• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kulinarne odkrycie astronomów w kosmosie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mgławicę o oryginalnym kształcie, przypominającym jajko sadzone, zaobserwowali astronomowie. W środku mgławicy znajduje się równie nietypowa i rzadko spotykana gwiazda - żółty nadolbrzym. W badaniach wziął udział astronom z Torunia, prof. Ryszard Szczerba. 

  Dodano: 29.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Cząstki pobiły rekord prędkości światła - naukowcy zbici z tropu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W doświadczeniach prowadzonych w ośrodku badawczym CERN elementarne cząstki zwane neutrinami pędziły szybciej niż światło. Zbici z tropu autorzy eksperymentu apelują do fizycznej braci o pomoc w wyjaśnieniu dziwnego wyniku.

  Dodano: 26.09.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Przeciwnowotworowe działanie związków chemicznych zawartych w czosnku

  opublikowane przez: Gronek Kamil
  Liczne badanie przedkliniczne dowodzą, że spożywanie czosnku wpływa na częstotliwość występowania chorób nowotworowych. Badania populacyjne potwierdziły ujemną współzależność pomiędzy przyjmowaniem czosnku a występowaniem raka jelita grubego i okrężnicy oraz analogiczne działanie związków przeciwrakowych z innymi rodzajami nowotworów.

  Dodano: 25.09.2011. 21:18  Czytaj więcej

  Od piątku znowu jesień

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W piątek, 23 września o godzinie 11:05 naszego czasu rozpocznie się astronomiczna jesień. Od tego czasu aż do przesilenia zimowego w grudniu dni będą krótsze niż noce. Astronomiczna jesień nie pokrywa się jednak z jesienią termiczną czy klimatyczną. 

  Dodano: 23.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Kometa Garradd wciąż jasna i widoczna

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Koniec września to dobry czas do obserwacji komety C/2009 P1 (Garradd), którą dostrzec można przez lornetkę - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 21.09.2011. 22:04  Czytaj więcej

  W piątek początek astronomicznej jesieni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W najbliższy piątek - 23 września o godzinie 11:05 naszego czasu - Słońce znajdzie się w punkcie równonocy jesiennej i wejdzie w znak Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień.

  Dodano: 21.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Uran w opozycji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Planeta Uran zbliża się do opozycji, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec go "gołym okiem" - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. 

  Dodano: 21.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Astronomowie bliżej rozwiązania zagadki ciemnej energii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Szybkie rozszerzanie się Wszechświata zawdzięczamy ciemnej energii. Jednak dotąd nikomu nie udawało się rzucić światła na naturę ciemnej energii... aż do teraz. Zespół astronomów z Włoch i Polski opracował metodę pomiaru największych odległości we Wszechświecie. Naukowcy odkryli, że błyski gamma, będące śladami eksplozji kosmicznych, odgrywają znaczącą rolę, jeśli chodzi o naturę ciemnej energii.

  Dodano: 20.09.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Pierwszy polski satelita oficjalnie otrzymał nazwę Lem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W poniedziałek pierwszy polski satelita naukowy oficjalnie otrzymał imię Lem, które wcześniej w głosowaniu wybrali internauci. Uroczystość odbyła się w Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN w Warszawie. Nazwę satelity zatwierdziła minister nauki, prof. Barbara Kudrycka, odsłaniając w budynku CBK pamiątkową tablicę.

  Dodano: 20.09.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Prof. Udalski gościem Śląskiej Kawiarni Naukowej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jeden z najwybitniejszych astronomów, odkrywca planet pozasłonecznych prof. Andrzej Udalski będzie gościem Śląskiej Kawiarni Naukowej. 6 października w Katowicach uczony będzie mówił o poszukiwaniu odległych globów i wyjaśni czym jest mikrosoczewkowanie grawitacyjne.

  Dodano: 20.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Fizycy: błyski gamma rzucają światło na naturę ciemnej energii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najpotężniejsze kosmiczne eksplozje - błyski gamma - znalazły zastosowanie w nowej metodzie pomiaru największych odległości we wszechświecie, opracowanej przez polskich i włoskich naukowców. Metoda ta może pomóc w wyjaśnieniu, czym jest ciemna energia. Uczeni wciąż się zastanawiają, jaka jest natura ciemnej energii, niedawno odkrytego, dominującego składnika wszechświata. Czy napędzająca ekspansję ciemna energia jest przejawem własności samej czasoprzestrzeni, czy raczej nieznanym nauce polem? Odpowiedź można otrzymać dzięki nowej "miarce", skonstruowanej przez naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) i Uniwersytetu Fryderyka II w Neapolu - poinformowali badacze z FUW w przesłanym PAP komunikacie.

