• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polscy internauci mogą tropić tajemnicze bańki w Drodze Mlecznej

  25.02.2011. 00:06
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polacy internauci mogą wspierać astronomów w klasyfikacji i pomiarach Drogi Mlecznej. Właśnie została udostępniona polska wersja kolejnego społecznościowego projektu naukowego - "The Milky Way Project".

  Zadaniem internatów uczestniczących w tym projekcie jest odnajdowanie i opisywanie tajemniczych baniek na fotografiach wykonanych w podczerwieni przez Kosmiczny Teleskop Spitzera. Chodzi o struktury pyłu w Drodze Mlecznej, w tym o "bąbelki", które były badane przez autorów pracy pt. "The Bubbling Galactic Disk", opublikowanej w 2006 roku w czasopiśmie "The Astrophysical Journal".

  "Autorzy tego artykułu twierdzą, że bąbelki są związane przede wszystkim z młodymi gwiazdami, ale czasem i obiektami innego typu. Przypuszczają, że świecą dlatego, że akurat na ich powierzchniach pył jest rozgrzewany przez promieniowanie tych ciał. Dzięki temu banki rozgrzewają się i mogą zostać zaobserwowane przez teleskop Spitzera" - wyjaśnia dr Agnieszka Pollo z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dzięki pomocy internautów astronomowie będą się mogli dowiedzieć, jak rozłożone są bańki w Drodze Mlecznej i przez to lepiej zrozumieć procesy prowadzące do powstawania nowych gwiazd w naszej galaktyce.

  "The Milky Way Project" powstał po sukcesie kilku odsłon "Galaktycznego Zoo". W sumie w projektach tego typu przygotowanych na platformie Zooniverse wzięło udział już blisko 400 tys. internautów, w tym ponad 30 tys. Polaków.

  Więcej informacji o projektach Zooniverse, w tym o "The Milky Way Project" można znaleźć na stronach polskich partnerów Citizen Science Alliance (konsorcjum powołanego przez kilka czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów, które koncentruje swoje działania na rozwoju społecznościowych projektów naukowych) - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (strona projektu Hands-On Universe, Europe wspieranego przez CFT PAN: http://www.pl.euhou.net) i portalu Astronomia.pl (http://www.astronomia.pl).

  Na stronach EU-HOU jest dostępne również forum dyskusyjne, na którym uczestnicy projektów mogą wymieniać się doświadczeniami. W przypadku wątpliwości, na pytania użytkowników odpowiada polski zespół ekspertów - wystarczy napisać na adres: [email protected]

  PAP - Nauka w Polsce, Jan Pomierny

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Moon Zoo – jeden z ogólnodostępnych internetowych projektów astronomicznych, zapoczątkowanych projektem Galaxy Zoo. Z tego projektu wywodzi się zakrojona na szeroką skalę inicjatywa nazwana "Zooniverse", do której należą również takie zoo-projekty jak: Galaxy Zoo Mergers, Galaxy Zoo Supernovae, Solar Stormwatch, Galaxy Zoo Hubble i inne. Celem "Zooniverse" jest stworzenie miejsca dla całego pakietu projektów, które pozwolą każdemu, kto ma dostęp do internetu, przyczynić się do rozwoju nauki. Wszystkie z nich wykorzystują możliwości internetu poprzez udział internautów w badaniach naukowych, wspierających projekty badawcze opracowane przez astronomów, a które wymagają udziału dużej liczby uczestników. Są to badania, które wymagają szczególnie inteligencji oraz spostrzegawczości człowieka (wykorzystanie komputerów nie daje w tych badaniach oczekiwanych rezultatów).

  Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.

  Galaxy Zoo – jeden z ogólnodostępnych internetowych projektów astronomicznych rozpoczęty w 2007 roku, w którym uczestnicy klasyfikują galaktyki na podstawie zdjęć wykonanych automatycznie przez 2,5-metrowy teleskop Sloan Digital Sky Survey, znajdujący się w Apache Point Observatory w stanie Nowy Meksyk. Został zainspirowany projektem [email protected], w którym internauci zostali poproszeni przez NASA o znalezienie śladów pyłu kosmicznego na zdjęciach z misji Stardust. Galaxy Zoo jest wspólnym projektem uniwersytetów Oxford, Portsmouth oraz organizacji Fingerprint Digital Media z Belfastu.

  Milky Way Project – jeden z ogólnodostępnych internetowych projektów astronomicznych, zapoczątkowanych projektem Galaxy Zoo.

  Zooniverse – serwis internetowy grupujący obywatelskie projekty naukowe należący do organizacji Citizen Science Alliance. Pierwszym z nich był Galaxy Zoo uruchomiony w lipcu 2007. Po jego sukcesie rozpoczęto planowanie i uruchamianie kolejnych projektów dzięki którym każdy internauta może brać udział w badaniach naukowych.

  Projekt GLORIA (skrót od GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array) – społecznościowo-naukowy projekt badawczy kierowany przez Universidad Politécnica de Madrid, którego celem jest uruchomienie pierwszej na świecie darmowej i ogólnodostępnej sieci zautomatyzowanych teleskopów. Jest jednym z ogólnodostępnych internetowych projektów z dostępem dla wolontariuszy chętnych pomóc naukowcom w ich pracy. Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest posiadanie przez uczestnika połączenia z Internetem oraz przeglądarki internetowej.

  Radioteleskop – teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. W odróżnieniu od teleskopu optycznego, który pozwala na badanie wyłącznie światła docierającego do Ziemi, radioteleskop umożliwia odbiór szerszego zakresu sygnałów. Wiele obiektów astronomicznych przesłania pył, który jednak nie pochłania fal radiowych. Jednocześnie radioteleskopy mogą być łączone w większe układy, dzięki czemu ich czułość i rozdzielczość kątowa wzrasta.

  Dodano: 25.02.2011. 00:06  


  Najnowsze