• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Meissner: odkrycie noblistów ma znaczenie fundamentalne

  04.10.2011. 20:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Odkrycie tegorocznych noblistów ma fundamentalne znaczenie. Ku zaskoczeniu naukowego świata uczeni udowodnili, że Wszechświat zamiast spowalniać, przyspiesza swoje rozszerzanie - powiedział PAP prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego.
  Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki zostali Amerykanin Saul Perlmutter oraz Brian P. Schmidt z Australii i Adam G. Riess z USA.

  ,,Odkrycie dokonane przez noblistów ma fundamentalne znaczenie. Jest to coś absolutnie zdumiewającego dotyczącego naszego Wszechświata. Nie ma żadnych wątpliwości, że odkrycie tej klasy i tej rangi powinno być uhonorowane Nagrodą Nobla" - powiedział PAP prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Jak podkreślił, nagrodzono badaczy pracujących niezależnie od siebie. Jeden z nagrodzonych - Saul Perlmutter - od ponad 20 lat w ramach projektu naukowego Supernova Cosmology Project badał odległe wybuchy supernowych.

  ,,Supernowe to bardzo masywne gwiazdy, które wybuchają i podczas takiego wybuchu generują określoną ilość energii. Badając ile energii do nas dociera można mierzyć dość dobrze odległości takich wybuchów" - wyjaśnił prof. Meissner.

  Pod koniec lat 90. tegoroczni nobliści - ku zaskoczeniu wszystkich - na podstawie badania supernowych wykazali, że Wszechświat rozszerzając się przyspiesza, choć zgodnie z ówczesnymi przekonaniami powinien spowalniać. ,,Sądzono tak dlatego, że grawitacja w środku powinna je (supernowe - PAP) coraz bardziej hamować. Tak jak kamień podrzucony do góry w polu grawitacyjnym oddala się jeszcze, ale coraz wolniej" - powiedział naukowiec.

  ,,Okazało się jednak, że Wszechświat wydaje się w swoim rozszerzaniu przyspieszać, tak jakby działała jakaś antygrawitacja. Jedyna antygrawitacja jaką znamy w fizyce, to stała kosmologiczna, wprowadzona jeszcze przez Alberta Einsteina" - wyjaśnił prof. Meissner.

  Zaznaczył, że dla świata nauki odkrycie uczonych było całkowitym zaskoczeniem. ,,To jest do tej pory jedyny dowód na to, że we Wszechświecie istnieje niezwykle egzotyczny rodzaj substancji, który powoduje coraz szybsze rozszerzanie się Wszechświata" - powiedział rozmówca PAP.

  Przypomniał, że stała kosmologiczna pojawiała się co jakiś czas w rozważaniach, tylko powinna być dużo mniejsza niż to co naukowcy zasugerowali. ,,Nadal jedną z największych zagadek we Wszechświecie jest zagadka stałej kosmologicznej: dlaczego istnieje i - jeżeli już istnieje - dlaczego jest taka mała" - powiedział naukowiec.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ tot/ jra/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wielkie Rozdarcie (ang. Big Rip) – koncepcja kosmologiczna sformułowana przez Roberta Caldwella z uniwersytetu Dartmouth College próbująca wyjaśnić jak będzie wyglądał koniec Wszechświata. Teoria ta zakłada, że skoro siła powodująca rozszerzanie Wszechświata jest coraz większa, wszystko zostanie ostatecznie rozerwane, począwszy od galaktyk, a skończywszy na atomach. Wielki Kolaps (inne nazwy: Wielka Zapaść, Wielki Kres i Wielki Krach, Wielki Skurcz, z ang. Big Crunch) – jedna z hipotez kosmologicznych opisujących koniec istnienia Wszechświata. Zakłada on, że proces rozszerzania Wszechświata nie będzie przebiegać wiecznie. W pewnym momencie, pod wpływem grawitacji jego rozszerzanie się ustanie i rozpocznie się proces do niego odwrotny – "kurczenie się Wszechświata". Przebieg kurczenia się Wszechświata, zgodnie z hipotezą Wielkiego Kolapsu, podzielić będzie można na etapy: Wszechświat Friedmana – model kosmologiczny Wszechświata, wynikający z równań Friedmana, gdzie przyjmuje się, że stała kosmologiczna wynosi 0.

  Model Lambda-CDM (Λ-CDM, ang. Lambda-cold dark matter) – jeden z najpowszechniej uznawanych modeli kosmologicznych. Jego nazwa pochodzi od dwóch głównych składników Wszechświata: stałej kosmologicznej (oznaczanej przez Λ) i zimnej ciemnej materii. Model ten wyjaśnia mikrofalowe promieniowanie tła (CMB), obserwowaną strukturę wielkoskalową oraz przyspieszanie ekspansji Wszechświata. Ujemne ciśnienie - właściwość hipotetycznej fałszywej próżni, która ma wywierać niższe ciśnienie od próżni zwyczajnej. Pojęcie ujemnego ciśnienie jest sprzeczne z intuicją. Ciśnienie próżni jest zależne od energii próżni, która poprzez tensor napięć-energii wytwarza grawitację. Przejawem ujemnego ciśnienia byłaby siła antygrawitacji. W teorii inflacji kosmologicznej zakłada się, że kiedyś Wszechświat wypełniała fałszywa próżnia posiadająca ujemne ciśnienie. To ujemne ciśnienie zadziałało jak ogromna siła rozprężająca, która doprowadziła do wykładniczego wzrostu objętości Wszechświata.

  Widzialny (obserwowalny) Wszechświat – obszar Wszechświata, wraz ze znajdującą się w nim materią, który jest możliwy do zaobserwowania z Ziemi na chwilę obecną. Widzialny Wszechświat jest ograniczony z uwagi na fakt, iż światło lub inne sygnały są w stanie dotrzeć do ziemskiego obserwatora z okresu nie wcześniejszego od początku Wielkiego Wybuchu. Wieloświat (multiwersum, multiświat, metawszechświat, super-wszechświat, multiwszechświat, ultrawszechświat) – zbiór wszelkich możliwych wszechświatów, zawierający w sobie wszystko inne (w tym wszystkie możliwe, potencjalne – niezależnie od rozważanych czasoprzestrzeni lub wymiarów, w których się znajdują – wszechświaty; w tym także tak zwane wszechświaty równoległe). Do powstania tej definicji doprowadziła idea istnienia innych wszechświatów oprócz naszego.

  Dodano: 04.10.2011. 20:47  


  Najnowsze