• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W warszawskim CAMK o ESO

  02.03.2012. 20:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O olbrzymiej instytucji astronomicznej i wielkich teleskopach będzie okazja posłuchać podczas popularnonaukowego wykładu, który odbędzie się 5 marca w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to organizacja do badań astronomicznych zrzeszająca kilkanaście krajów europejskich oraz Brazylię. ESO ma wielkie obserwatoria na terenie Chile na pustyni Atakama, gdzie panują jedne z najlepszych na świecie warunków do prowadzenia obserwacji kosmosu.

  Dumą ESO jest Bardzo Duży Teleskop (VLT), który składa się z czterech teleskopów o średnicach po 8,2 metra, wspomaganych czterema mniejszymi (po 1,8 metra). Mogą one pracować samodzielnie, albo razem jako interferometr. Jest to najbardziej zaawansowany teleskop optyczny na świecie, który ESO określa jako "okręt flagowy europejskiej astronomii".

  Organizacja ma też ambitne plany na najbliższe lata. Chce wybudować teleskop o wielkości połowy stadionu piłkarskiego. Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT) ma rozpocząć obserwacje na początku przyszłej dekady, a obecnie trwają przygotowania do budowy.

  Ponadto ESO reprezentuje Europę w innym wielkim projekcie - sieci radioteleskopów submilimetrowych/milimetrowych ALMA, która jest aktualnie budowana na płaskowyżu Chajnantor w Chile.

  "W tym roku ESO obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Warto poznać obecną jego działalność oraz plany na najbliższe lata, które zrewolucjonizują naziemną astronomię obserwacyjną. Szczególnie, że Polska rozważa przystąpienie do tej astronomicznej ligi mistrzów" - mówi Krzysztof Czart (UMK Toruń), polski koordynator Sieci Popularyzacji Nauki ESO.

  Cykl wykładów na tematy astronomiczne pt. "Spotkania z Astronomią" odbywa się w Warszawie w CAMK PAN w poniedziałki o godzinie 17.00 w dużej sali wykładowej przy ul. Bartyckiej 18. Prelekcje te mają charakter popularnonaukowy, a wstęp na nie jest bezpłatny da wszystkich chętnych. Wykładowcami są pracownicy CAMK PAN oraz naukowcy z innych ośrodków astronomicznych.

  Po wykładach, o ile panuje dobra pogoda, prowadzone są pokazy nieba. Pokazy organizuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

  PAP - Nauka w Polsce

  cza/ agt/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Takahashi Seisakusho – japońska firma produkująca sprzęt optyczny, w większości przeznaczony do amatorskich obserwacji astronomicznych, głównie teleskopów astronomicznych, montaży do nich oraz różnego osprzętu i akcesoriów. Firma powstała w 1967 roku, jest znana wśród miłośników obserwacji astronomicznych na całym świecie i cieszy się wśród nich dużą renomą jako jeden z najlepszych pod względem jakości optyki i mechaniki producentów teleskopów astronomicznych na świecie. Firma znana jest na świecie przede wszystkim z produkcji bardzo wysokiej jakości refraktorów apochromatycznych do produkcji których stosowane jest szkło fluorytowe oraz teleskopów typu Mewlon w systemie Cassegraina. Choć ceny sprzętu firmy Takahashi liczone są zwykle w tysiącach dolarów ma ona liczne grono entuzjastów a posiadaczy jej produktów można spotkać coraz częściej również w Polsce. Pod względem jakości optyki firma stawiana jest w ścisłej światowej czołówce obok takich marek jak amerykańska Astro-Physics czy niemiecka TMB. Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (popularnie zwane CAMK) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, mieszczący się w Warszawie przy ul. Bartyckiej oraz posiadający oddział w Toruniu, w którym prowadzone są badania z zakresu szeroko pojętej astronomii i astrofizyki: ewolucji gwiazd, teorii akrecji, astrofizyki wysokich energii, dynamiki układów gwiazdowych, kosmologii, teorii względności, astrofizyki gwiazd neutronowych, komputerowych symulacji procesów astrofizycznych i innych. CAMK prowadzi także studia doktoranckie w zakresie astronomii oraz astrofizyki i posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. W Centrum jest zatrudnionych ok. 40 pracowników naukowych i studiuje w nim ok. 15 doktorantów. Ogromnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT) – projekt największego na świecie teleskopu optycznego opracowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

