• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zwycięstwo studentów UJ w międzynarodowym konkursie matematycznym

  10.08.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Czterech studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego wygrało 18. edycję międzynarodowego konkursu matematycznego International Mathematical Competition for University Students (IMC) rozegranego w Błagojewgradzie w Bułgarii. Jak poinformowała rzeczniczka UJ Katarzyna Pilitowska, IMC uznawany jest za najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs matematyczny dla studentów wyższych uczelni.

  Zespół UJ, którego opiekunem był dr Jakub Byszewski, tworzyło czterech studentów: Macieja Gawrona, Tomasza Kobosa, Jakuba Koniecznego i Przemysława Mazura. Ostatni z nich zdobył także pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej, jako jedyny rozwiązując wszystkie zadania.

  Studenci UJ zwyciężyli klasyfikację drużynową, zdobywając 292,75 punktów i wyprzedzając tym samym wiele ze znanych zagranicznych uczelni: Uniwersytet Tarasa Szewczenki z Kijowa, Uniwersytet Loranda Eotvosza z Budapesztu, Uniwersytet Petersburski i Drużynę Narodową Izraela. Krakowska uczelnia już raz wygrała te zawody w 2006 roku.

  Zawody odbywały się na przełomie lipca i sierpnia w Błagojewgradzie w Bułgarii. Wzięło w nich udział 305 studentów z 77 uniwersytetów z różnych kontynentów. Organizatorami konkursu był University College z Londynu i Uniwersytet Amerykański w Błagojewgradzie.

  Studenci w ciągu dwóch dni musieli rozwiązać 10 zadań z analizy, geometrii, algebry i kombinatoryki.

  PAP - Nauka w Polsce

  egk/ rgr/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Uniwersytet w Antwerpii (nl. Universiteit Antwerpen) – jeden z głównych uniwersytetów w Belgii. Został założony w 2003 roku po połączeniu trzech uniwersytetów, które były wcześniej znane jako Ruca (Universitair Centrum Antwerpen), UFSIA (Universitaire Faculteiten Sint-Ignacy Antwerpen) i UPA (Universitaire Instelling Antwerpen). Korzenie uczelni sięgają 1852 roku. Uniwersytet w Antwerpii ma około 13.000 studentów, co czyni go trzecim co do wielkości uniwersytetem we Flandrii. Na Uniwersytecie studiuje ponad 1.200 studentów międzynarodowych (jednocześnie stanowiąc ok. 9% wszystkich studentów na tej uczelni). Uniwersytet w Antwerpii tworzy główny trzon Antwerp University Association (AUHA). Studencki Festiwal Informatyczny (w skrócie SFI ) – konferencja informatyczna odbywająca się co roku w Krakowie, począwszy od 2005 r. Jest organizowana przez studentów dla studentów, licealistów, pracowników branży IT oraz pasjonatów informatyki i nowinek technicznych. Wykłady i warsztaty prowadzą twórcy technologii informatycznych oraz specjalistami z branży IT – z Polski i ze świata. Organizatorami Studenckiego Festiwalu Informatycznego są studenci czterech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zgrupowani w kołach naukowych działających przy wydziałach wyżej wymienionych uczelni. Studencki Festiwal Informatyczny jest inicjatywą non-profit. Uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat za udział. Każdorazowo festiwal odbywa się w Krakowie w budynkach uniwersyteckich wymienionych uczelni wyższych. Narodowy Uniwersytet Seulski (ang. Seoul National University) - uniwersytet w Seulu, uznawany za najbardzej prestiżowy uniwersytet w Korei Południowej; w światowych rankinkach w okolicach Top 50. Założony w 1946 r. W 2013 r. miał ok 26,000 studentów.

  Uniwersytet Leicester (University of Leicester) - uniwersytet w mieście Leicester w Wielkiej Brytanii. Uczelnia założona w 1921 r., status uniwersytetu dokonany w 1957 r. Uczelnia jest wiodącą szkołą, w rankingu plasowała się na 15 miejscu według Times Higher Education z 2008 r. Obecnie zajmuje 9 miejsce według Thomson Scientific brytyjskich uczelni. Szkoła prowadzi studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie. Na tej uczelni odkryto m.in. DNA. Uczelnia jest szkołą publiczną. Szkoła prowadzi wiele badań naukowych na światowym poziomie. Na uniwersytecie znajduje się wiele kierunków kształcących studentów m.in.: Petersburski Uniwersytet Państwowy (Санкт-Петербургский Государственный Университет, СПбГУ) – uniwersytet w Sankt Petersburgu, w Rosji. Jest jednym z najstarszych rosyjskich uniwersytetów. Ma 19 wydziałów, 13 instytutów naukowo-badawczych. Budynki uniwersytetu znajdują się w różnych rejonach miasta. Obecnie na uniwersytecie uczy się ponad 20 tysięcy studentów w trybie dziennym i 9 tysięcy studentów w trybie zaocznym.

