• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odkrywca kwazikryształów - laureatem Nagrody Nobla z chemii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymał Izraelczyk Daniel Shechtman za odkrycie kwazikryształów - struktur, których istnienie uznawano wcześniej za niemożliwe. Zdaniem ekspertów swoim dokonaniem ,,odsłonił on nową twarz natury" i ,,włożył kij w mrowisko". Shechtman, 70-letni naukowiec z Izraelskiego Instytutu Technologicznego w Hajfie, otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 1,5 mln dolarów.

  Dodano: 06.10.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Środowisko astronomiczne na temat Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO)

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Reprezentanci polskiego środowiska astronomicznego są zadowoleni ze spotkania w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Liczą na jak najszybsze wstąpienie naszego kraju do ESO i uzyskanie pełnego dostępu do najnowszych teleskopów. Przedstawiają też korzyści, które uzyska kraj na takiej decyzji.

  Dodano: 06.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Katrusiak: dzięki Shechtmanowi zmieniono definicję kryształu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przez kilka lat nie chciano uwierzyć w odkrycie dzisiejszego noblisty z chemii. W wyniku jego badań trzeba było na nowo stworzyć definicję kryształu - powiedział PAP prof. Andrzej Katrusiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

  Dodano: 05.10.2011. 23:04  Czytaj więcej

  Prof. Hołyst: Shechtman pokazał, że obowiązujące teorie były mylne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki tegorocznemu nobliście z chemii coś, o czym pisano w podręcznikach, że jest niemożliwe - okazało się możliwe - skomentował w rozmowie z PAP prof. Robert Hołyst, dyrektor Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. 

  Dodano: 05.10.2011. 22:53  Czytaj więcej

  Prof. Przystawa: odkrycie noblisty odsłoniło nową twarz natury

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W latach 80. odkrycie, dokonane przez nagrodzonego Noblem z chemii Daniela Shechtmana, złamało ustaloną symetrię kryształów. Było przełomowe, bo odsłoniło nową twarz natury - powiedział PAP prof. Jerzy Przystawa z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.


  Dodano: 05.10.2011. 22:47  Czytaj więcej

  Prof. Wolny o nobliście: to człowiek inspirujący, twórczy i otwarty

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Dobrze, że dostał Nobla - ocenił przyznanie Nagrody Nobla Danielowi Shechtmanowi prof. Janusz Wolny z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Jego zdaniem jest to człowiek inspirujący i twórczy.


  Dodano: 05.10.2011. 22:33  Czytaj więcej

  Nadlatują meteory z roju Draconidów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Już w czwartek na niebie będziemy mogli obserwować pierwsze meteory z roju Draconidów, który w tym roku może popisać się wybuchem aktywności - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 05.10.2011. 21:47  Czytaj więcej

  Demiański: Nobliści otwierają nowy etap w badaniach Wszechświata

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odkrycia tegorocznych noblistów z fizyki otworzyły nowy etap w badaniach Wszechświata - dzięki nim potwierdzono istnienie ciemnej energii, która rozpycha Wszechświat - powiedział dla PAP fizyk prof. Marek Demiański. 

  Dodano: 05.10.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Prof. Lewandowski: Nobel za badania tempa ekspansji Wszechświata

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pytanie co sprawia, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej to jedno z największych wyzwań rzuconych współczesnej fizyce - mówi fizyk prof. Jerzy Lewandowski. Wyzwanie to rzucili tegoroczni nobliści. 

  Dodano: 05.10.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Prof. Sołtan o Noblu za potwierdzenie ekspansji Wszechświata

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na podstawie obserwacji tegorocznych noblistów astronomowie przyjęli, że Wszechświat będzie się coraz bardziej rozszerzał. To rewolucja, bo wcześniej sądzono, że Wszechświat skurczy się i nastąpi "wielki kolaps"- powiedział we wtorek PAP prof. Andrzej Sołtan. 