  Radioteleskop – teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych. W odróżnieniu od teleskopu optycznego, który pozwala na badanie wyłącznie światła docierającego do Ziemi, radioteleskop umożliwia odbiór szerszego zakresu sygnałów. Wiele obiektów astronomicznych przesłania pył, który jednak nie pochłania fal radiowych. Jednocześnie radioteleskopy mogą być łączone w większe układy, dzięki czemu ich czułość i rozdzielczość kątowa wzrasta. Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) – największy na świecie interferometr radiowy znajdujący się na płaskowyżu Chajnantor w Chilijskich Andach na wysokości ok. 5000 m n.p.m. W jego skład wchodzi 66 precyzyjnie wykonanych radioteleskopów o średnicach czasz 12 i 7 metrów. Prowadzą one obserwacje w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych. Interferometr powstał we współpracy międzynarodowej krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji Wschodniej, przy współudziale Chile.

  Laurent Cassegrain francuski ksiądz (ur. ok. 1629 r, zm. 31 sierpnia 1693 r). Do samej śmierci pracował w Wyższej Szkole w Chartres wykładając fizykę. Istnieją dowody na to, że był twórcą teleskopu zwierciadlanego Cassegraina, którego konstrukcja okazała się lepsza od teleskopu Newtona. Teleskop ten składa się z dwóch zwierciadeł, przy czym osie optyczne obu leżą na jednej prostej. Teleskopy zwierciadlane odgrywają do dzisiaj dużą rolę w astronomii, ponieważ eliminują aberrację chromatyczną występującą w teleskopach soczewkowych. Urania – miesięcznik poświęcony upowszechnianiu wiedzy astronomicznej, ukazujący się od roku 1922 do roku 1998. Urania powstała w trzy lata po założeniu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii jako jego oficjalny organ. W roku 1998 pismo połączyło się z kwartalnikiem Postępy Astronomii wydawanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i jego kontynuacją jest dwumiesięcznik Urania – Postępy Astronomii.

  Obserwatorium Gemini (ang. Gemini Observatory) – obserwatorium astronomiczne składające się z dwóch 8,1-metrowych teleskopów optycznych, znajdujących się w dwóch różnych miejscach Ziemi. Bliźniacze teleskopy zostały skonstruowane i są użytkowane przez konsorcjum, w którego skład wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Chile, Brazylia, Argentyna oraz Australia. Konsorcjum jest nadzorowane przez Uniwersyteckie Stowarzyszenie Badań Astronomicznych (Association of Universities for Research in Astronomy – AURA), zaś centrala obserwatorium znajduje się w Hilo na Hawajach. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA) – finał wojewódzkich konkursów wyłaniający najlepszy referat z zakresu astronomii i astronautyki. Odbywa się on w Grudziądzu. Konkurs skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej zainteresowanej astronomią lub astronautyką. W czasie seminarium uczestnicy mają możliwość przedstawienia swojej pracy profesjonalnemu jury oraz rówieśnikom biorącym w nim udział. Patronat nad konkursem sprawuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne

  Meade Instruments Corporation – firma z Irvine w Kalifornii, która zajmuje się produkcją teleskopów, lornetek, mikroskopów, kamer CCD i akcesoriów do teleskopów, przeznaczonych do zastosowań w astronomii amatorskiej. Została założona w 1972 r. Firma Meade produkuje głównie teleskopy zwierciadlane w systemie Schmidta-Cassegraina oraz Ritchey-Chrétiena na skomputeryzowanych montażach widłowych oznaczonych symbolem LX. Należy do niej również firma Coronado Filters, produkująca teleskopy do obserwacji Słońca w paśmie h-alpha oraz w linii wapnia.

  NTT (ang. New Technology Telescope) – teleskop należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), znajdujący się w Obserwatorium La Silla położonym około 600 km na północ od Santiago de Chile. Jest to pierwszy teleskop na Ziemi, którego główne lustro jest kontrolowane przez komputer oraz w którym zastosowano technikę optyki aktywnej.

  Dodano: 02.03.2012. 20:04  


  Najnowsze