• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wirtualny spacer śladami Skłodowskiej-Curie kończy obchody roku noblistki

  31.12.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Kamienica przy ul. Freta, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie czy skarpa nad Wisłą - ulubione miejsce spacerów przyszłej noblistki to dwa z dwunastu miejsc, które można odwiedzić podczas wirtualnego spaceru śladami uczonej. Powstał na zakończenie roku 2011, którego była patronką.

  "W porównaniu z 200. urodzinami Fryderyka Chopina, które hucznie obchodziliśmy w całej Polsce w 2010 roku, stulecie otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie Nagrody Nobla celebrowane było głównie w stolicy. Nie bez powodu. Właśnie w Warszawie, 144 lata temu, urodziła się jedyna w historii podwójna noblistka" - informuje Aleksandra Łuczak z koordynującego projekt "Urodziłam się w Warszawie" Good Looking Studio.

  Teraz, wraz z kończącym się rokiem 2011, któremu patronowała Maria Skłodowska-Curie, internauci na stronie www.sciezka-msc.pl mogą prześledzić warszawskie miejsca, z którymi szczególnie związana była uczona. Przy okazji przypomną sobie niektóre wydarzenia towarzyszące obchodom roku Skłodowskiej-Curie.

  Wirtualna wycieczka rozpoczyna się przy Skarpie nad Wisłą, która była ulubionym miejscem spacerów Marii Skłodowskiej w dzieciństwie i podczas późniejszych wizyt w Warszawie. Kolejny wart zapamiętania adres to kamienica przy ul. Freta 16. To w niej 7 listopada 1867 roku na świat przyszła Maria Skłodowska. W tym samym miejscu obecnie znajduje się poświęcone jej muzeum.

  Trzecim z dwunastu miejsc jest ul. Nowolipki 11. W nieistniejącej dziś kamienicy, w 1868 r. zamieszkała rodzina Skłodowskich. Tu mieściło się też II Męskie Gimnazjum Rządowe, w którym ojciec przyszłej noblistki uczył matematyki i fizyki. Dziś pod tym adresem można zobaczyć "Mural Universum Marii Skłodowskiej - Curie". Jego centralną częścią jest atom, wokół którego wiruje cały świat - zwierzęta i rośliny.

  Kolejnym punktem wirtualnej wycieczki jest budynek Centralnej Biblioteki Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. W czasach Marii Skłodowskiej-Curie znajdowało się tam Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, w którego laboratoriach - chemicznych i fizycznych - Maria Skłodowska rozwijała swoje pasje.

  Skwer przy ul. Karowej to kolejne miejsce związane z uczoną. W tym miejscu znajdował się budynek III Żeńskiego Gimnazjum Rządowego, które w 1883 r. Maria Skłodowska ukończyła z wyróżnieniem - złotym medalem.

  Następne miejsca, które możemy prześledzić to również: mural przy ul. Lipowej 3, który zainaugurował rok noblistki; kampus Uniwersytetu Warszawskiego; Pałac Staszica, który w okresie międzywojennym był siedzibą Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Instytutu Francuskiego; skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej gdzie ponad 100 lat temu znajdował się budynek żeńskiej pensji Jadwigi Sikorskiej, do której uczęszczała Maria Skłodowska.

  Ostatnie trzy punkty zwiedzania stanowią: plac przed stacją Metro Centrum, gdzie dawniej znajdował się Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, skąd w 1891 r. Maria Skłodowska wyjechała na studia do Paryża; plac Politechniki, której w 1926 r. została doktorem honoris causa oraz Centrum Onkologii - Instytut Marii Skłodowskiej-Curie, czyli otwarty w 1932 r. dawny Instytut Radowy, który powstał z inicjatywy i w wyniku starań noblistki.

  PAP - Nauka w Polsce

  ekr/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – znajduje się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której, w 1867 r. urodziła się Maria Skłodowska-Curie i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem). Małgorzata Sobieszczak-Marciniak – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wiceprezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, członek zarządu Prezydium Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Warszawie. W roku 2004 była konsultantką przy realizacji filmu Bohdana Rączkowskiego Maria Skłodowska-Curie. Autorka książki Maria Skłodowska Curie zawierającej najważniejsze informacje które każdy młody Polak powinien wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie oraz książki Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji – specjalizacja psychologiczna. Posiada tytuł magistra. Ścieżka Śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Warszawie – projekt artystyczno-informacyjny, zrealizowany z okazji Roku Marii Skłodowskiej-Curie przez Good Looking Studio na zlecenie miasta Warszawy. Na Ścieżkę składa się 12 instalacji artystycznych: murali oraz rzeźb miejskich, pełniących rolę drogowskazów do miejsc w Warszawie związanych z noblistką. Zastosowanie sztuki ulicznej i niekonwencjonalnej stylistyki ma służyć przypomnieniu, że Maria Skłodowska-Curie była warszawianką.

  Curie-Skłodowska (ang. Madame Curie) – amerykański film biograficzny z 1943 roku. Film jest opowieścią o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, słynnej uczonej polsko-francuskiej. Scenariusz powstał na podstawie książki Ewy Curie. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna, wywodząca się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku w Warszawie z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie.

  Maria Skłodowska-Curie – zbeletryzowana biografia Marii Skłodowskiej-Curie pióra Heleny Bobińskiej. Powieść wydana została w 1945, stanowi jeden z pierwszych polskich powojennych utworów biograficznych. Hélène Langevin-Joliot (ur. 17 września 1927 w Paryżu) - francuska fizyczka, wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie (córka Ireny Joliot - Curie), żona Michela Langevina (wnuka blisko związanego z Marią Skłodowską-Curie Paula Langevina).

  Bronisława Dłuska (ur. 1865, zm. 15 kwietnia 1939) – polska lekarka, starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie, pierwsza dyrektor Instytutu Radowego, żona Kazimierza Dłuskiego. Maria Curie (fr. Marie Curie: Une femme honorable) – francusko-polski miniserial biograficzny zrealizowany według powieści Françoise Giroud. Tematem filmu jest historia życia polsko-francuskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie.

  Góra Curie-Skłodowskiej (norw. Curie-Skłodowskafjellet) – góra na Spitsbergenie, o wysokości 895 m n.p.m., na południowy wschód od Lodowca Polaków. Nazwana w 1934 roku na cześć akurat zmarłej Marii Skłodowskiej-Curie.


  Laureatki Nagrody Nobla, czterdzieści cztery kobiety uhonorowane tą nagrodą na 846 przyznanych ogółem do 2013 roku. Maria Skłodowska-Curie jest historycznie pierwszą z nich i równocześnie jedyną, która zalicza się do wąskiego grona podwójnych laureatów tej nagrody. Ich biografie stanowią przedmiot licznych analiz i publikacji, nie tylko prasowych ale również książkowych (zob. literatura poniżej).

  IV Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie, popularnie zwane Curie. Najstarsza szkoła średnia w Chorzowie. Obecnie szkoła znajduje się w budynku przy ulicy gen. Henryka Dąbrowskiego 34. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie – krakowski oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Józef Skłodowski (ur. 1863, zm. 19 października 1937 w Warszawie) – polski lekarz internista, brat Marii Skłodowskiej-Curie. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach – gliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Dodano: 31.12.2011. 00:11  


  Najnowsze