• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obserwowanie gwiazd w Noc Muzeów

  18.05.2012. 14:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Obserwacje nieba przez teleskop i lornetkę, seanse w planetarium, prezentacje multimedialne i połączenie z kosmosem przygotowuje na sobotnią Noc Muzeów Stowarzyszenie Oświatowe i Planetarium im. Andrzeja Owczarka w Potarzycy (Wielkopolska).

  Planetarium zbudowano 19 lat temu. Potarzyca jest jedyną w Polsce - i najprawdopodobniej jedyną w Europie - wsią, która posiada tak profesjonalny obiekt. Informację o placówce umieściła nawet Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

  Niebo w planetarium jest podzielone na 24 obszary, a projektor wyświetla 6 tys. gwiazd. Wyświetlane są też meteory, zorza polarna, zaćmienia Słońca i Księżyca.

  ,,Na sobotni wieczór i noc zapowiadana jest czysta, księżycowa pogoda, która umożliwi gościom oglądanie Saturna i Marsa. Poszukamy również obiektów mgławicowych i galaktyk. W planetarium będziemy poznawać gwiazdy, a później sprawdzimy na zewnątrz, jak wyglądają w rzeczywistości" - powiedział w czwartek PAP jeden z prowadzących placówkę, Piotr Owczarek.

  W 2010 r. planetarium zostało wyposażone w unikatowy pryzmat Herschela, pozwalający na dzienne obserwowanie Słońca, bez ryzyka uszkodzenia wzroku. Ponieważ Słońce wysyła bardzo dużo światła, promienie należy osłabić, żeby nie uszkodzić oczu.

  Urządzenie umożliwia oglądanie Słońca wykorzystując całą średnicę obiektywu teleskopu. Dzięki niemu można na Słońcu zobaczyć plamy (obszary ciemniejsze o niższej temperaturze) i pochodnie (obszary jaśniejsze o wyższej temperaturze). W pogodne dni pryzmat pozwala oglądać granulacje, czyli ziarnistą powierzchnię Słońca.

  Planetarium w Potarzycy odwiedziło już ponad 100 tys. osób. Według Owczarka, każdego tygodnia niebo obserwuje po około 150 uczniów. Oprócz typowych obserwacji Wszechświata, organizowane są otwarte dla wszystkich okolicznościowe ,,Weekendy z gwiazdami".

  Stanowisko obserwacyjne tworzy epoksydowa kopuła z umieszczonym wewnątrz ekranem projekcyjnym i miejscami dla 50 osób. Kopuła ma 5 m średnicy, składa się z ośmiu segmentów wykonanych z tworzyw sztucznych. Planetarium jest w pełni profesjonalne, a warunki obserwacji Wszechświata są wręcz komfortowe.

  Planetarium w Potarzycy jest jednym z szesnastu w Polsce. Figuruje w rejestrze polskich placówek astronomicznych i w rejestrze Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Uczniowie ze szkoły w Potarzycy współpracują m.in. z Europejską Kosmiczną Agencją Informacyjną Teleskopu Hubble'a w Garching pod Monachium.

  Planetarium wykorzystują jako pomoc dydaktyczną nauczyciele i uczniowie z całej Wielkopolski i z ościennych województw, którym bliżej jest do Potarzycy niż do Torunia. Projekcje astronomiczne ogląda tutaj w ciągu roku prawie 10 tys. uczniów.

  Szkoła w Potarzycy istnieje od 1794 r.

  PAP - Nauka w Polsce

  zak/ hes/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 . Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970).

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku. Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Olimpiada astronomiczna – ogólnopolska olimpiada przedmiotowa organizowana corocznie od roku szkolnego 1957/58 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie. Przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady jest prof. dr hab. Jerzy Kreiner z Instytutu Fizyki i Informatyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie.

  Zegar astronomiczny – astrarium, zwane również planetarium (sfera armilarna, astrolabium) – mechaniczne urządzenie, komputer analogowy do przedstawienia cykliczności ruchu (okres orbitalny) obiektów kosmicznych w czasie. Międzynarodowy Dzień Planetariów (ang. Day of Planetaria) – święto wszystkich europejskich planetariów (również w Polsce) obchodzone od 1991 roku w niedzielę przed lub po równonocy wiosennej.

  Dodano: 18.05.2012. 14:19  


  Najnowsze