• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy odkryli nowe zastosowanie starego, dobrego lejka - skupianie światła!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wszyscy wiemy, jak przydatny może być lejek przy przelewaniu płynu do np. butelki, a teraz międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że ten sam lejek jest również pomocny w efektywnym skupianiu światła.

  Dodano: 20.10.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Na niebie można zobaczyć meteory z roju Orionidów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozpoczyna się szerokie maksimum aktywności Orionidów - jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Miłośnicy astronomii mogą bez trudu je zaobserwować.

  Dodano: 19.10.2011. 22:33  Czytaj więcej

  Studencki satelita PW-Sat dotarł do ESA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Satelita PW-Sat, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej, dotarł we wtorek do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii ESA w Holandii. W styczniu 2012 r., jako pierwszy polski satelita poleci w kosmos na pokładzie rakiety Vega. 

  Dodano: 19.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Roboty pomogą w badaniach nieba

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Obserwacje nieba prowadzone 24 godziny na dobę na czterech kontynentach umożliwią zrobotyzowane teleskopy, tworzące wspólnie sieć o nazwie GLORIA. Dostęp do danych będą mieli naukowcy i amatorzy, którzy obserwacje wykonają przez internet. Całość - finansowana przez Unię Europejską - będzie się składać z 17 teleskopów, zainstalowanych w różnych punktach czterech kontynentów.

  Dodano: 19.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Portal Astronomia.pl ma 10 lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Astronomia.pl, portal poświęcony astronomii i badaniom kosmosu, obchodzi 10. urodziny. Serwis zadebiutował się w internecie 17 października 2001 roku. Dzisiaj korzystają z niego nie tylko miłośnicy astronomii, ale znacznie szerszy krąg czytelników, cytują go także dziennikarze i media ogólne.

  Dodano: 17.10.2011. 12:19  Czytaj więcej

  Dr Przygoda: Mandelbrot pionierem badań w matematyce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Benoit Mandelbrot nie ma na koncie dowodów skomplikowanych twierdzeń, czy teorii, ale był pionierem badań nowego kierunku w matematyce" - powiedział PAP dr Zdzisław Przygoda, matematyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W piątek minęło rok od śmierci Mandelbrota. 

  Dodano: 16.10.2011. 14:04  Czytaj więcej

  Ogólnodostępna sieć obserwacji astronomicznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejczycy wspierają wysiłki na rzecz zapewnienia swobodnego dostępu do danych naukowych i możliwości badawczych za pośrednictwem wirtualnej społeczności. Najnowszym przedsięwzięciem mającym zapewnić postęp w tym zakresie jest projekt GLORIA (Globalne, inteligentne układy teleskopów robotycznych na rzecz e-nauki), który otrzymał 2,5 mln EUR z tematu "Infrastruktury badawcze" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Jaki jest plan? Zapewnić do 2014 r. dostęp do sukcesywnie zwiększanej liczby teleskopów robotycznych poprzez środowisko Web 2.0 na czterech kontynentach. Projekt GLORIA stanie się obywatelską siecią naukową, efektywnie podnosząc poziom jakości badań poprzez otwarte sieci i e-infrastruktury.

  Dodano: 14.10.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Astronomia i sieci komputerowe w warszawskim CAMK PAN

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W najbliższy poniedziałek, 17 października, w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie podczas drugiej odsłony najnowszego cyklu "Spotkań z astronomią" Krzysztof Leszczyński opowie, do czego astronomowie wykorzystują sieci komputerowe.

  Dodano: 14.10.2011. 09:33  Czytaj więcej

  Rusza wielkie ogólnoświatowe liczenie gwiazd

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W piątek rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja liczenia gwiazd. W tym celu tysiące ochotników na całym świecie sprawdzi, ile gwiazd na niebie widać z ich miejsca zamieszkania. Udział w akcji mogą wziąć też Polacy. 

