• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W tym tygodniu Wenus złaczy się z Uranem

  07.02.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W nocy z czwartku na piątek dojdzie do bardzo bliskiego złączenia Wenus i Urana - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Bardzo bliskie złączenia planet na sferze niebieskiej są zjawiskami rzadkimi. Do najbliższej takiej koniunkcji dojdzie w nocy z 9 na 10 lutego, kiedy o godzinie 3 nad ranem na odległość tylko 0.3 stopni (a więc mniej niż tarcza Księżyca) zbliżą się do siebie bardzo jasna Wenus i ledwo widoczny gołym okiem Uran.

  O godzinie 3 w nocy w Polsce oba ciała znajdują się jednak już pod horyzontem. Na obserwacje warto wybrać się więc wieczorem 9 lub 10 lutego. Około godziny po zachodzie Słońca, a więc w okolicach 17:40 naszego czasu, oba ciała będą świeciły troszkę ponad 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

  O tej porze, na niebie, jeszcze nie będzie Księżyca, więc z odnalezieniem Wenus nie powinniśmy mieć żadnego problemu, bo będzie ona wtedy najjaśniejszym obiektem na niebie. Wieczorem 9 lutego Uran będzie znajdował się około 0.3 stopnia powyżej Wenus, a dobę później to Wenus będzie świecić niespełna 0.5 stopnia nad Uranem.

  Choć Uran jest ostatnią planetą bez problemów widoczną gołym okiem, to jego blask jest na tyle słaby, że bez dokładnej mapy trudno go wyśledzić na tle innych słabych gwiazd. Skorzystanie z bardzo jasnej Wenus jako drogowskazu, ułatwi znacznie odnalezienie Urana i jego obserwacje.

  Ponieważ w obserwacjach może przeszkadzać łuna wieczorna rozjaśniająca niebo i utrudniająca dojrzenie słabego Urana, do obserwacji warto wykorzystać lornetkę. Obie planety będą tak blisko siebie, że ustawienie lornetki na Wenus spowoduje, że w jej polu widzenia znajdzie się także Uran.

  PAP - Nauka w Polsce

  aol/ tot/  bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wenus – druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga –4,6 i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego; jej maksymalna elongacja to 47,8°. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km. Przejście Wenus na tle tarczy Słońca lub tranzyt Wenus – zjawisko astronomiczne polegające na tym, że planeta Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej. Zjawisko jest w swej istocie podobne do zaćmienia Słońca, z tym że ze względu na dużo mniejsze obserwowane z Ziemi rozmiary kątowe planety w porównaniu z rozmiarami Księżyca, zasłonięta jest tylko niewielka część tarczy słonecznej. Corpman – krater na powierzchni Wenus o średnicy 46 km, położony na 0,3° szerokości północnej i 151,8° długości wschodniej.

  Bądarzewska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 29,6 km, położony na 22,6° szerokości północnej i 137,2° długości wschodniej. Jadwiga – krater na powierzchni Wenus o średnicy 12,7 km, położony na 68,4° szerokości północnej i 91° długości wschodniej.

  Landowska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 33 km, położony na 84,6° szerokości północnej i 74,3° długości wschodniej. Janina – krater na powierzchni Wenus o średnicy 9,3 km, położony na 2° szerokości północnej i 135,7° długości wschodniej.

  Zosia – krater na powierzchni Wenus o średnicy 10,5 km, położony na 18,9° szerokości północnej i 109,2° długości wschodniej. Nałkowska – krater na powierzchni Wenus o średnicy 22,2 km, położony na 28,1° szerokości północnej i 290° długości wschodniej.

  Oleśnicka – krater na powierzchni Wenus o średnicy 33 km, położony na 18,3° szerokości północnej i 210,9° długości wschodniej.

  Gwiazda Poranna (łac. Stella matutina, Lucifer) – nazwa planety Wenus, charakteryzującej się tym, że widać ją najdłużej nad ranem, przed wschodem słońca, kiedy już inne gwiazdy stają się niewidoczne z powodu światła słonecznego.

  Dodano: 07.02.2012. 00:04  


  Najnowsze