• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Studencki satelita PW-Sat dotarł do ESA

  19.10.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Satelita PW-Sat, zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej, dotarł we wtorek do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii ESA w Holandii. W styczniu 2012 r., jako pierwszy polski satelita poleci w kosmos na pokładzie rakiety Vega. 


  "Z satelitą, którego trzymam w skrzynce, właśnie przekroczyłem bramę ESA" - powiedział telefonicznie we wtorek PAP koordynator projektu PW-Sat Maciej Urbanowicz, który dostarczył satelitę do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Holandii.

  Satelita PW-Sat jest sześcianem o wymiarach 10x10x11,3 cm i masie jednego kilograma. Zbudowali go członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

  W styczniu 2012 roku studencki satelita poleci w kosmos na pokładzie rakiety nośnej Vega należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej. "Do tego czasu satelita będzie zintegrowany z modułem, który zostanie umieszczony na rakiecie. Następnie - pod koniec listopada - będzie wysłany do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej i stamtąd wystartuje" - powiedział PAP Urbanowicz.

  Opiekun naukowy Studenckiego Koła Astronautycznego prof. Piotr Wolański zaznacza, że będzie to nie tylko pierwszy polski studencki satelita, ale również pierwszy polski sztuczny satelita Ziemi. "Co prawda już ponad 40 urządzeń zbudowanych w Polsce wysłano w kosmos na pokładzie satelitów i sond kosmicznych, ale stanowiły one tylko elementy tych obiektów" - podkreśla prof. Wolański.

  Głównym zadaniem PW-Sat w przestrzeni kosmicznej będzie przetestowanie systemu deorbitacji, czyli skrócenia życia satelity poprzez spalenie go w atmosferze. "To rozwiązanie w przyszłości może służyć do niszczenia kosmicznych odpadków" - zaznacza Urbanowicz.

  Jak opisuje, w jakiś czas po dotarciu na orbitę polski satelita rozłoży 2-metrowej długości ogon, dzięki któremu będzie mógł być szybciej zdeorbitowany - wyhamuje, opadnie do atmosfery i w niej spłonie. W odróżnieniu do innych satelitów, po zakończeniu misji nie stanie się więc kosmicznym śmieciem. Bez ogona PW-Sat krążyłby po swojej orbicie ponad 6 lat. Tymczasem po jego rozłożeniu ma osiągnąć atmosferę w ciągu zaledwie 1 roku.

  "Na ziemskiej orbicie krąży ok. 15 tys. obiektów. Spośród nich działają tylko 3 tys., a więc kosmicznych śmieci mamy aż 12 tys., a chodzi tu tylko o elementy większe niż 10 cm" - podkreśla koordynator projektu i dodaje, że elementów mniejszych niż 10-centymetrowe może być naprawdę ogromna liczba. "Śmieci zaczynają się zderzać, produkując chmurę tysięcy odłamków. A nawet uderzenie odłamka wielkości łyżeczki w działającego satelitę może go zniszczyć. W ten sposób możemy np. stracić możliwość przewidywania pogody" - zaznacza.

  W 2012 roku w przestrzeń kosmiczną wystrzelony zostanie również satelita naukowy "Lem", przygotowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK) i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Rok po "Lemie" wystrzelony zostanie kolejny satelita "Heweliusz".

  Obydwa satelity powstają w ramach programu BRITE-PL, jako część międzynarodowego projektu BRIght Target Explorer Constellation - BRITE. Przez kilka lat będą prowadzić precyzyjne pomiary fotometryczne aż 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ lt/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pikosatelita, pico-satelita, picosat – rodzaj miniaturowego sztucznego satelity. Typ urządzeń o wadze od 0,1 do 1 kg. Do tej kategorii zalicza się również satelity określane jako CubeSat, czyli urządzenia w formie sześcianu o pojemności 1 decymetra sześciennego i wadze około 1 kg. Pikosatelitami są np.: chiński satelita technologiczny Zheda Pixing 1, amerykański satelita Hermes, wietnamski satelita edukacyjny F-1, czy zaprojektowany i zbudowany w Polsce, w ramach współpracy studentów Politechniki Warszawskiej i Centrum Badań Kosmicznych PANPW-Sat. PW-Sat – polski sztuczny satelita typu CubeSat zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej (członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa i Studenckiego Kola Inżynierii Kosmicznej działającego na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych) przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN. COS-B (akronim od Cosmic Ray Satellite – satelita promieni kosmicznych) – satelita naukowy. Ósma misja agencji CERS/ESRO, pierwszy satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, wraz z SAS-2 prowadził pierwsze dokładne obserwacje Wszechświata w promieniach gamma. COS-B miał na pokładzie jeden duży eksperyment: Gamma-Ray Telescope (teleskop promieni gamma), który był dokonaniem grupy europejskich laboratoriów naukowych, znanej jako Caravane Collaboration. Misja COS-B była pierwotnie zaplanowana na dwa lata. Jednak trwała pomyślnie przez 6 lat i 8 miesięcy. COS-B wykonał pierwszą kompletną mapę Galaktyki w promieniach gamma.

