• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wkrótce złączenie Wenus z Księżycem

  14.06.2010. 01:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W najbliższy poniedziałek i wtorek będzie można podziwiać złączenie na niebie Księżyca i jasnej Wenus - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Złączenia - określane przez astronomów koniunkcjami - Wenus i Księżyca są zawsze efektowne, bo biorą w nich udział dwa najjaśniejsze po Słońcu obiekty na niebie. "Szczególnie ładnie wyglądają one, gdy wąski sierp Księżyca znajduje się bardzo blisko jasno świecącej Wenus" - zauważa astronom.

  W najbliższy poniedziałek i wtorek dojdzie właśnie do takiego spotkania.

  "Srebrny Glob będzie tuż po nowiu, który nastąpi 12 czerwca o godzinie 13.14. Najmniejszy dystans dzielący Księżyc i Wenus wyniesie 4 stopnie. Moment, w którym dojdzie do minimalnego zbliżenia wypada we wtorek, 15 czerwca, o godzinie 6, a więc w czasie, gdy w Polsce panuje dzień. Na obserwacje można więc wybrać się jednak 14 albo 15 czerwca wczesnym wieczorem" - wyjaśnia Olech.

  Radzi, by około godziny 21.45, niespełna godzinę po zachodzie Słońca, spoglądać w kierunku północno-zachodniego horyzontu. "Wenus i Księżyc powinniśmy znaleźć około 15 stopni nad nim" - zapewnia.

  Astronom dodaje, że wieczorem 14 czerwca wąziutki sierp Księżyca będzie świecił trochę poniżej Wenus, natomiast dobę później, mniej więcej na tej samej wysokości nad horyzontem, co planeta. AOL

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ jbr/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Przejście Wenus na tle tarczy Słońca lub tranzyt Wenus – zjawisko astronomiczne polegające na tym, że planeta Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej. Zjawisko jest w swej istocie podobne do zaćmienia Słońca, z tym że ze względu na dużo mniejsze obserwowane z Ziemi rozmiary kątowe planety w porównaniu z rozmiarami Księżyca, zasłonięta jest tylko niewielka część tarczy słonecznej. Tranzyt Wenus na tle Słońca 5/6 czerwca 2012 – zjawisko astronomiczne tranzytu planety Wenus na tle tarczy słonecznej, jakie można było obserwować na półkuli zachodniej we wtorek 5 czerwca, a na wschodniej w środę 6 czerwca 2012 r. Było to drugie i ostatnie takie zjawisko w XXI wieku, po przejściu Wenus na tle Słońca w 2004 roku, następne nastąpi w roku 2117. Wenus – druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Jej obserwowana wielkość gwiazdowa sięga –4,6 i jest wystarczająca, aby światło odbite od Wenus powodowało powstawanie cieni. W związku z tym, że Wenus jest bliżej Słońca niż Ziemia, zawsze jest ona widoczna w niewielkiej odległości od niego; jej maksymalna elongacja to 47,8°. Odległość Wenus od Ziemi waha się od 40 do 259 mln km.

  SN 1054 była supernową obserwowaną przez chińskich oraz arabskich astronomów w 1054. Jej jasność była co najmniej tak duża, jak Wenus. Była doskonale widoczna przez całą dobę przez 23 dni, a w nocy przez 653 dni. W nocy można było czytać książki przy jej świetle. Tranzyt Wenus 8 czerwca 2004 – zjawisko astronomiczne tranzytu Wenus na tle tarczy słonecznej, jakie można było obserwować z Ziemi we wtorek 8 czerwca 2004.

  Aglaonike (żyła w II wieku p.n.e.) – Greczynka, jedna z pierwszych kobiet-astronomów (wcześniej od niej zajmowała się astronomią Enheduanna). Jeden z kraterów na powierzchni planety Wenus jest nazwany jej imieniem. Wspomniana w pismach Plauta jako "wiedźma". Zyskała sławę z powodu umiejętności przewidywania zaćmień Księżyca. Przypuszczalnie przez obserwacje poznała prawidłowości cyklu zaćmień, lecz dla ówczesnych ludzi taka umiejętność świadczyła o ponadnaturalnych zdolnościach Aglaonike. Z tego powodu nazywana była "czarownicą" (tą nazwą- tzw. "czarownice z Tesalii"- określano w okresie od III do I wieku p.n.e. także inne kobiety, posądzane o magiczne kierowanie Księżycem). Popularne w starożytnej Grecji powiedzenie brzmiało: "Słucha się jak Księżyc Aglaonike". Zakrycie Wenus – rzadkie zjawisko astronomiczne polegające na tym, że Księżyc znajdujący się w jednej linii pomiędzy Wenus a Ziemią zakrywa tarczę Wenus. Zjawisko to miało ostatnio miejsce 7 października 1988 roku oraz 1 grudnia 2008, a kolejne wystąpi 1 kwietnia 2044 roku.

  Marble jest wirtualnym globusem, który pozwala użytkownikowi wybierać wygląd między Ziemią, Księżycem, Wenus, Marsem i innymi planetami. Jest to wolne oprogramowanie na warunkach licencji GNU LGPL, opracowane przez KDE i społeczność open source do użytku na komputerach osobistych z systemem operacyjnym kompatybilnym z Qt-4. Corpman – krater na powierzchni Wenus o średnicy 46 km, położony na 0,3° szerokości północnej i 151,8° długości wschodniej.

  Dodano: 14.06.2010. 01:17  


  Najnowsze