• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkrótce otwarcie planetarium w Koperniku

  08.06.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  "Niebo Kopernika", jedno z najnowocześniejdszych planetariów w Europie, udostępnione będzie publiczności 19 czerwca w Centrum Nauki Kopernik. Widzowie będą mogli oglądać w nim aż 20 milionów gwiazd.

  "Planetarium dzisiaj znaczy znacznie więcej niż dawniej. Dzisiaj planetarium jest czymś w rodzaju cyfrowego teatru, cyfrowego kina, tyle, że jesteśmy zanurzeni w projekcji. (...) Projekcja odbywa się wokoło nas, w związku z czym czujemy się jej częścią" - mówił dyrektor CNK Robert Firmhofer we wtorek podczas konferencji prasowej.

  Firmhofer, że w planetarium będzie można obcować z niebem jeszcze doskonalej widocznym niż np. na pustyni czy w górach. Dyrektor CNK powołał się na rozmowę z japońskim astronautą i pasjonatem planetariów, Mamoru Mori. Astronauta stwierdził, że "Niebo Kopernika" daje możliwość uzyskania najwierniejszego obrazu nocnego nieba, jakie człowiek może zobaczyć na Ziemi.

  Otwarciu planetarium towarzyszy ogólnopolska akcja "Spójrz w niebo, policz gwiazdy". Dzięki przeprowadzonym przez internautów obserwacjom nocnego nieba, będzie można stworzyć "gwiezdną mapę Polski". Akcja liczenia gwiazd trwa od 7 do 13 czerwca. Organizatorzy zachęcają, aby ok. godz. 23 wyjść na otwartą przestrzeń i znaleźć tzw. Trójkąt Letni. Należy oszacować liczbę widocznych w nim gwiazd i porównać ją z mapkami zamieszczonymi na stronie planetarium. "W ten sposób dowiemy się, gdzie najlepiej obserwować nocne niebo" - zapowiada Karol Wójcicki z "Nieba Kopernika".

  W planetarium podczas trwających ok. godzinę pokazów prezentowany będzie seans "Niebo nad Warszawą", podczas którego widzowie zobaczą układ ciał niebieskich na nieboskłonie w danym dniu. Na życzenie publiczności można będzie np. przybliżać gwiazdozbiory, +odbyć podróż+ na Księżyc czy do granic galaktyki. W drugiej części pokazu odbywa się projekcja filmu. Na razie dostępnych jest 6 tytułów, w tym m.in. o doborze naturalnym, czarnych dziurach, czy o Ziemi, Księżycu i Słońcu.

  Podczas uroczystego otwarcia planetarium zaplanowano jest koncert improwizowany Urszuli Dudziak "Niebo dźwięków", malowanie światłem, prezentacje pasjonatów astronomii, a także iluminację "Nieba Kopernika".

  "To planetarium nie jest kolejną atrakcją Centrum Nauki Kopernik. To jest miejsce o odrębnej tożsamości, mogłoby istnieć jako osobna instytucja" - podkreślił Robert Firmhofer.

  Jednorazowo na widowni planetarium zasiądzie ok. 140 osób. Za wejście na pokaz nieba będzie trzeba kupić jednak oddzielny bilet.

  W przykrytym kopułą o średnicy 16 metrów zainstalowany jest ekran sferyczny ważący ok. 3 ton. Pośrodku sali znajduje się gwiazdowy projektor wyświetlający 20 mln gwiazd. CNK zwraca uwagę, że w większości planetariów widać 100 - 200 tys. gwiazd.

  Wewnątrz sali planetarium jest proscenium, czyli wolny obszar, który służyć może np. do ustawienia instrumentów muzycznych podczas koncertu. W planetarium znajdą się też kolejne eksponaty artystyczne i edukacyjne, z których będzie można korzystać, czekając na wybraną projekcję.

