• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Trzymamy kciuki za Curiosity - spektakularne lądowanie na Marsie zaplanowane na początek sierpnia

  30.07.2012. 20:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Jeżeli wczesnym rankiem 6 sierpnia znaleźlibyście się akurat na Marsie, to bylibyście świadkami czegoś wyjątkowego: przybycia największego łazika marsjańskiego, jaki kiedykolwiek dotarł na powierzchnię Czerwonej Planety.

  Lądowanie sondy o nazwie Curiosity w kraterze Gale wyznaczy początek projektu Marsjańskie Laboratorium Naukowe (MSL) NASA, którego celem jest analiza zamieszkiwalności Marsa, jego klimatu i geologii oraz gromadzenie danych na potrzeby przyszłej misji załogowej na planetę.

  Naukowcy czekają teraz w napięciu, bowiem najtrudniejsza część podróży Curiosity pozostaje nadal do pokonania, a jeden nawet niewielki błąd przy lądowaniu może zaprzepaścić całą misję.

  Curiosity wejdzie w atmosferę z prędkością niemal 21.000 kilometrów na godzinę i będzie mieć zaledwie kilka minut na przejście z tej hiperprędkości do poniżej 3,6 km/h - moment prawdy, który pasjonaci astronomii określają jako "siedem minut horroru".
  Wytracenie prędkości jest niezbędne do łagodnego lądowania.

  Na szczęście sonda Curiosity nie będzie osamotniona, gdyż pod ręką znajdzie się międzynarodowa flota wspomagająca, aby zadbać o to, by wszystko poszło gładko.

  W czasie schodzenia Curiosity będzie transmitować strumień danych, a dwa pobliskie statki kosmiczne NASA (Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter) będą śledzić i przekazywać otrzymywane informacje.

  Mars Express, który orbituje planetę od grudnia 2003 r., również będzie pełnić służbę w tych krytycznych minutach, przekazując dane, które później mogą mieć kluczowe znaczenie, jeżeli cokolwiek pójdzie nie tak.

  Specjaliści z Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Darmstadt, Niemcy, opracowali i przetestowali nowy tryb zmiany położenia systemu komunikacji lądownika Mars Express, aby ustawiał się w kierunku statku.

  Szóstego sierpnia, około godziny 07:10 czasu środkowoeuropejskiego, Mars Express obróci się i zacznie nasłuchiwać. Przyziemienie ma bezpośrednio potwierdzić Odyssey o 07:31, natomiast Mars Express będzie rejestrować dane sygnału statku MSL między 07:10 a 07:38.

  Następnie Mars Express ustawi się ponownie w kierunku Ziemi i przekaże zarejestrowane dane naukowcom w ESOC za pośrednictwem anteny dalekiej przestrzeni kosmicznej ESA o średnicy 35 m, która znajduje się w New Norcia, Australia.

  Dane mają dotrzeć około 08:40 i zostaną niezwłocznie przekazane NASA do analizy.

  Manfred Warhaut, kierownik Centrum Operacyjnego Misji ESA, wypowiedział się na temat długofalowej współpracy w ramach partnerstwa NASA i ESA: "NASA wspierała przylot sondy Mars Express na Marsa w 2003 r., a w ciągu kilku ostatnich lat przekazywaliśmy dane z łazików Spirit i Opportunity. Mars Express śledził również wytracanie wysokości przez lądownik Phoenix NASA w 2008 r. i regularnie dzielimy się naszymi sieciami dalekiej przestrzeni kosmicznej. Współpraca naukowo-techniczna na Marsie między ESA i NASA to stała i obustronnie korzystna działalność, która pomaga nam zredukować ryzyko i zwiększyć zwrot wyników naukowych".

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Mars Odyssey 2001 Orbiter – sonda kosmiczna wysłana 7 kwietnia 2001 w kierunku Marsa przez NASA w ramach programu Mars Exploration Program. Pojazd wszedł na orbitę wokół planety 24 października 2001 roku. Główną misją Odyssey jest poszukiwanie śladów wody i lodu wodnego na i pod powierzchnią Marsa oraz badanie aktywności wulkanicznej. Po osiągnięciu głównych celów, NASA zaaprobowała wydłużenie misji do sierpnia 2006 roku. Obecnie statek kontynuuje badania naukowe oraz utrzymuje łączność między Ziemią a łazikami Opportunity i Curiosity. Glenelg − obszar na Marsie, w stronę którego zwrócił się należący do NASA łazik Curiosity po wylądowaniu w miejscu nazywanym Bradbury Landing. Na obszarze „Glenelg” łączą się trzy różne typy terenu. Wszystkie trzy typy terenów są obserwowane z orbity przez instrument HiRISE zamontowany na orbiterze Mars Reconnaissance Orbiter. Kierując tam Curiosity, można będzie badać ten obszar. John Klein – nazwa miejsca na Marsie wybranego do pierwszego użycia wiertarki udarowej ang. Powder Acquisition Drill System (PADS) umieszczonej na należącym do NASA łaziku Curiosity. Miejsce znajduje się w marsjańskim kraterze Gale.

