• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Światowej sławy matematycy przyjadą do Łodzi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ponad 300 uczonych z 24 krajów weźmie udział w Izraelsko-Polskim Zjeździe Matematycznym, który między 11 a 15 września odbędzie się w Łodzi. Jest to największa taka impreza organizowana w Łodzi w ostatnich 20 latach i najważniejsza konferencja poświęcona królowej nauk organizowana w Polsce w tym roku.

  Dodano: 08.09.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Olsztyńskie planetarium będzie pokazywać obraz w technice fulldome

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który będzie wyświetlał projekcje w technice fulldome. Ma ona stworzyć u widza pokazu planetarium wrażenie podróży w kosmosie.

  Dodano: 08.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Metody obliczeniowe w chemii - na tropie tajemnic życia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komputerowe przewidywanie budowy układów biologicznych w oparciu o ich sekwencje może pozwolić na ominięcie drogich i czasochłonnych badań eksperymentalnych. Znajomość struktury może pomóc m.in. w projektowaniu leków - przekonuje dr Mariusz Makowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Badacz doskonali metody obliczeniowe w chemii ze szczególnym uwzględnieniem metod mechaniki kwantowej.

  Dodano: 07.09.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Astronomia i astronautyka na festiwalu Pogórzańskie Atrakcje Naukowe w Łużnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polskie instytucje związane z astronomią i astronautyką zaprezentują się podczas festiwalu "Pogórzańskie Atrakcje Naukowe", który odbędzie się 17 i 18 września w miejscowości Łużna (woj. małopolskie).

  Dodano: 07.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  W najbliższych dniach Merkury spotka się z Regulusem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W dniach 8-10 września, na porannym niebie, dojdzie do bliskiego spotkania Merkurego i Regulusa - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Początek września tego roku to najlepszy czas w roku 2011 na poranne obserwacje najbliższej Słońcu planety czyli Merkurego. Około godziny przed wschodem naszej dziennej gwiazdy widać go niespełna 10 stopni nad wschodnim horyzontem.

  Dodano: 07.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Największe na świecie urządzenie do syntezy jądrowej wraca do pracy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wrzesień to powszechnie miesiąc, w którym sprawy zaczynają ponownie nabierać tempa i tak samo dzieje się w świecie badań nad syntezą jądrową.

  Dodano: 05.09.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Mikroświat nie jest symetryczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wirujące wewnątrz jąder atomowych protony i neutrony spontanicznie łamią symetrię odwracania czasu. Fizykom w Warszawie udało się po raz pierwszy zaobserwować to zjawisko, rejestrując przewidywaną przez teoretyków emisję promieniowania gamma z jądra Cezu 126 i jądra Cezu 128. "Od początku ubiegłego stulecia, tzn. od powstania mechaniki kwantowej, problem złamania symetrii odwracania czasu stanowi istotną cześć badań, których celem jest m.in. wyjaśnienie przewagi istnienia materii nad antymaterią. Wszystkie dotychczasowe badania wskazują na fundamentalne zachowanie symetrii odwracania czasu, mimo to istnieje możliwość jej spontanicznego złamania. Okazuje się, że z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w jądrach atomowych w strukturze stanowiącej sprzężenie trzech komponentów, posiadających własne momenty pędu - spiny" - wyjaśnia PAP jeden z uczestników badań dr Julian Srebrny ze Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 05.09.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Stanislav Fort z Czech najlepszy na olimpiadzie astronomicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Czech Stanislav Fort został uznany za najlepszego uczestnika V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. W sobotę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie wręczono medale laureatom konkursu, w którym brali udział uczniowie z 27 krajów.


  Dodano: 05.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Zmarł astronom Andrzej Lisicki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pogrzeb doc. dr. hab. Andrzeja Lisickiego odbył się w czwartek 1 września w Warszawie. Astronom zmarł 24 sierpnia w wieku 84 lat.