  Szczegóły na temat planetarium i akcji liczenia gwiazd dostępne będą na stronie http://www.niebokopernika.pl/

  PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

  tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Planetarium projektor – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME). Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie. Projektor gwiazdowy, projektor planetaryjny – urządzenie służące do pokazu ciał niebieskich i ich ruchu na kopule planetarium. Projektor także bywa nazywany planetarium. Mniejsze projektory służą do wyświetlania na kopule ruchów gwiazd, Słońca, Księżyca, planet i różnych mgławic. Większe projektory mogą pokazywać ruchy większych ilości gwiazd i i komet. Pierwotnie do pracy na sufitach planetariów wykorzystywano ekran OMNIMAX MOVIE (znany także jako IMAX DOME).

  Planetarium Zeissa w Jenie (Niemcy), Zeiss-Planetarium – najstarsze nieprzerwanie działające planetarium na świecie. Jego budowę rozpoczęto jesienią 1924 r. Planetarium zaprojektowali Hans Schlag (1890–1970) i Johannes Schreiter (1872–1957). Kopułę stanowi żelazno-betonowa konstrukcja utworzona z blisko 8000 metalowych prętów różnej długości. Wewnętrzna średnica kopuły, będąca ekranem na którym wyświetlane są gwiazdy, ma średnicę 23 metrów. Planetarium otwarto 18 lipca 1926 roku. Zeiss projektor – jeden z projektorów planetarium produkowany przez firmę Carl Zeiss. Stosowany do wyświetlania gwiazd i innych obiektów astronomicznych podczas seansów na kopule planetarium. Z reguły jest on duży i skomplikowany.

  Planetarium w Kijowie – planetarium w Kijowie, na Ukrainie. Jest to jedno z największych planetariów w krajach WNP (byłego Związku Radzieckiego). Zostało otwarte w dniu 1 stycznia 1952 roku z inicjatywy naukowca-astronoma Sergija Wseichswiatskiego (1905-1984). Planetarium ma kopułę o średnicy 23,5 m średnicy i 320 miejsc. Planetarium – obiekt lub urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii.

  Planetarium w Belgradzie − jedno z dwóch serbskich planetariów. Utworzone i zarządzane przez Towarzystwo Astronomiczne imienia Ruđera Boškovića. Działa od 1969 (oficjalne otwarcie w 1970). Planetarium w Olsztynie – drugie co do wielkości planetarium w Polsce zlokalizowane przy al. Piłsudskiego w Olsztynie.

  Adler Planetarium (pełna oficjalna nazwa Adler Planetarium and Astronomy Museum) – planetarium i muzeum astronomiczne w Chicago, Illinois. Powstało w 1930 roku i znajduje się przy ulicy Lake Shore Drive, na brzegu jeziora Michigan. Zajmuje powierzchnę ponad 3000 .

  C2A (Computer Aided Astronomy) – symulator planetarium dla systemu Microsoft Windows. Program pozwala na sterowanie teleskopem za pomocą sterownika ASCOM.

  Międzynarodowy Dzień Planetariów (ang. Day of Planetaria) – święto wszystkich europejskich planetariów (również w Polsce) obchodzone od 1991 roku w niedzielę przed lub po równonocy wiosennej. TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater.

  TIT Budapesti Planetàrium - planetarium w Budapeszcie, mieszczące się w Népliget, założone w 1977. W latach 1980–2010 mieścił się w nim Lasertheater. Orbitarium – dział Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu. Otwarte w 2005 roku, mieści się w jednej z sal Planetarium, tematycznie jest związane z misją sondy Cassini-Huygens.

  Andrzej Sylwester Pilski (ur. w 1953) – polski astronom, kierownik Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi – planetarium i obserwatorium astronomiczne przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi, założone 1 września 1984 roku.

  Planetarium w Muzeum Techniki w Warszawie – znajduje się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Prezentuje prelekcje astronomiczne. Posiada specjalną aparaturę, za pomocą której na wewnętrznej kopule są odtwarzane obrazy nieba widocznego z północnej półkuli Ziemi. Można zobaczyć, jak niebo wygląda o danej porze dnia i roku. Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.

  Dodano: 08.06.2011. 00:25  


  Najnowsze