• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Urodzinowy pokaz specjalny w planetarium Centrum Nauki Kopernik

  04.11.2011. 10:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Warszawskie planetarium Niebo Kopernika włączy się w obchody pierwszych urodzin Centrum Nauki Kopernik, którego jest częścią. Zespół planetarium przygotował na tę okazję pokaz specjalny, który m.in. odsłania kulisy jego pracy.

  "Prezentacja przygotowana na urodziny Centrum powinna naszym widzom pomóc zrozumieć, jak wygląda proces przygotowania pokazu" - powiedział PAP Kamil Złoczewski, astronom pracujący w Niebie Kopernika.

   

  Za przygotowanie urodzinowego pokazu, który będzie nosił tytuł "Jak to działa?", odpowiada Michał Gochna, jeden z prezenterów Nieba Kopernika.

  "Tak jak podczas wszystkich naszych pokazów, także podczas tego specjalnego będziemy mieli z publicznością bezpośredni kontakt - powiedział astronom, który poprowadzi sobotnie wydarzenie. - Tym razem chcemy jednak opowiedzieć o tym, jak wygląda nasza praca oraz przestawić szczegóły techniczne - wyjaśnić, dlaczego do przeprowadzania naszych pokazów potrzeba aż 25 połączonych ze sobą komputerów i jak powstają obrazy, które na kopule wyświetlane są zarówno przez projektor gwiazdowy, jak i projektory cyfrowe".

  Podczas pokazu specjalnego zespół planetarium ma również zamiar wykorzystać te możliwości aparatury Nieba Kopernika, które dla widzów staną się dostępne dopiero przy premierach kolejnych stałych punków repertuaru planetarium. "Zobaczymy więc loty kosmiczne, w tym lot poza naszą Galaktykę czy obserwacje gwiazd z różnych miejsc na Ziemi, a także obejrzymy kształty naszych gwiazdozbiorów z innych niż Ziemia miejsc w Drodze Mlecznej" - dodał Gochna. Całemu pokazowi ma również towarzyszyć specjalnie dobrana muzyka.

  "Jak to działa" będzie miał swoją premierę w najbliższą sobotę, 5 listopada. Odbędą się wtedy dwa pokazy, o godzinie 21.00 i 21.30. "Być może jednak już w przyszłym roku ten pokaz na stałe zagości w repertuarze Nieba Kopernika" - powiedział Złoczewski.

  Sprzedaż biletów na pokaz rozpocznie się w kasie Nieba Kopernika w sobotę rano.

  PAP - Nauka w Polsce

  ast/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany. Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku.

  Pomnik-popiersie Mikołaja Kopernika – popiersie polskiego astronoma Mikołaja Kopernika przed Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku.

  Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu mieści się pod adresem Kopernika 15/17. Prawdopodobne miejsce narodzin astronoma Mikołaja Kopernika.

  Henryk Iwaniszewski (ur. 12 kwietnia 1922 w Grodnie, zm. 27 sierpnia 1981) – polski astronom. Studia astronomiczne ukończył w 1952 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, otrzymując tytuł magistra filozofii z zakresu astronomii. W dorobku naukowym pozostawił prace z dziedzin astronomii gwiazdowej, radioastronomii oraz mechaniki nieba i fotometrii.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Kopernik – polsko-niemiecki serial biograficzny, który jest telewizyjną wersją filmu o tym samym tytule. Serial zrealizowany został w 1972 roku z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, a premierę miał 2 września 1973 roku.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 . Wojciech Krzemiński (ur. w 1933) – polski astronom, doktor, emerytowany profesor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk i Carnegie Institution Observatories.

  Dodano: 04.11.2011. 10:04  


  Najnowsze