  Insat 3E – satelita komunikacyjny zbudowany przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO), czwarty z serii Insat-3. Wystrzelony został 27 września 2003 z należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej kompleksu startowego ELA-3 w Gujańskim Centrum Kosmicznym (Kourou, Gujana Francuska) na pokładzie rakiety nośnej Ariane 5G V162 wraz z satelitą Eurobird 3 zbudowanym przez Eutelsat oraz sondą księżycową SMART-1 należącą do ESA. Konfiguracja startowa tej rakiety była następująca: bezpośrednio na drugim stopniu rakiety umieszczono sondę SMART-1, Eurobird 3 umieszczony był na adapterze ACU, pod którym ukryto SMART-1, później dodany został adapter SYLDA wraz z Insatem 3E. Kosmos 1 – radziecki satelita technologiczny typu DS-2, pierwszy radziecki statek, który otrzymał nazwę Kosmos, nadawaną rosyjskim statkom kosmicznym do dzisiaj; oficjalnie wysłany w celu 70 dniowych badań zewnętrznych warstw ziemskiej atmosfery; w rzeczywistości był to statek sprawdzający możliwość wykorzystania satelity do zadań wywiadowczych.

  WINDS (Wideband InterNetworking engineering test and Demonstration Satellite, znany również jako Kizuna) – japoński satelita telekomunikacyjny, wyniesiony na orbitę okołoziemską 23 lutego 2008 za pomocą rakiety nośnej H-IIA z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Jego zadaniem będzie umożliwienie superszybkiego dostępu do Internetu dla japońskich użytkowników prywatnych i biznesowych, za pomocą sygnałów pasma Ka. Ma również pomóc w rozwoju przyszłościowych technologii komunikacyjnych. Jest częścią japońskiego programu i-Space, kierowanego przez JAXA i NICT. MaSat-1 (wym. po węgiersku Maszat 1) - satelita technologiczny typu CubeSat, pierwszy węgierski sztuczny satelita na orbicie okołoziemskiej. Został wystrzelony 13 lutego 2012 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej przy użyciu włoskiej rakiety Vega, wraz z włoskimi satelitami LARES i AlmaSat-1 oraz 6 innymi satelitami typu CubeSat budowanymi na europejskich uczelniach, w tym z polskim satelitą PW-Sat. Zadaniem MaSat-1 jest przeprowadzanie obserwacji Ziemi za pomocą kamery VGA i przesył zdjęć na częstotliwości 437,345 MHz. Po udanym starcie Węgry stały się 47 państwem, którego satelita po raz pierwszy znalazł się na orbicie.

  Satelita technologiczny (techniczny) – rodzaj sztucznego satelity służącego do badania i testowania prototypów elementów, urządzeń, eksperymentów, technologii, metod pomiarowych i obserwacyjnych mających być później użytymi w innych statkach kosmicznych. Ariel 1 – pierwszy satelita serii Ariel, wysłany w ramach naukowego programu amerykańsko-brytyjskiego i tym samym pierwszy w historii satelita, który powstał przy współpracy międzynarodowej. Jego zadaniem było badanie ziemskiej jonosfery i związków Słońca z jonosferą. Między 25 sierpnia a 9 listopada 1964 satelita zbierał dane równolegle z Explorerem 20.

  Envisat („Environmental Satellite” – dosł. „Satelita środowiskowy”) – wycofany z użycia obserwacyjny satelita Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), pozostający na orbicie ziemskiej. Wyniesiony 1 marca 2002 roku na pokładzie rakiety Ariane 5 wystrzelonej z Gujańskiego Centrum Kosmicznego niedaleko Kourou w Gujanie Francuskiej, na heliosynchroniczną orbitę polarną na wysokość 790 km (± 10 km). Satelita okrąża Ziemię w około 101 minut, powtarzając cykl okrążeń co 35 dni. Po utracie kontaktu z satelitą 8 kwietnia 2012 roku, ESA oficjalnie ogłosiła koniec misji Envisat 9 maja 2012 roku.

  Kosmos 58 – radziecki eksperymentalny satelita meteorologiczny, drugi satelita meteorologiczny wystrzelony z kosmodromu Bajkonur (lub trzeci, jeśli uwzględni się satelitę rozpoznawczego Kosmos 45, który również prowadził badania meteorologiczne). Prototyp statków serii Meteor 1, zainaugurowanej lotem Kosmos 122.

  Lem − pierwszy naukowy sztuczny satelita w całości zbudowany (ściślej: zintegrowany) w Polsce; część międzynarodowej konstelacji satelitów astronomicznych BRITE. Nazwa „Lem” pochodzi od nazwiska pisarza Stanisława Lema . We wrześniu 2012 roku nieoficjalnie zapowiadano wystrzelenie satelity w roku 2013 z kosmodromu Dombarowskij na rakiecie Dniepr, wraz z satelitami Dubai-Sat 2 i STSAT-3. W 2012 roku pojawiła się też oficjalna informacja, według której planowany termin wyniesienia satelity na orbitę to II kwartał 2013. Kosmos 2251 – rosyjski wojskowy satelita telekomunikacyjny; przedostatni satelita serii Strzała-2M i jeden z trzech satelitów ostatniej działającej konstelacji satelitów Strzała-2M (pozostałe dwa: Kosmos 2208, Kosmos 2298).

  Munin – szwedzki nanosatelita naukowy do badań zórz polarnych skonstruowany przez studentów. Wystrzelony na pokładzie amerykańskiej rakiety Delta II, której głównym ładunkiem były satelity EO 1 i SAS C. Kosmos 2 – radziecki satelita technologiczny typu 1MS; oficjalnie wysłany w celu badania zewnętrznych warstw ziemskiej atmosfery i rozwoju podzespołów statków kosmicznych; rzeczywiste przeznaczenie statku było najprawdopodobniej inne.

  Dodano: 19.10.2011. 00:11  


  Najnowsze