  Dodano: 14.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Planetarium w Potarzycy wznawia działalność i otrzymuje patrona

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  13 października odbyła się uroczystość nadania imienia planetarium w Potarzycy. Patronem został Andrzej Owczarek, twórca placówki. Jednocześnie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Potarzycy otrzymało imię Jana Heweliusza. Planetarium zaprasza na bezpłatne inauguracyjne seanse w piątek i sobotę. 

  Dodano: 14.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Atmosfera marsjańska zawiera przesyconą parę wodną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejscy kosmologowie pracujący pod kierunkiem Laboratoire Atmosph?res, Milieux, Observations Spatiales (LATMOS) we Francji odkryli, że atmosfera Marsa zawiera parę wodną w stanie przesyconym. Wyniki zaprezentowane w czasopiśmie Science pomogą pogłębić wiedzę naukowców na temat obiegu wody na Czerwonej Planecie i zmian w jej atmosferze.

  Dodano: 13.10.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Zaglądając w kwantowy świat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydaje się, że międzynarodowy zespół naukowców odkrył sposób na badanie nieuchwytnego zachowania kwantowego dużych obiektów "makroskopowych". Zaawansowana metoda, zaprezentowana w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), umożliwi naukowcom wejście na nowe obszary w eksperymentach kwantowych. Badania zostały dofinansowane z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) o wartości 1.6 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego UE (kierownikiem naukowym grantu jest dr Markus Aspelmeyer z Uniwersytetu w Wiedniu w Austrii - Grant ERBN 2009 dla początkujących naukowców).

  Dodano: 13.10.2011. 16:37  Czytaj więcej

  W czwartek Księżyc złączy się z Jowiszem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W czwartkowy wieczór będziemy mogli obserwować koniunkcję Księżyca i jasnego Jowisza - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 13.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Ruszył międzynarodowy konkurs na kosmiczny eksperyment

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Opracowanie naukowego eksperymentu, który będzie można przeprowadzić w kosmosie, to zadanie dla uczestników międzynarodowego konkursu "Space Lab" dla uczniów. Dwa zwycięskie doświadczenia zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Dodano: 13.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Cassini Scientist for a Day 2011 - konkurs NASA dla uczniów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  NASA ogłosiła konkurs dla uczniów propagujący wiedzę o misji Cassini badającej Saturna i jego księżyce. W konkursie mogą wziąć udział polscy uczniowie. Krajowym koordynatorem jest Centrum Badań Kosmicznych PAN. 

  Dodano: 12.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Znaleziono kometę z wodą taką jak w ziemskich oceanach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy korzystający z kosmicznego obserwatorium Herschela znaleźli kometę, która zawiera wodę o prawie takiej samej zawartości deuteru, jak woda w oceanach na Ziemi - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna ESA. Wkład w badania wnieśli polscy naukowcy.

  Dodano: 11.10.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Na niebie pojawiły się pierwsze Orionidy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rozpoczęła się aktywność Orionidów - jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 10.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  W sobotę maksimum roju Draconidów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W sobotę wieczorem mamy szanse na wysoką aktywność roju Draconidów. Do obserwacji tego zjawiska szczególnie intensywnie przygotowuje się Pracownia Komet i Meteorów - informuje prezes tej organizacji Przemysław Żołądek.

  Dodano: 08.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  W najbliższe poranki można obserwować oddalającą się kometę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najbliższe poranki są dobrym czasem do obserwacji niewielkiej komety okresowej 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 06.10.2011. 19:04  Czytaj więcej

  Prof. Handke: to pierwszy Nobel za badania ciała stałego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Daniel Shechtman dokonał ważnego odkrycia, dlatego cieszę, że Komitet Noblowski wyróżnił jego odkrycie dotyczące kwazikryształu, czyli szczególnej formy ciała stałego - powiedział PAP prof. Mirosław Handke z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

  Dodano: 06.10.2011. 12:04  Czytaj więcej