  Dodano: 04.09.2011. 09:04  Czytaj więcej

  Przedsiębiorcy i chemicy uzgadniają nową normę dla bioaktywnych molekuł

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przedstawiciele firm farmaceutycznych, dostawcy zasobów danych i grupy akademickie osiągnęli porozumienie w sprawie nowej normy opisującej oddziaływanie związku chemicznego na jednostkę biologiczną, której szczegóły zaprezentowano w nowym artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Review Drug Discovery.

  Dodano: 02.09.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Początek września dobrym czasem do obserwacji Merkurego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsza połowa września to bardzo dobry czas do obserwacji Merkurego - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Merkury to najbliższa Słońcu planeta. Na niebie nie oddala się ona od Słońca na więcej niż 28 stopni, a przez to warunki do jej obserwacji są zawsze trudne. Podobno Merkurego nie dojrzał nigdy sam Mikołaj Kopernik, choć jest to raczej legenda niż fakt historyczny.

  Dodano: 02.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Wkrótce Międzynarodowy Kongres Ultradźwięków w Gdańsku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Specjaliści z całego świata, którzy zajmują się ultradźwiękami, spotkają się na Uniwersytecie Gdańskim w dniach 5-9 września w ramach Międzynarodowego Kongresu Ultradźwięków - ICU, zorganizowanego przez Instytut Fizyki Doświadczalnej UG.

  Dodano: 01.09.2011. 14:05  Czytaj więcej

  12 medali Polaków na mistrzostwach świata w matematyce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polska reprezentacja zdominowała podium 25. Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu. Polacy przywieźli ze sobą aż 12 medali - najwięcej ze wszystkich reprezentacji.

  Dodano: 01.09.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Jowisz, Ceres i kometa wśród atrakcji wrześniowego nieba

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wrzesień to dla miłośników astronomii dobry czas na podziwianie Jowisza, planety karłowatej Ceres, planetoidy Westa i komety C/2009 P1 (Garradd). To także miesiąc, w którym rozpoczyna się astronomiczna jesień.

  Dodano: 01.09.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Unijne spotkanie w Warszawie nt. systemu informacji o sytuacji w przestrzeni kosmicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  29 września w Warszawie odbędzie się seminarium dotyczące systemu informacji o sytuacji w przestrzeni kosmicznej. Konferencja jest jednym ze spotkań dotyczących strategicznych celów Unii Europejskiej, które Polska organizuje podczas swojej prezydencji.

  Dodano: 01.09.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Chemia Krwawej Mary

  opublikowane przez: Gronek Kamil
  Ostatnio obiektem badań naukowych stał się jeden z popularniejszych na świecie koktajli alkoholowych- jak poinformował serwis "EurekAlert".

  Dodano: 31.08.2011. 18:49  Czytaj więcej

  Błyskotliwe odkrycie astronomiczne - diamentowa planeta na Drodze Mlecznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół astronomów odkrył na Drodze Mlecznej planetę zbudowaną z diamentu. Przypuszcza się, że to niecodzienne odkrycie było kiedyś masywną gwiazdą zanim stało się znaczniej mniejszą, diamentową planetą.

  Dodano: 30.08.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Zbliża się międzynarodowa konferencja Hevelius 2011 w Gdańsku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jest już znany program najważniejszego naukowego wydarzenia Roku Heweliusza 2011. Międzynarodowa konferencja, która ma uczcić 400-setną rocznicą urodzin słynnego astronoma, odbędzie się w Gdańsku między 15 i 18 września.

  Dodano: 30.08.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Sezon na światło zodiakalne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Bezksiężycowe noce na przełomie lata i jesieni, to dobry czas na poranne obserwacje światła zodiakalnego - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 29.08.2011. 21:19  Czytaj więcej

  Brytyjski zegar atomowy najdokładniejszy na świecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy ponownie badali dokładność zegara atomowego znajdującego się w National Physical Laboratory (NPL) w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że zegar ten jest najdokładniejszy na świecie - informuje serwis BBC. 

  Dodano: 29.08.2011. 00:40  Czytaj więcej