• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Polski film o Koperniku będzie prezentowany w Chinach

  16.09.2010. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Polski film dokumentalny "Tajemnica grobu Kopernika" w reżyserii Michała Juszczakiewicza będzie walczył o nagrodę Dragon Award na rozpoczynającym się w piątek festiwalu China International Conference of Science and Education Producers Meeting w Suzhou w Chinach. Festiwal w Suzhou, uznawany za najważniejszą w Azji imprezę poświęconą filmom naukowym, potrwa do 20 września.

  Dokument Juszczakiewicza jest - jak tłumaczył we wtorkowej rozmowie z PAP reżyser - "efektem pięciu lat dokumentacji unikalnych badań prowadzonych, pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego, przez zespół naukowców z Polski i Szwecji". "Ekipa filmowa +Tajemnicy Grobu Kopernika+ uzyskała zgodę na towarzyszenie naukowcom podczas wszystkich etapów poszukiwań oraz identyfikacji pochówku polskiego astronoma. Dokumentaliści, przez blisko sto dni towarzysząc naukowcom na terenie Polski i Szwecji, zarejestrowali unikalne momenty, jak m.in. odkrycie szczątków we Fromborku, ich pierwsze oględziny, czy późniejsza identyfikacja przy pomocy analizy mitochondrialnego DNA" - opowiadał Juszczakiewicz.

  "Dzięki filmowi, widzowie mogą obserwować moment, gdy w Uppsali, w należącym za życia do Kopernika +Almanachu Stoeflera+, znaleziono włosy, których DNA odpowiadało DNA odczytanemu ze szczątków spod fromborskiej posadzki" - zwrócił uwagę autor dokumentu.

  Obok materiałów dokumentalnych, w "Tajemnicy grobu Kopernika" użyto wizualizacji, mających ułatwić widzowi zrozumienie skomplikowanego i żmudnego procesu badawczego. Oprawę muzyczną w filmie stanowią utwory kompozytorów polskich z epoki renesansu, wykonywane przez zespół muzyki dawnej Ars Nova.

  Premiera filmu "Tajemnica grobu Kopernika" odbyła się w 2009 r. w USA, w Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Film obejrzeć mogli już widzowie w Szwecji - szwedzka telewizja publiczna pokazała go sześciokrotnie.

  W maju tego roku sarkofag ze szczątkami kanonika warmińskiego i wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika spoczął we fromborskiej archikatedrze. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków odbył się powtórny pochówek.

  Uroczystości pożegnalne Kopernika trwały od lutego. Rozpoczęły się 19 lutego, w dniu urodzin Kopernika, w bazylice katedralnej w Toruniu. Kolejnym miejscem uroczystości stał się Olsztyn, gdzie trumna była wystawiona, w tamtejszym zamku, przez prawie trzy miesiące. W olsztyńskiej katedrze odprawiono mszę żałobną. Następnie sarkofag został przewieziony do Fromborka, po drodze odwiedzając warmińskie miasteczka, z którymi działalność Kopernika była ściśle związana.

  Próby odnalezienia grobu Mikołaja Kopernika trwały ponad 200 lat. Zapoczątkowało je Towarzystwo Naukowe Warszawskie w 1802 r. Jednak badania, prowadzone w niewłaściwym miejscu, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W 1807 r. grób astronoma próbował odnaleźć jeden z oficerów Napoleona. Przed wybuchem i podczas II wojny światowej badania w tym kierunku prowadzili także Niemcy.

  Przełomowym okazał się rok 2004, gdy Instytut Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku pod kierownictwem prof. Jerzego Gąssowskiego rozpoczął archeologiczne badania wykopaliskowe we wnętrzu archikatedry we Fromborku. Zostały one ukończone w 2005 r. W 2008 r. dokonano ostatecznego potwierdzenia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika, dzięki badaniom DNA. 

  PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

  hes/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu mieści się pod adresem Kopernika 15/17. Prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Pomnik-popiersie Mikołaja Kopernika – popiersie polskiego astronoma Mikołaja Kopernika przed Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Humanistyczny powstał wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Organizatorem i pierwszym dziekanem był prof. dr hab. Konrad Górski. Rozpoczęcie wykładów na Wydziale w dniu 24 XI 1945 r. inaugurowało jednocześnie działalność dydaktyczną całego Uniwersytetu.

  Szymon Olszaniec (ur. 1968)- polski historyk, bizantynolog. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktorat i habilitacja tamże. Pracownik Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członek Komisji Bizantynologicznej Komitetu Badań o Kulturze Antycznej PAN. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Wydawnictwo Naukowe UMK, Wydawnictwo UMK) działa jako jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Convallaria Copernicana - wyróżnienie przyznawane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika za wybitny wkład naukowy lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Wydział Farmaceutyczny - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jeden z trzech wydziałów tworzących Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

  Wydział Lekarski - jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jeden z trzech wydziałów tworzących Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydział Filologiczny jako jednostka występująca pod tą nazwą jest jednym z najmłodszych wydziałów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Powstał 1 września 1999 roku na podstawie uchwały Senatu UMK z dnia 26 stycznia 1999 o podziale Wydziału Humanistycznego na dwa Wydziały: Filologiczny i Humanistyczny.

  Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utworzony w 1993 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii.

  Rocznik Przekładoznawczy. Studia nad teorią, praktyką i dydaktyką przekładu jest ogólnopolskim pismem, wydawanym przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W skład redakcji wchodzą przedstawiciele różnych neofilologii tegoż uniwersytetu. Periodyk wychodzi od 2005 roku. Dotychczas ukazało się osiem tomów. Od 27 marca 2013 roku Rocznik publikowany jest w całości również na platformie cyfrowej czasopism Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Rocznik koncentruje się na teorii, praktyce i dydaktyce przekładu i stanowi forum wymiany myśli między tłumaczami-praktykami, a przedstawicielami polskich środowisk naukowych zajmującymi się przede wszystkim teorią przekładu. Głównym punktem odniesienia jest problematyka przekładu tekstów specjalistycznych i użytkowych. Językiem pisma jest język polski, językiem streszczeń język angielski.

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Utworzony w 1993 roku w wyniku podziału Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Wydział dzieli się na 4 katedry, 8 zakładów, 6 pracowni przedmiotowych i specjalizacyjnych, Laboratorium Eksploatacji Systemu Komputerowego, Regionalne Studium Edukacji Informatycznej (RSEI) oraz Niestacjonarne Studia Informatyczne. Jan "Yach" Paszkiewicz (ur. 4 września 1958 w Bydgoszczy) - polski reżyser. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Ławeczka Mikołaja Kopernika – znajduje się w Olsztynie na Starym Mieście, u zbiegu ulic Okopowej i Zamkowej, w pobliżu kościoła ewangelickiego. Została odsłonięta w październiku 2003, w ramach obchodów 650-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich i 530-lecia urodzin Kopernika.

  Dodano: 16.09.2010. 00:25  


  Najnowsze