• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rusza wielkie ogólnoświatowe liczenie gwiazd

  14.10.2011. 00:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W piątek rozpoczyna się ogólnoświatowa akcja liczenia gwiazd. W tym celu tysiące ochotników na całym świecie sprawdzi, ile gwiazd na niebie widać z ich miejsca zamieszkania. Udział w akcji mogą wziąć też Polacy. 


  Coroczne licznie gwiazd powoli zaczyna być tradycją. Od kilku lat organizowane są dwie akcje liczenia gwiazd widocznych na nocnym niebie, w ramach projektów "Globe at Night" oraz "Great World Wide Star Count".

  Tym razem pora na tę drugą inicjatywę. Great Word Wide Star Count, czyli Wielkie Ogólnoświatowe Licznie Gwiazd, wystartuje w piątek 14 października i potrwa do 28 października. Organizatorem akcji jest projekt Windows to the Universe prowadzony przez National Earth Science Teachers Association (NESTA).

  Zadanie jest proste - wystarczy w pogodny wieczór wyjść na spacer, znaleźć najciemniejsze miejsce w swojej okolicy i sprawdzić ile gwiazd widać w konstelacji Łabędzia.

  Materiały instruktażowe i mapki dostępne są w Internecie w kilku językach, w tym po polsku. Witryna internetowa projektu ma adres http://www.windows2universe.org/citizen_science/starcount/

  Po powrocie ze spaceru pozostaje wypełnić na stronie internetowej raport ze swoich obserwacji, podając ocenioną przez nas graniczną wielkość gwiazdową oraz współrzędne geograficzne miejsca obserwacji. Te ostatnie można ustalić za pomocą dokładnej mapy topograficznej, programów komputerowych (np. Google Earth) lub odbiornika GPS.

  Wyniki zostaną umieszczone w bazie danych i będą wyświetlane na mapie całego globu. Po zakończeniu będzie można porównać jak sytuacja wygląda na różnych obszarach Ziemi. Zebrane rezultaty posłużą naukowcom nadzorującym projekt do sporządzenia raportu na temat stopnia zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem.

  Projekt jest skierowany do wszystkich chętnych, w szczególności jednak można go polecić szkołom, uczniom i ich rodzicom. Pozwala na zorganizowanie nietypowego zadania domowego, dzięki któremu uczniowie poznają gwiazdozbiory na niebie, "na własne oczy" uświadomią sobie wpływ człowieka na środowisko naturalne oraz dostaną szansę na udział w wielkim ogólnoświatowym projekcie, wspólnie z tysiącami innych uczniów z różnych krajów. 

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Katalog pozycyjny gwiazd – wykaz pewnej liczby gwiazd do określonej wielkości gwiazdowej wraz ze współrzędnymi równikowymi: rektascensji i deklinacji. Położenie wszystkich gwiazd są wspólne dla określonej epoki np. 1950, 2000. Katalogi gwiazd można podzielić na: przeglądy nieba i katalogi precyzyjne. W starożytności i średniowieczu współrzędne podawano w układach ekliptycznych. Pierwszy katalog gwiazd ze współrzędnymi równikowymi był wydany przez Jana Heweliusza. Współrzędne do katalogów gwiazd mogą być uzyskane obserwacyjnie za pomocą koła południkowego oraz metodami fotograficznymi (obliczając ze współrzędnych prostokątnych na zdjęciu współrzędne równikowe). Chmura gwiazd – grupa gwiazd, które wydają się być położone blisko siebie, w rzeczywistości jednak nie muszą stanowić gromady. Chmura gwiazd jest pojęciem ściśle związanym z obserwatorem i miejscem prowadzenia obserwacji. Cygnus OB2 – asocjacja gwiazdowa typu OB położona w gwiazdozbiorze Łabędzia w odległości około 4700 lat świetlnych. W asocjacji Cygnus OB2 znajduje się 65 gwiazd typu O oraz blisko 500 gwiazd typu B. Wśród nich są jedne z największych i najjaśniejszych znanych gwiazd, między innymi Cyg OB2-8A i Cygnus OB2-12. Region położony jest w formacji znanej jako Cygnus X, która jest jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie promieniującym w bardzo szerokim zakresie długości fal radiowych.

