• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wspólna misja europejsko-amerykańskiego zespołu na Jupitera i Marsa

  21.05.2012. 16:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Największe agencje kosmiczne podjęły niedawno przełomową decyzję w sprawie dwóch poważnych przedsięwzięć: misji badawczych na planetach Jupiter i Saturn oraz w ich otoczeniu. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) postanowiły połączyć swoje siły, zapowiadając krok naprzód w partnerstwie w branży kosmicznej, a co ważniejsze, stwarzając możliwości zdobycia nowych ekscytujących informacji na temat układu słonecznego.

  Dwie niezależne koncepcje misji, które pojawiły się niemal równocześnie w dwóch różnych agencjach, przekształciły się teraz w starannie przemyślany wspólny plan, który ma w zamyśle wykorzystać najlepsze pomysły proponowane przez każdą ze stron. W kontekście badań planetarnych, partnerstwo to oznacza szansę uzyskania odpowiedzi na stale powtarzane i najbardziej narzucające się pytania: czy poza naszą planetą istnieją miejsca nadające się do zamieszkania?

  "Wspólne przedsięwzięcie jest wspaniałym, nowym wyzwaniem badawczym, które stanie się punktem zwrotnym w badaniach planetarnych XXI w." - zauważył David Southwood, Dyrektor ds. Nauki i Eksploracji Bezzałogowej w ESA.

  "Jestem przede wszystkim przekonany, że dotychczasowa i przyszła współpraca transatlantycka między Ameryką a Europą, między NASA i ESA oraz między naszymi społecznościami naukowymi jest absolutnie słuszną drogą. Bierzemy się więc do pracy."

  W 2008 r. NASA wybrała dwie propozycje misji (spośród czterech pierwotnie przedstawionych w 2007 r.), z czego jedna miała zbadać Europę, księżyc Jupitera oraz jego podpowierzchniowy ocean, a druga miała polegać na ponownej wyprawie na Titana, księżyc Saturna. Podobnie ESA, w wyniku konkursu w 2007 r., wybrała swoją flagową misję spośród dwóch zwycięskich projektów, z których jeden dotyczył okrążenia Jupitera (z ewentualnym lądowaniem na Europie), a drugi okrążenia i zbadania Titana i Enceladusa - księżyców Saturna.

  Przedstawiciele ESA i NASA spotkali się w połowie lutego w Waszyngtonie, stolicy USA, aby przestudiować propozycje obu stron i przedyskutować możliwości współpracy w ramach dwóch misji: pierwsza pod nazwą EJSM (Europa Jupiter System Mission) a druga - TSSM (Titan Saturn System Mission). Podjęto decyzję, że pierwsza z wymienionych misji będzie realizowana najpierw, a jej rozpoczęcie zaplanowano na 2020 r. Spotkanie było pierwszym krokiem w procesie, którego kontynuacja będzie wymagać bardziej szczegółowego opracowania i planowania.

  "Decyzja oznacza same korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron" - powiedział Ed Weiler, zastępca dyrektora Sekcji Misji Naukowych w NASA. "Pomimo postanowienia o realizacji misji na Jupitera w ramach wcześniejszego lotu, misja na Saturna pozostaje niewątpliwie wysokim priorytetem dla społeczności naukowej."

  Wedle zaproponowanego planu misji na Jupitera, ESA i NASA mają każda zbudować statek kosmiczny i obydwa zostaną wystrzelone w 2020 r. Statki kosmiczne osiągną cel w 2026 r., gdzie przez trzy kolejne lata będą prowadzić badania. Misja obejmie szczegółową analizę samego Jupitera a także jego księżyców: Io, Ganymede, Callisto i Europy (który jest szczególnie interesujący ze względu na ewentualne możliwości kolonizacji związane z domniemanym oceanem).

  Wkład europejski w misję na Jupitera będzie nadzorowany przez Dyrekcję ds. Nauki i Eksploracji Bezzałogowej ESA, podczas gdy Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA będzie zarządzać pracami NASA w imieniu Sekcji Misji Naukowych NASA.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  New Millennium Program – program misji kosmicznych NASA, którego zadaniem było przetestowanie nowych technologii na potrzeby przyszłych misji. NASA anulowała program w 2008 r., przeznaczając otrzymane w ramach budżetu na rok fiskalny 2009 środki finansowe na inne cele. Statki kosmiczne i eksperymenty programu New Millenium początkowo nosiły nazwę „Deep Space” (dla misji planetarnych) i „Earth Observing” (misje na orbicie Ziemi). W 2000, wraz ze zmianami w samym programie, Deep Space otrzymały nazwę „Space Technology”. Bezpośrednie wyniesienie – proponowany sposób realizacji lotu kosmicznego na Księżyc. W Stanach Zjednoczonych misja taka miałaby wykorzystywać wielkie rakiety Nova lub Saturn C-8, których moc pozwoliłaby na wystrzelenie pojazdu bezpośrednio na Księżyc, gdzie pojazd wylądowałby na rufie, po czym wystartował w drogę powrotną na Ziemię. Innymi opcjami, które NASA rozważała dla misji księżycowej, były: spotkanie na orbicie Księżyca i spotkanie na orbicie Ziemi. Wybrany został wariant spotkania na orbicie Księżyca, jako najbardziej realny. Exploration Flight Test 1 – bezzałogowa misja kosmiczna, która ma być przeprowadzona przez NASA. Celem misji jest test pojazdu kosmicznego Orion (dokładnie test awioniki, osłony termicznej i systemu spadochronowego w module dowodzenia). Pojazd będzie zamontowany do stopnia DCSS rakiety Delta IV Heavy, przez co będzie zasilany wykorzystując baterie tego stopnia zamiast ogniw fotowoltanicznych (nie będą zamontowane). Wyniki tej misji mają stanowić podstawę dla kolejnego lotu Oriona w 2017, o nazwie SLS-1, podczas którego zostanie użyta rakieta Space Launch System.

