• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tablica Mendelejewa dla niewidomych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Niewidomi i słabo widzący mogą już korzystać ze specjalnie dla nich stworzonej tablicy Mendelejewa, czyli układu okresowego pierwiastków. Informacje o pierwiastkach czyta lektor, a różne dźwięki umożliwiają nawigację. Układ dostępny jest w internecie. 

  Dodano: 17.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Nowy portret Hooke'a zapewnia mu należne miejsce w książkach historycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Podczas gdy książki historyczne obeszły się łaskawie z Izaakiem Newtonem, przypisując mu zasługi za prowadzone przez niego prace nad prawem powszechnego ciążenia, współczesny mu Robert Hooke był przez wiele lat przedstawiany jako zazdrosny naukowiec, który kwestionował teorie Newtona.

  Dodano: 16.01.2012. 17:37  Czytaj więcej

  GLOBE at Night - spójrz w niebo i policz gwiazdy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rusza ogólnoświatowa kampania sprawdzania na ile ciemne jest nocne niebo nad nami, a na ile rozświetlają je miejskie światła. Metoda jest prosta: wystarczy policzyć gwiazdy. W akcji, która wystartuje 14 stycznia, mogą wziąć udział także Polacy.

  Dodano: 13.01.2012. 20:19  Czytaj więcej

  W piątek bliskie spotkanie Wenus i Neptuna na wieczornym niebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W piątkowy wieczór dojdzie do bliskiej koniunkcji jasnej Wenus i ostatniej planety Układu Słonecznego - Neptuna - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 13.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Prof. Udalski o wynikach badań dotyczących powszechności występowania planet pozasłonecznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "To najlepsze w tej chwili oszacowanie częstości występowania planet pozasłonecznych w zimnych częściach układów planetarnych" - tak dla portalu Astronomia.pl prof. Andrzej Udalski skomentował wyniki badań, które zostały przedstawione czwartkowym wydaniu prestiżowego tygodnika naukowego "Nature". Główny wniosek z pracy międzynarodowego zespołu astronomów jest taki, że egzoplanety są w Galaktyce powszechne.

  Dodano: 12.01.2012. 19:40  Czytaj więcej

  Naukowcy: planety w kosmosie to reguła, a nie wyjątek

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców wskazują, że w Drodze Mlecznej planety są powszechniejsze od gwiazd. Rezultat badań ogłosiły ,,Nature" oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego. 

  Dodano: 12.01.2012. 19:33  Czytaj więcej

  Czasem odpychanie może... przyciągać

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zaskakujące wyniki eksperymentów z mieszaninami, w których dwa różne oddziaływania odpychające prowadziły do silnego przyciągania, udało się wyjaśnić w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie - instytut poinformował o tym w przesłanym PAP komunikacie. 


  Dodano: 12.01.2012. 14:47  Czytaj więcej

  Powstanie Wrocławskie Centrum Chemii i Biotechnologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Odnawialne źródła energii oraz technologie wykorzystywane w medycynie to główne obszary badawcze, którymi będzie zajmować się - powstające z inicjatywy wrocławskich uczelni i Polskiej Akademii Nauk - Wrocławskie Centrum Chemii i Biotechnologii.


  Dodano: 10.01.2012. 13:19  Czytaj więcej

  Nowa odsłona słownika astronomicznego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polskie Towarzystwo Astronomiczne opracowuje słownik terminów astronomicznych i związanych z kosmosem. Wraz z portalem Money.pl udostępniło właśnie nową wersję leksykonu - nieodpłatnie dla wszystkich internautów.

  Dodano: 10.01.2012. 11:47  Czytaj więcej

  20 lat od odkrycia przez Polaka pierwszych planet pozasłonecznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  9 stycznia mija 20 lat od publikacji w "Nature" artykułu polskiego astronoma prof. Aleksandra Wolszczana, informującego o odkryciu pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego. Odkrycie Polaka rozwiązało worek z planetami krążącymi wokół innych gwiazd i obecnie znamy ich ponad 700. 

  Dodano: 09.01.2012. 19:19  Czytaj więcej

  Kolejne dziewięć astrobaz w tym roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dziewięć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych, zwanych astrobazami, rozpocznie działalność w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim. W zeszłym roku powstało pięć takich obiektów.

  Dodano: 09.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  O promieniowaniu synchrotronowym w warszawskim CAMK

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach cyklu wykładów popularnonaukowych z astronomii Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie zaprasza 9 stycznia na prelekcję o promieniowaniu synchrotronowym, którą poprowadzi prof. Bożena Czerny.

  Dodano: 06.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Stacja teleskopowa rozpoczyna pracę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Niemczech uruchomiono pierwszą międzynarodową stację teleskopową radioteleskopu LOFAR (od LOw Frequency ARray - sieć niskiej częstotliwości). Stacja, nazwana IS-DE1, którą będzie zarządzać Instytut Radioastronomiczny im. Maksa Plancka, znajduje się w miejscowości Effelsberg w Nadrenii Północnej-Westfalii i jest drugą z wielu, które mają być zbudowane.

  Dodano: 05.01.2012. 15:49  Czytaj więcej

  Polscy internauci zainteresowani poszukiwaniem planet pozasłonecznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Citizen Science Alliance (CSA) - konsorcjum kilku czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które rozwija społecznościowe projekty naukowe, poinformowało o olbrzymim zainteresowaniu zainaugurowaną niedawno polską wersją "Odkrywców planet".

  Dodano: 05.01.2012. 00:25  Czytaj więcej

  Astronom o atrakcjach na niebie w roku 2012

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W 2012 roku czekają nas dwa zaćmienia Słońca, dwa zaćmienia Księżyca, zakrycie Jowisza przez Księżyc, koniunkcja Wenus i Regulusa, a także wiele innych ciekawych zjawisk - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 05.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Rekordowa liczba widzów w toruńskim planetarium

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Toruńskie planetarium poinformowało, że w 2011 roku odwiedziła je rekordowa liczba widzów - ponad 200 tysięcy. W sumie w ciągu kilkunastu lat działania planetarium sprzedano sporo ponad 2 miliony biletów. 

  Dodano: 04.01.2012. 14:04  Czytaj więcej

  Kolejni polscy astronomowie podsumowują rok 2011

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wśród wydarzeń mijającego roku w astronomii światowej na czele niewątpliwie są wyniki z satelity Kepler, którego precyzyjne dane pozwalają odkrywać coraz bardziej wyszukane układu planetarne - powiedział prof. Andrzej Udalski, szef warszawskiego projektu OGLE. Na sukcesy kosmicznego obserwatorium zwracają uwagę także inni astronomowie z Polski.

  Dodano: 04.01.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Dwa nowe filmy w planetarium Niebo Kopernika

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Narodziny życia" i "Jesteśmy astronomami" to dwa nowe filmy, które od 13 stycznia znajdą się w repertuarze planetarium "Niebo Kopernika" Centrum Nauki Kopernik.

  Dodano: 04.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  Studenci z Polski mogą wziąć udział w praktykach organizowanych przez ESA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency - ESA) przygotowała program praktyk, w którym mogą wziąć udział także studenci z Polski. Wśród propozycji tematów są takie, które mogą zainteresować młodych astronomów, fizyków, jak i przyszłych inżynierów. 

  Dodano: 04.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Astronom: jutro w nocy Ziemia najbliżej Słońca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Dodano: 03.01.2012. 21:04  Czytaj więcej