście i jeden na osiedlu Przymorze Małe. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza Tarcza Sobieskiego (lub po prostu Tarcza, łac. Scutum Sobiescianum albo Scutum, dop. Scuti, skrót Sct) – mały gwiazdozbiór nieba południowego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. Wprowadzony przez Jana Heweliusza w 1683 roku dla upamiętnienia najmożniejszego protektora gdańskiego astronoma, króla Jana III Sobieskiego, po jego słynnej wiedeńskiej wiktorii. Nazwał go wtedy Scutum Sobiescianum. Opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum, trzeciej części zadedykowanego w całości królowi dzieła Heweliusza Prodromus Astronomiae. Jest to jeden z 88 współcześnie rozróżnianych gwiazdozbiorów. W Polsce widoczny latem. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 20.

  Ulica Jana Heweliusza (niem. Baumgartsche Gasse) – ulica w Gdańsku na Starym Mieście. Łączy Osiek z główną arterią komunikacyjną. Obiekty przy niej mają charakter głównie handlowo-usługowy. Przy ulicy znajdują się dwa wieżowce, w tym najwyższy budynek w Gdańsku – Organika Trade. Selenographia: sive Lunae descriptio (Selenografia: lub opisanie Księżyca) – książka autorstwa Jana Heweliusza, wydana w 1647 roku.

  Lisek (łac. Vulpecula, dop. Vulpeculae, skrót Vul, inna używana nazwa Lis) – niezbyt jasny gwiazdozbiór nieba północnego, wprowadzony przez gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, opublikowany w 1690 roku, pod pierwotną nazwą Lis z Gęsią, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum. Znajduje się on wewnątrz formacji "trójkąta letniego". Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 45. Widoczny w Polsce od wiosny do jesieni. Piotr Krüger (1580-1639) – gdański astronom i matematyk. Urodził się w Królewcu i tam pobierał pierwsze nauki. Następnie kontynuował je w Gdańsku. W 1600 roku wyjechał do Pragi celem nawiązania kontaktów z Tychonem Brahem. Tam spotkał się z Keplerem, z którym prowadził korespondencję. Kolejne studia odbył w Lipsku i Wittenberdze. W 1606 roku uzyskał tytuł magistra filozofii. Po powrocie w 1609 roku nauczał matematyki i poetyki w Gdańskim Gimnazjum Akademickim; nauczyciel Jana Heweliusza. Autor rozpraw z astronomii i trygonometrii i konstruktor przyrządów astronomicznych. Był jednym z pierwszych astronomów w Polsce, którzy otwarcie opowiedzieli się za heliocentryczną teorią Kopernika.

  (5703) Hevelius (1931 VS) – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 56 dni w średniej odległości 2,58 j.a. Została odkryta 15 listopada 1931 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Karla Reinmutha. Nazwa planetoidy została nadana na cześć polskiego astronoma Jana Heweliusza. Małgorzata Książek-Czermińska (ur. 22 marca 1940 w Lubomlu na Wołyniu) - polski filolog, profesor. Wykładowca Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatka Nagrody Heweliusza 2008.

  Gdański Klub Sportowy Stoczniowiec Gdańsk – polski klub hokejowy z Gdańska, do 2011 roku występujący w rozgrywkach hokejowej ekstraligi PLH. Nowy klub w Gdańsku działa od 2012 roku pod nazwą KH Gdańsk.

  Gdański Teatr Szekspirowski – nowy teatr w Gdańsku, znajdujący się w budowie formalnie od 5 marca 2011. Będzie to pierwszy teatr dramatyczny, wybudowany w Polsce od podstaw po II wojnie światowej.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja. Obserwatorium astronomiczne Heweliusza – obserwatorium astronomiczne powstałe na początku lat czterdziestych XVII wieku w Gdańsku.

  Mikołaj Schwichtenberg - (ur. 1435, zm. 1518) gdańskim i pomorskim oficjał, bibliotekarz w Gdańsku i bibliofil. Opiekun gdańskiej biblioteki kościoła N.P. Maryi, wikariusz przy kaplicy WW. Świętych w tymże kościele, ponadto właściciel największej z dotychczas znanych w Gdańsku z tego okresu bibliotek prywatnych. Większą część swej prywatnej biblioteki ofiarował kościołowi św. Jana, gdzie był proboszczem. Jednak 10 dzieł przekazał bibliotece kościoła NP Maryi, której przez długie lata był pierwszym oficjalnym bibliotekarzem. Finał Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2011/2012 odbędzie się 7 - 11 grudnia 2011 roku w Kanadzie, w Québec. Będą to zawody kończące Grand Prix 2011/2012 seniorów i juniorów.


  Ewa Borkowska-Pastwa – urodzona w Gdańsku, harcmistrzyni, od 21 kwietnia 2012 Przewodnicząca ZHR, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, wykształcenie wyższe, z zawodu analityk systemów w Centrali ZUS. Ma męża Jana (hm.), dwoje dzieci: Jana i Lecha . Mieszka w Warszawie. Puchar Wysp Owczych w piłce nożnej (2011): W roku 2011 odbędzie się 56. edycja Pucharu Wysp Owczych (far. Løgmanssteypið), imprezy piłkarskiej organizowanej na tym archipelagu od 1955 roku. Rozgrywki te składać się będą z kilku etapów:

  Dodano: 16.11.2010. 08:11  


  Najnowsze