  Exploration Mission 1 (EM-1), dawniej nazywana Space Launch System 1 (SLS-1) – planowana bezzałogowa misja kosmiczna prowadzona przez NASA, drugi lot pojazdu kosmicznego Orion. Podczas tego lotu ma zostać po raz pierwszy użyta rakieta Space Launch System w wersji Block I. Misja będzie obejmować przelot obok Księżyca. Orion Multi-Purpose Crew Vehicle (Orion MPCV) – projektowany załogowy statek kosmiczny amerykańskiej agencji NASA przeznaczony do wykonywania długotrwałych misji do celów położonych poza niską orbitą okołoziemską, jak planetoidy, Księżyc i Mars. Przewidziany jest także jako rezerwowy system do transportu załóg i ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Statek zapewni możliwość awaryjnego przerwania misji podczas każdej fazy startu i lotu oraz umożliwi bezpieczny powrót załogi na Ziemię z przestrzeni międzyplanetarnej.

  Mars Scout Program jest programem NASA mającym za zadanie wysyłanie serii małych i niedrogich misji na Marsa, konkurencyjnie wybieranych z innowacyjnych pomysłów składanych przez społeczeństwo naukowe. Według założeń koszt pojedynczej misji tego programu nie może przekroczyć 500 mln USD. Juno – bezzałogowa sonda kosmiczna amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Planowany sztuczny satelita Jowisza. Juno jest drugą misją realizowaną w ramach programu New Frontiers. Głównym zadaniem misji jest zrozumienie pochodzenia i ewolucji Jowisza, co poprawi wiedzę na temat fundamentalnych procesów formowania i wczesnej ewolucji Układu Słonecznego.

  New Horizons (ang. Nowe Horyzonty) – sonda kosmiczna zbudowana przez amerykańską agencję kosmiczną NASA w ramach programu New Frontiers (Nowe Granice). Celem jej jest zbadanie Plutona (planety karłowatej na krańcach Układu Słonecznego), jego księżyca Charona oraz co najmniej jednego innego obiektu pasa Kuipera. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę planety karłowatej, lecz przeleci obok niej w bezpiecznej odległości. Misja będzie miała za zadanie sporządzić dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona, określić skład ich powierzchni oraz zbadać atmosferę Plutona. W związku z odkryciem czterech małych księżyców zewnętrznych (Nixa, Hydry, Kerberos i Styx), do celów misji zostaną dodane zadania związane z badaniem tych obiektów. Voyager 2 (pl. Podróżnik 2) – bezzałogowa sonda kosmiczna wysłana w 1977 roku w przestrzeń kosmiczną z Przylądka Canaveral przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Rozpoczęcie lotu zbiegło się w czasie z bardzo korzystnym położeniem planet, które umożliwiło odwiedzenie wszystkich gazowych olbrzymów: Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna przez jeden próbnik. Z początku zadaniem misji było dokładne zbadanie Jowisza oraz Saturna, jednak sonda sprawowała się na tyle dobrze, że przeprogramowano ją, aby przeprowadziła badania również pozostałych planet zewnętrznych. Voyager 2 przesłał obrazy wszystkich czterech planet, ich księżyców i pierścieni. Do dnia dzisiejszego jest jedyną sondą, która dotarła do Urana i Neptuna.

  Cassini-Huygens – misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 Cassini stał się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 wylądował na powierzchni Tytana.

  Mars Odyssey 2001 Orbiter – sonda kosmiczna wysłana 7 kwietnia 2001 w kierunku Marsa przez NASA w ramach programu Mars Exploration Program. Pojazd wszedł na orbitę wokół planety 24 października 2001 roku. Główną misją Odyssey jest poszukiwanie śladów wody i lodu wodnego na i pod powierzchnią Marsa oraz badanie aktywności wulkanicznej. Po osiągnięciu głównych celów, NASA zaaprobowała wydłużenie misji do sierpnia 2006 roku. Obecnie statek kontynuuje badania naukowe oraz utrzymuje łączność między Ziemią a łazikami Opportunity i Curiosity.

  Dodano: 21.05.2012. 16:37  


  Najnowsze