• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Planetarium w Potarzycy wznawia działalność i otrzymuje patrona

  14.10.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  13 października odbyła się uroczystość nadania imienia planetarium w Potarzycy. Patronem został Andrzej Owczarek, twórca placówki. Jednocześnie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Potarzycy otrzymało imię Jana Heweliusza. Planetarium zaprasza na bezpłatne inauguracyjne seanse w piątek i sobotę. 

  13 października obyła się podwójna uroczystość nadania imienia szkole oraz planetarium. Szkoła w Potarzycy koło Jarocina, czyli Centrum Oświatowo-Kulturalne, będzie od tej pory nosić imię Jana Heweliusza, słynnego astronoma z Gdańska. W tym roku obchodzimy Rok Jana Heweliusza uchwalony przez Sejm z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma.

  Z kolei działające przy szkole planetarium otrzymało imię Andrzeja Owczarka, który był twórcą i opiekunem placówki. Planetarium zainaugurowało działalność w roku szkolnym 1993/94. W marcu 2011 roku, po śmierci Andrzeja Owczarka, działalność została zawieszona.

  13 października po kopułą planetarium znów jednak zabłysły gwiazdy. Działalność placówki będą kontynuować żona i syn twórcy: Elżbieta Owczarek i Piotr Owczarek. Seanse prowadzić będzie też Radosław Mikołajczak, były uczeń twórcy planetarium, laureat olimpiad astronomicznych.

  W piątek i sobotę 14/15 października planetarium zaprasza na inauguracyjne seanse, które odbędą się o godzinie 15.00. Wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

  Kopuła planetarium ma średnicę 5 metrów, a w seansie może uczestniczyć jednocześnie 35 osób. Witryna internetowa planetarium dostępna jest pod adresem www.planetarium-potarzyca.prv.pl. 

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 . C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens. Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Greencastle (irl. An Caisleán Nua) – miejscowość w Irlandii nad zatoką Lough Foyle, w hrabstwie Donegal, pierwotnie wioska rybacka u stóp średniowiecznego zamku. Współcześnie część ludności wciąż trudni się rybołówstwem. Od niedawna działa tu przeprawa promowa do położonej po drugiej stronie zatoki miasteczka Magilligan w Irlandii Północnej. W porcie działa też niewielkie Muzeum Morskie i planetarium. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Dodano: 14.10.2011. 00:04  


  Najnowsze