• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sofizmat zwycięzcą konkursu Matma mnie kręci

  24.12.2010. 01:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Film "Sofizmat" w reżyserii Andrzeja Michaleckiego wygrał w III edycji ogólnopolskiego konkursu "Matma mnie kręci". Popularyzujący matematykę film opowiada historię klasowego geniusza o duszy hip-hopowca, który rapuje o matematyce i dzięki swojej wiedzy zdobywa serce koleżanki z klasy.

  Sześcioosobowe jury, spośród 36 finałowych prac, wybrało film, który w najlepszy sposób promuje matematykę. "Sofizmat" był faworytem nie tylko jury, ale również internautów. Zwycięski film obejrzało w internecie ponad 370 tys. osób.

  Jurorzy docenili pomysł, zaangażowanie oraz sposób w jaki twórcy "Sofizmatu" przedstawili całą historię w zaledwie trzy minuty. Nagrodzony film przedstawia losy klasowego geniusza, który rozwiązując pozornie nierozwiązywalne zadanie z matematyki, zdobywa sympatię koleżanki - najładniejszej dziewczyny w szkole. Jak piszą twórcy, ich film jest dla tych, którzy nie wiedzą z kim pójść na studniówkę.

  "Tegoroczna edycja po raz kolejny pokazała, że matematyka potrafi kręcić młodych ludzi, a także może stanowić główny wątek filmu akcji, komedii, horroru czy teledysku. Twórcy z roku na rok zaskakują nas coraz bardziej poziomem swoich prac" - powiedział Piotr Tomczak z organizującej konkurs firmy Casio.

   

  Jak wyjaśnił, do materiałów biorących udział w konkursie są pisane piosenki, komponowana muzyka, a nawet opracowywane efekty specjalne. "Autorzy +Sofizmatu+ poszli w tej kwestii o krok dalej, promując swój film w internecie wykorzystując do tego m.in. Facebooka i inne media społecznościowe" - dodał Tomczak.

   

  Drugie i trzecie miejsce zajęły filmy: "Matematyka królową nauk" autorstwa Aleksandry Szocik oraz teledysk "Lady Matmy - Królestwo Me" w reżyserii Agnieszki Błaszczak.

   

  Najlepsze filmy można zobaczyć na stronie: http://www.kalkulatory.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=998

   

  Laureat tegorocznej edycji, otrzyma nagrodę główną w postaci 10 tys. złotych. Zdobywcy dwóch pozostałych miejsc: aparat fotograficzny i kalkulator graficzny.

   

  PAP - Nauka w Polsce

   

  ekr/ tot/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Thakshak to dramat i film akcji z 1999 roku z Ajay Devganem i Tabu w rolach głównych. Za rolę negatywną nagrodzono w nim Rahula Bose. To film twórcy Dev Govinda Nihalani. Jest on autorem scenariusza, reżyserem, producentem i operatorem filmu. Film ten opowiada historię przemiany człowieka. Pod wpływem miłości gangster pragnie porzucić dotychczasowe życie. W centrum filmu rosnąca bliskość i zaufanie przeradzające się w miłość, która pomaga inaczej spojrzeć na siebie, stawać się lepszym człowiekiem. Film pokazuje też relacje między przyjaciółmi i w rodzinie, między ojcem a synem, który decyduje się iść własną drogą odrzucając zasady wpojone mu przez ojca.

  Janko Zwycięzca polski niemy film fabularny z 1921 roku. Główny bohater filmu Jaś Czyżyk po wielu zabawnych perypetiach zdobywa swoją upragnioną miłość.

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę.

  Kariera frajera – (ang. "The Waterboy") amerykański film komediowy z 1998 roku. Opowiada historię nieudacznika który dostaje szansę zrobienie kariery sportowej.

  Życie jest piękne (oryginalnie wł. La vita è bella, ang. Life is beautiful) – nagrodzony trzema Oscarami (za najlepszą rolę męską, najlepszy film nieanglojęzyczny i muzykę) film Roberta Benigniego z 1997 r. Roberto Benigni nie tylko wyreżyserował ten film, ale także zagrał w nim główną rolę i miał swój udział w opracowaniu scenariusza do niego. Poza statuetkami Oscarów film zdobył także Wielką Nagrodę Jury w Cannes, Felixa za najlepszy film i najlepszą rolę męską oraz Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym (wszystkie w 1998 r.)

  Top Gun – film akcji z domieszką dramatu produkcji amerykańskiej. Film wszedł na ekrany kin w 1986 roku. Opowiada on o szkole lotniczej Top Gun w Stanach Zjednoczonych oraz o życiowych i zawodowych zmaganiach pilotów marynarki wojennej.

  Łuk (koreański tytuł: Hwal) to film z roku 2005 w reżyserii Kim Ki-duka. Film opowiada głównie historię 60-letniego mężczyzny i 16-letniej dziewczyny mieszkających wspólnie na łodzi rybackiej. Wspólnie organizują pełnomorskie wyprawy wędkarskie. Wiadomym jest, iż starzec i dziewczyna mają się pobrać gdy ona skończy 17 lat. Film tak jak większość dzieł reżysera zawiera mało dialogów natomiast operuje głównie obrazem.

  Dodano: 24.12.2010. 01:04  


  Najnowsze