  Rocknest (pl. Skalne gniazdo) − miejsce w kraterze Gale, na powierzchni planety Mars, które zostało wybrane do lokalizacji pierwszego użycia czerpaka łopatki urządzenia CHIMRA, urządzenia zamontowanego jako jednego z pięciu instrumentów, na rewolwerowej wieżyczce znajdującej się na końcu robotycznego wysięgnika należącego do NASA łazika Curiosity. Przedstawiony na zdjęciu widok miejsca Rocknest jest mozaiką zdjęć wykonanych przez jedną z dwóch (prawą) kamer masztowych ang. (Mastcam) podczas 52 dnia misji łazika Curiosity na Marsie, albo w Sol 52, lub w dniu 28 września 2012. Cztery sol wcześniej łazik przybył do Rocknest po opuszczeniu Bradbury Landing. Wydmowa łacha z grupą ciemnych skał ma wymiary 1,5 m na 5 m. Google Mars – usługa oferowana przez Google umożliwiająca oglądanie zdjęć satelitarnych Marsa. Powstała ona przy współpracy naukowców NASA pracujących w Mars Space Flight Facility, a dane dla serwisu zostały uzyskane przez misje Mars Global Surveyor oraz 2001 Mars Odyssey.

  Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra. Beagle 2 – brytyjski lądownik, który w roku 2003 miał wylądować na powierzchni Marsa. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem. Lądowanie pojazdu na Marsie było częścią misji Mars Express, prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną, która poza tą porażką okazała się udana.

  Mars Science Laboratory, MSL (oficjalna nazwa łazika: Curiosity) – bezzałogowa misja kosmiczna, której celem jest zbadanie przeszłego i obecnego środowiska Marsa poprzez szereg badań, wykonanych za pomocą łazika Curiosity, wewnątrz krateru Gale. Misja rozpoczęła się 26 listopada 2011 roku wystrzeleniem sondy kosmicznej przy użyciu rakiety Atlas V (konfiguracja 541) z Cape Canaveral Air Force Station. Lądowanie na Marsie nastąpiło 6 sierpnia 2012. Główna misja łazika zaplanowana jest na 1 rok marsjański (tj. 687 ziemskich dni), z możliwością jej przedłużenia. Mars Climate Orbiter – sonda NASA przeznaczona do badań pogody i klimatu Marsa. Wystrzelona w 1998, uległa zniszczeniu po osiągnięciu orbity Marsa z powodu błędu w oprogramowaniu i obsłudze.

  Mars Global Surveyor (MGS) − bezzałogowa sonda kosmiczna wysłana na Marsa. Zaprojektowana i wykonana przez NASA i Jet Propulsion Laboratory. Wystrzelona w 1996, stała się początkiem ponownych badań tej planety po ponad 20-letniej przerwie. Z powodu problemów z jednym z paneli słonecznych badania Marsa rozpoczęto dopiero w 1999. Główna misja została zakończona w styczniu 2001, czyli po jednym roku marsjańskim. Najważniejszym instrumentem sondy jest Mars Orbiter Camera (MOC), umożliwiająca robienie zdjęć z rozdzielczością od 1,5 do 12 m/piksel. W czasie swojej misji kamera wykonała ponad 240 tysięcy zdjęć. Na początku listopada 2006 po blisko 10 latach owocnej pracy kontakt z sondą ustał. Dochodzenie wskazało, że najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii sondy był błąd w oprogramowaniu.

  Mars Express – bezzałogowa misja kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest badanie Marsa. W jej skład wchodził orbiter Mars Express Orbiter (MEO) oraz lądownik Beagle 2. To pierwsza misja na Marsa tej agencji.

  Mars Pathfinder – sonda kosmiczna NASA przeznaczona do badań Marsa. Sonda składała się z dwóch części: lądownika i łazika – sześciokołowego pojazdu o nazwie Sojourner. Był to trzeci amerykański lądownik marsjański, ponadto znajdował się na nim łazik będący pierwszym w historii pojazdem sterowanym z Ziemi poruszającym się po powierzchni innej planety. Przejechał łącznie ok. 100 m. Pathfinder przesłał 16 500 zdjęć z lądownika i 550 zdjęć z łazika. Dokonał także 15 analiz chemicznych skał i zebrał wiele informacji o czynnikach pogodowych panujących na Marsie. Mars Reconnaissance Orbiter – amerykańska naukowo-telekomunikacyjna sonda kosmiczna, wystrzelona przez NASA w kierunku Marsa przy pomocy rakiety Atlas V 12 sierpnia 2005 roku. Na orbitę planety sonda weszła 10 marca 2006 roku. Początkowo była to wydłużona orbita eliptyczna, którą zacieśniła korzystając z tzw. hamowania atmosferycznego. Celem misji MRO jest poszukiwanie podziemnych złóż wody, badanie obecnego klimatu oraz odnajdywanie wskazówek, które pomogłyby w rekonstrukcji modelu klimatycznego planety sprzed milionów lat. Ponadto sonda ma wytypować miejsca do lądowania przyszłych misji automatycznych oraz planowanych wypraw załogowych na Czerwoną Planetę. Sonda MRO jest najnowocześniejszym pojazdem kosmicznym, jaki kiedykolwiek został wysłany z Ziemi na orbitę Czerwonej Planety. Naukowcy oczekują, że sonda zbierze więcej informacji niż wszystkie poprzednie misje marsjańskie razem wzięte. Zakończenie misji nastąpi w latach 2016–2026. Całkowity koszt misji szacowano na ok. 720 milionów USD.

  Dodano: 30.07.2012. 20:49  


  Najnowsze