  The Open University (powszechnie znany jako Open University lub OU, oficjalnie jednak rodzajnik „the” stanowi część nazwy) – uniwersytet oparty na nauczaniu na odległość, utworzony i finansowany przez rząd Wielkiej Brytanii. Uniwersytet znany jest z polityki „otwartych drzwi”, która oznacza, że kwalifikacja i poprzednia edukacja nie są brane pod uwagę przy rekrutacji studentów. Zdecydowana większość studentów mieszka w Wielkiej Brytanii, jednakże studia na Open University dostępne są dla mieszkających niemal w każdym zakątku świata. International Genetically Engineered Machine (iGEM) to odbywający się co roku konkurs z dziedziny biologii syntetycznej organizowany przez MIT adresowany do studentów uczelni wyższych. W konkursie biorą udział drużyny studentów najczęściej złożone z kilku lub kilkunastu osób pod opieką co najmniej jednego pracownika naukowego uczelni. Ponadto w konkursie mogą brać udział uczniowie szkół średnich.

  MediaTory – studenckie nagrody dziennikarskie przyznawane polskim dziennikarzom. Nagrodzonych wybierają w plebiscycie studenci dziennikarstwa z 13 uczelni państwowych z całej Polski. MediaTory organizuje Stowarzyszenie MediaTory oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego z Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrody są przyznawane corocznie od 2007 r.. Arizona State University (ASU) - amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego. W jej skład wchodzą cztery kampusy, wszystkie zlokalizowane na obszarze aglomeracji Phoenix. Szkoła powstała w 1885 pod nazwą Tempe Normal School. W 1945 została przemianowana na Arizona State College. W 1958 mieszkańcy Arizony zdecydowali w referendum o przyznaniu uczelni statusu uniwersytetu i nadaniu obecnej nazwy. ASU kształci ok. 68 tysięcy studentów. Zdecydowaną większość z nich (54,3 tys.) stanowią słuchacze studiów licencjackich. Pozostała część to magistranci i doktoranci. Fundusz uczelniany ASU (endownment) ma obecnie wartość ok. 407 mln dolarów. Uniwersytet zatrudnia ok. 2800 pracowników naukowych.

  Uniwersytet Toulouse II – Le Mirail jest jednym z trzech uniwersytetów w Tuluzie, obok Uniwersytetu I - Capitole oraz Uniwersytetu Tuluza III - Paul Sabatier. Specjalizuje się w naukach humanistycznych. Jego główna siedziba mieści się w dzielnicy Tuluzy – Mirail. Uniwersytet został założony w 1971, jednak został on zbudowany na bazie Uniwersytetu w Tuluzie, który był założony w 1229. Od 2006 rektorem uczelni jest Jean-Michel Minovez. Uniwersytet zatrudnia 725 osób. Na kampus w Tuluzie uczęszcza około 11 tys. studentów, jednak cały uniwersytet skupia aż 23 117 studentów licząc również oddziały w innych krajach.

  Uniwersytet w Nottingham – uniwersytet w Nottingham w Wielkiej Brytanii, jedna z czołowych uczelni wyższych w kraju, założona w 1877 roku. Główną siedzibą jest University Park Campus, duży i zwarty kampus na przedmieściach miasta, mający charakter parku o powierzchni ok. 130 hektarów. Na jego terenie leży większość budynków akademickich, administracyjnych oraz akademiki mieszczące kilka tysięcy studentów, ponadto biblioteki, nowoczesne centrum sportu i centrum konferencyjne. Ponadto uczelnia posiada futurystyczny Jubilee Campus na terenie miasta, mniejszy kampus w pobliskiej miejscowości Sutton Bonnington, oraz dwa nowo powstałe w Chinach i Malezji. Łącznie uniwersytet ma około 30 tys. studentów.

  Monachijski Uniwersytet Techniczny, lub Techniczny Uniwersytet w Monachium (TUM), (niem. Technische Universität München, TUM) – główny niemiecki uniwersytet, ulokowany w Monachium (oraz miasta Garching bei München i Weihenstephan, poza Monachium) założony przez Ludwika II Bawarskiego w 1868 roku. W 2004 roku zajął pierwsze miejsce w wśród wszystkich niemieckich uczelni wyższych według badań Shanghai Jiao Tonga. Zajmuje on 57. miejsce na świecie (2008 r.). Uczelnia posiada cztery kampusy. Wśród blisko 21 tysięcy studentów, nauki na tym uniwersytecie pobiera około 3.700 studentów zagranicznych. Wykłada na nim ponad 500 naukowców.

  Dodano: 10.08.2011. 00:25  


  Najnowsze