  Promenada Gwiazd (potocznie Aleja Gwiazd) w Międzyzdrojach – miejsce wzorowane na hollywoodzkim Bulwarze oraz Alei Gwiazd w Cannes. Aleja Gwiazd powstała w 1996 roku, kiedy to podczas Festiwalu Gwiazd pierwsze znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie w pamiątkowych płytach. Nagroda dla najbardziej wartościowego gracza meczu gwiazd NBA (ang. National Basketball Association All-Star Game Most Valuable Player (MVP)) odbywającego się podczas weekendu gwiazd NBA. Nagroda przyznawana jest począwszy od pierwszego meczu gwiazd rozgrywającego się w Boston Garden w 1951 roku. Podczas pierwszych dwóch meczów gwiazd o losach nagrody decydowały władze ligi. Od 1953 roku osobami decyzyjnymi są przedstawiciele mediów. Zawodnik lub zawodnicy, którzy otrzymują najwięcej głosów zdobywają tę nagrodę. W 1999 roku nie przyznawano nagrody MVP meczu gwiazd, ponieważ liga z powodu lokautu odwołała cały weekend gwiazd.

  Star Academy - jest to reality show w Bułgarii. Polska wersja "Star Academy" nosi nazwę Fabryka Gwiazd. Stacją, która pokazywała "Star Academy", jest NTV. Pierwsza edycja została pokazana w 2005 roku. Reality-show jest podobne do Big Brothera i Idola. Na swojego faworyta można było głosować przez SMS-y. NBA All-Star Game (pol. Mecz gwiazd National Basketball Association), inaczej ASG, All-Stars – mecz koszykarski rozgrywany ostatniego dnia Weekendu Gwiazd NBA, pomiędzy reprezentantami konferencji wschodniej i konferencji zachodniej. Pierwsze piątki obu zespołów wybierane są przez kibiców, podczas internetowego głosowania, zaś ławki rezerwowych wybierają trenerzy danej drużyny. Co roku trenerami obu zespołów muszą być inne osoby niż przed rokiem. Po zakończeniu gry przyznawana jest nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika tegoż spotkania. W całej historii rozgrywek prowadzą zawodnicy ze wschodu, bilansem 36-25. Rekordzistą w liczbie rozegranych meczów gwiazd jest Kareem Abdul-Jabbar, z wynikiem 18 spotkań.

  Era Jazzu to ogólnopolski cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem gwiazd współczesnego jazzu organizowany od 1998 roku. Pomysłodawcą oraz dyrektorem projektu jest Dionizy Piątkowski. Program Ery Jazzu obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów. I to nie tylko poprzez koncerty najwybitniejszych twórców tego gatunku, ale także poprzez liczny udział entuzjastów tej muzyki w wielu koncertowych przedsięwzięciach. Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje cyklu Era Jazzu. Projekt Longshot – koncepcyjny projekt NASA, stworzony w latach 1987–88, mający na celu opracowanie planu wysłania do układu Alfa Centauri bezzałogowej sondy. Głównymi celami misji miały być: wyznaczenie za pomocą paralaksy odległości do gwiazd stałych, zbadanie gwiazd tworzących układ oraz ośrodka międzygwiezdnego.

  World Wide Wait (Ogólnoświatowe Czekanie) – żargonowe określenie oczekiwania na wczytanie strony internetowej, powstałe we wczesnym okresie rozwoju WWW, gdy dominowały wolne modemy i słabe łącza, a serwery nie radziły sobie z przetwarzaniem wywołań.

  Astronomia gwiazdowa jest działem astronomii zajmującym się badaniem właściwości fizycznych gwiazd, ich pochodzeniem oraz ewolucją.

  Cordoba Durchmusterung – atlas nieba i katalog gwiazd opracowany na podstawie obserwacji prowadzonych w argentyńskim obserwatorium astronomicznym w Cordobie. Katalog Cordoba Durchmusterung posiada symbol CoD i jest kontynuacją katalogu Bonner Durchmusterung. Zawiera przybliżone współrzędne 613 953 gwiazd jaśniejszych od 10 w obszarze nieba południowego od δ= -23° do δ= -90°. Panoramio – globalna foto-witryna internetowa należąca do Google, w której każdy użytkownik może zamieszczać własne zdjęcia z jednoczesnym zaznaczeniem ich miejsca na mapie. Warunkiem zaakceptowania zdjęć przez administratora strony, jest ich użyteczność geograficzna tzn. muszą przedstawiać one np. ciekawe miejsca, budynki lub naturę itp. w sposób obiektywny. Witryna udostępnia pliki w formacie KML, które mogą być przeglądane między innymi w programie Google Earth.

  MLB All-Star Game 1952 – dziewiętnasty Mecz Gwiazd ligi MLB, który rozegrano 8 lipca 1952 roku na stadionie Shibe Park w Filadelfii. Mecz zakończył się zwycięstwem National League All-Stars 3–2. Spotkanie obejrzało 32 785 widzów. Po raz pierwszy w historii Mecz Gwiazd został przerwany z powodu obfitych opadów deszczu. Spotkanie zakończono po rozegraniu pięciu inningów.

  Dodano: 14.10.2011. 00:19  


  Najnowsze