• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Planetarium Centrum Nauki Kopernik oficjalnie otwarte

  20.06.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Planetarium ,,Niebo Kopernika" otwarto w niedzielę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Goście planetarium będą mogli odbyć wirtualną podróż do wybranych planet Układu Słonecznego, zwiedzić Drogę Mleczną czy zobaczyć pokaz nieba świecącego 20 milionami gwiazd.

  "Jesteśmy dumni, bo +Niebo Kopernika+ jest najbardziej zaawansowanym technologicznie planetarium na świecie: 20 milionów gwiazd wyświetlanych na kopule, podróże w czasie i przestrzeni na życzenie widzów po Układzie Słonecznym, ale także dalej, aż do granic obserwowanego Wszechświata" - powiedział dyrektor Centrum Robert Firmhofer.

  Jak powiedział, w planetarium jak w soczewce skupiają się te cechy nowoczesnej edukacji, które towarzyszą całemu projektowi "Kopernika". "Prezentujemy rzetelną wiedzę, porządkujemy wiedzę o świecie, nie dzielimy nauk, tylko je łączymy" - powiedział Firmhofer.

  Podkreślił, że wizyta w planetarium pozwala uświadomić sobie fakt o "ogromnej doniosłości". "Jesteśmy gwiezdnym pyłem, drobiną w niewyobrażalnie wielkim Wszechświecie, a mimo to, możemy go poznawać, odkrywać, rozumieć, a nawet po nim podróżować" - powiedział Firmhofer.

  Jak zapewniła kierownik planetarium dr Weronika Śliwa, jest ono miejscem wyjątkowym też dlatego, że dostarcza wielu wrażeń estetycznych. "Sam widok rozgwieżdżonego nieba budzi refleksję, skłania do myśli filozoficznych, a także pokazuje piękno otaczającego nas świata" - powiedziała kierownik "Nieba Kopernika".

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że jeśli mamy konkurować z innymi krajami, to takie Centrum jest bardzo ważne. "Dało impuls zwrócenia się Warszawy ku Wiśle, co było marzeniem Stefana Starzyńskiego" - powiedziała prezydent Warszawy.

  Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zaznaczyła, że dzięki Centrum dokonuje się "przewrót kopernikański" w myśleniu o nauce. "Otwarcie planetarium to otwarcie nieba dla wszystkich Polaków" - powiedziała minister nauki. Jak dodała, polscy astronomowie liderują w świecie w odkrywaniu nowych planet i gwiazd, a dzięki planetarium może być ich jeszcze więcej.

  "W planetarium możemy dotknąć nauki, z bliska zobaczyć gwiazdy i planety w czasie aktualnym. Jest ono tym miejscem, w którym goście z zagranicy będą widzieć nasz kraj jako nowoczesny" - powiedziała już po pokazie minister Kudrycka.

  Planetarium ,,Niebo Kopernika" jest jednym z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Widzowie będą mogli w nim oglądać pokazy na ekranie sferycznym ekranie o średnicy 16 metrów. Projektor gwiazdowy wyświetli nawet 20 milionów gwiazd, podczas gdy w większości planetariów widocznych jest ich około 100-200 tysięcy. Jednorazowo na widowni planetarium zasiądzie ponad 130 osób.

  Każdy seans w planetarium będzie trwał około godziny i złoży się z dwóch części. Pierwszą będzie pokaz ,,Niebo nad Warszawą", czyli kilkunastominutowa cyfrowa projekcja pokazująca układ gwiazd, który danego dnia można zobaczyć nad miastem. Dzięki zapleczu informatycznemu i nowoczesnemu oprogramowaniu planetarium umożliwi widzom odbywanie podróży w czasie i przestrzeni. Widz może zażyczyć sobie dokąd chce polecieć, np. na którą planetę, a realizator pokazu go tam zaprowadzi.

  W drugiej części widzowie zobaczą jeden z filmów edukacyjnych. Na razie będzie można wybrać spośród sześciu propozycji: ,,Tajemnice nieba Majów"; ,,Początek ery kosmicznej"; ,,Dobór naturalny: Darwin i największa z jego tajemnic"; "Ziemia, Księżyc i Słońce"; ,,Czarne dziury: podróż w nieznane"; ,,Pod jednym niebem". Ponieważ planetarium dysponuje własnym studiem, wkrótce zaczną w nim powstawać zupełnie nowe filmy i pokazy naukowe.

  Planetarium ,,Niebo Kopernika" będzie dostępne od wtorku do czwartku od 9.30 do 20, a od piątku do niedzieli od 10 do 21.30. Za wejście na pokaz nieba będzie trzeba kupić jednak oddzielny bilet. Bilet normalny kosztuje 18 złotych, rodzinny dla czterech osób 47 złotych. Obejrzenie seansu wieczornego w piątki, soboty i niedziele to koszt 25 złotych.

  Druga część otwarcia planetarium odbędzie się w niedzielny wieczór. Osoby, które wcześniej zarejestrowały się do udziału w uroczystości wysłuchają koncertu Urszuli Dudziak pod tytułem ,,Niebo dźwięków" i zobaczą specjalną iluminację na budynku planetarium. Sześciu miłośników astronomii opowie o swojej pasji podczas prezentacji multimedialnej "Moje Niebo". EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  jgr/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku.

  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  Dodano: 20.06.2011. 00:19  


  Najnowsze