  Dodano: 19.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Ekspert: strategia NASA może otworzyć nową erę w eksploracji Układu Słonecznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzięki nowej rakiecie zaprezentowanej przez NASA oraz przyjętej przez Agencję strategii Flexible Path istnieje szansa, że ludzkość po raz pierwszy od czterech dekad wybierze się poza najbliższe otoczenie Ziemi - uważa dr inż. Krzysztof Kanawka, ekspert serwisu Kosmonauta.net. 

  Dodano: 19.09.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Polskie Towarzystwo Astronomiczne będzie przyznawać nową nagrodę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Medal Bohdana Paczyńskiego będzie przyznawać Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) wybitnym naukowcom związanym z polską astronomią. Nową nagrodę ustanowiono podczas zakończonego niedawno zjazdu PTA w Gdańsku.

  Dodano: 19.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Studenci astronomii zapraszają na wykłady swoich wykładowców

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas VI Ogólnopolskiego Seminarium Studentów Astronomii (OSSA), które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie, wykłady wygłosi wielu znanych astronomów. Organizatorzy konferencji zdecydowali się zaprosić na nie również warszawian.

  Dodano: 18.09.2011. 10:04  Czytaj więcej

  O przystąpieniu Polski do ESO i projektach naukowych na zjeździe PTA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O przystąpieniu Polski do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) i wielu projektach naukowych, włącznie z polskim udziałem w różnych misjach kosmicznych rozmawiano podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) w Gdańsku.

  Dodano: 18.09.2011. 07:04  Czytaj więcej

  Dwa zachody słońca na nowej egzoplanecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy odkryli planetę pozasłoneczną, która obiega nie jedną, ale dwie gwiazdy. O obiekcie, którego istnienie astronomowie przewidywali już wcześniej, a który udało się właśnie potwierdzić, informuje najnowsze wydanie czasopisma ,,Science".


  Dodano: 17.09.2011. 10:19  Czytaj więcej

  Naukowcy: jest pierwsza planeta z dwoma słońcami, będą następne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas konferencji "Extreme Solar Systems II", która trwa właśnie w Jackson Lake Lodge (USA) zorganizowano panel, podczas którego astronomowie zajmujący się poszukiwaniem egzoplanet skomentowali odkrycie przez kosmiczny teleskop Kepler planety okołopodwójnej. 

  Dodano: 16.09.2011. 22:19  Czytaj więcej

  Herschel rzuca nowe światło na powstawanie gwiazd we wczesnym wszechświecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy gwiazdy w galaktykach powstają w następstwie gwałtownych i burzliwych połączeń czy raczej w toku bardziej stabilnych i łagodnych procesów? Dzięki analizie tysięcy galaktyk z ostatnich 11 mld lat historii kosmosu, prowadzonej przez obserwatorium kosmiczne Herschela Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), astronomowie po raz pierwszy byli w stanie odpowiedzieć na to nurtujące od dawna pytanie.

  Dodano: 16.09.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Prof. Bożena Czerny prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Po raz pierwszy w historii prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) została kobieta - prof. Bożena Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Walne zgromadzenie członków PTA i wybór jego nowych władz odbył się podczas trwającego w Gdańsku zjazdu PTA.

  Dodano: 16.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Naukowcy z ESO odkryli 50 nowych egzoplanet za pomocą spektrografu HARPS

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejscy astronomowie odkryli ponad 50 nowych egzoplanet orbitujących wokół pobliskich gwiazd. Wśród nich 16 to super-Ziemie, które eksperci nazywają planetami pozasłonecznymi o masie większej od Ziemi, ale znacznie mniejszej od olbrzymów gazowych Układu Słonecznego. Zespół wykorzystał spektrograf HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher), który znajduje się w Obserwatorium La Silla w Chile Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zaprezentowana na ostatniej konferencji Extreme Solar Systems w Wyoming w USA liczba planet jest największą, jaką do tej pory ogłoszono za jednym razem.

  Dodano: 15.09.2011. 16:37  Czytaj więcej