  Dodano: 05.10.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Nobliści z fizyki odkryli, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt i Adam G. Riess. Zdaniem ekspertów odkrycie, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej, przewróciło kosmologię do góry nogami. "Dwie grupy badaczy ścigały się w badaniu Wszechświata poprzez odszukiwanie najodleglejszych supernowych - wybuchających gwiazd. Naukowcy mieli nadzieję, że ustalając w jakiej odległości są od nas te gwiazdy oraz jak szybko się oddalają, będzie można ustalić, jaki los czeka Wszechświat. Spodziewali się odnaleźć sygnały świadczące o tym, że ekspansja zwalnia. (...) Okazało się, że jest odwrotnie - Wszechświat rozszerza się coraz szybciej" - podał Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojej tegorocznej decyzji.

  Dodano: 05.10.2011. 00:11  Czytaj więcej

  W Warszawie rusza cykl wykładów Spotkania z astronomią

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  10 października w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN wykładem "Wielki Teleskop Południowoafrykański" dr Wojciech Pych zainauguruje kolejną serię popularnonaukowych seminariów astronomicznych.

  Dodano: 05.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Dr Olech: odkrycia noblistów pokazały, jak mało wiemy o Wszechświecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Odkrycia naukowców, nagrodzonych w tym roku Noblem w dziedzinie fizyki pokazały, jak niewielka jest nasza wiedza o Wszechświecie - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 04.10.2011. 23:53  Czytaj więcej

  Polscy astronomowie o Noblach z fizyki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Odkrycie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla było nie tylko doniosłe, ale także kompletnie zaskakujące właściwie dla wszystkich - uważa astronom dr Stanisław Bajtlik. Zdaniem dr. hab. Macieja Mikołajewskiego, nagroda jest przedwczesna.


  Dodano: 04.10.2011. 23:47  Czytaj więcej

  Marecki: Nobel z fizyki przyznany odważnie za młode odkrycie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Noblowska podjęła odważną decyzję, przyznając nagrodę z fizyki za przełomowe, ale dość młode odkrycie, dotyczące przyspieszającej ekspansji Wszechświata - powiedział PAP ekspert od astronomii pozagalaktycznej, dr hab. Andrzej Marecki. 

  Dodano: 04.10.2011. 22:47  Czytaj więcej

  Prof. Meissner: odkrycie noblistów ma znaczenie fundamentalne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Odkrycie tegorocznych noblistów ma fundamentalne znaczenie. Ku zaskoczeniu naukowego świata uczeni udowodnili, że Wszechświat zamiast spowalniać, przyspiesza swoje rozszerzanie - powiedział PAP prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego.


  Dodano: 04.10.2011. 20:47  Czytaj więcej

  Pogoda na Wenus bez zmian

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wenus znana jest z nieprzyjaznego klimatu, a według nowego badania zespołu naukowców z Belgii, Niemiec i USA, opublikowanego w czasopiśmie Icarus, w przewidywalnej przyszłości nic się pod tym względem nie powinno zmienić.

  Dodano: 03.10.2011. 10:49  Czytaj więcej

  Polska o krok bliżej do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Instrukcja negocjacyjna, która formalnie rozpocznie starania o wstąpienie Polski do wiodącej europejskiej organizacji astronomicznej ESO, ma powstać w ciągu 30 dni - informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne po spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

  Dodano: 03.10.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Prof. Udalski o gwiazdach, planetach i planetkach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W najbliższy poniedziałek, 3 października podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wykład specjalny wygłosi prof. Andrzej Udalski, szef projektu OGLE i dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW.

  Dodano: 01.10.2011. 22:19  Czytaj więcej

  Wiele astronomicznych atrakcji na październikowym niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Październik przyniesie miłośnikom astronomii sporą liczbę atrakcji, m.in. dwa duże roje meteorów, opozycję Jowisza, a także kilka jasnych planetoid i komet.


  Dodano: 30.09.2011. 23:04  Czytaj więcej