• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 49 książek psychologicznych walczy o Nagrodę Teofrasta 2010

  30.08.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  49 książek zgłoszonych przez 16 wydawnictw walczy w tym roku o Nagrodę Teofrasta. W 2009 r. wyróżnienie to - dla najlepszych książek naukowych i popularnonaukowych poświęconych psychologii, polskich autorów - ustanowiła redakcja magazynu "Charaktery". Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych konkursu.

  O Nagrodę Teofrasta mogą się ubiegać publikacje wydane w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody, wnoszące istotny wkład w rozwój i promocję psychologii. Wyróżnienie jest przyznawane w trzech kategoriach:

   

  - najlepsza psychologiczna książka naukowa,

  - najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa,

  - najpopularniejsza książka psychologiczna (nagroda przyznawana w plebiscycie czytelników).

  Głosowanie czytelników rozpocznie się 1 września, a zakończy 22 września. Wystarczy spośród 49 zgłoszonych książek wybrać tę, która na to wyróżnienie zasługuje (ze względu na dużą wartość merytoryczną, przystępność języka, jakim została napisana, intrygujący sposób przedstawienia tematu), i oddać swój głos na stronie www.nagrodateofrasta.eu

  Organizatorzy konkursu zapowiadają, że na uczestników plebiscytu czekają cenne nagrody książkowe.

  "Nagroda Teofrasta jest wyrazem wdzięczności całego grona przyjaciół i czytelników +Charakterów+ za trud, wysiłek i hojność w dzieleniu się talentem i wiedzą. Pomysł na tę nagrodę wziął się z poczucia, że polska książka psychologiczna jest niedoceniana. Naszym zadaniem, zadaniem tej nagrody, jest wyłonienie wartościowych publikacji polskich autorów" - deklaruje redaktor naczelny magazynu, Bogdan Białek.

  Laureatów tegorocznej nagrody (wybranych przez Jury konkursu) poznamy 17 października w trakcie uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Patronat honorowy nad konkursem sprawuje prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

  PAP - Nauka w Polsce

   

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Magnesia Litera - czeska nagroda literacka przyznawana od 2002 r. dla najlepszej książki we wszystkich kategoriach: proza, poezja, książka dla dzieci i młodzieży (od 2004), książka naukowa, publicystyka, przekład, wydarzenie wydawnicze, debiut (objawienie roku), oraz główna nagroda: Książka Roku. Nagrodę przyznają: Stowarzyszenie Litera, Akademia Nauk Republiki Czeskiej, Czeski PEN Club, Stowarzyszenie Tłumaczy, Pisarzy, Wydawców, Księgarzy, czeska sekcja IBBY oraz Fundacja Czeskiej Literatury. Wysokość głównej nagrody Najlepsza Czeska Książka Roku wynosi 200.000 Kč. Nagroda Literacka Nike – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych. Pozłacana rybka – powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej. Książka ta zajęła I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom oraz zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych – Polska Sekcja IBBY.

  Anasoft litera - nagroda literacka przyznawana na Słowacji za najlepszą książkę prozatorską wydaną w poprzednim roku. Na pierwszym etapie jury wybiera dziesięć utworów, finalistów nagrody, na drugim głosuje na zwycięzcę. Zachód z bliska – cykl książek dziennikarskich wydawnictwa Książka i Wiedza z czasów PRLu, zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, zazwyczaj przedstawiających kraje kapitalistyczne od strony negatywnej.

  Złota Dziesiątka – seria książek przeznaczona głównie dla czytelników w wieku 8-14 lat. Każda książka zawiera 10 najlepszych (wybranych przez autora) opowieści na dany temat. W Polsce wydawana przez wydawnictwo Egmont Polska. Augustpriset – nagroda literacka przyznawana corocznie od 1989 przez Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców (Svenska Förläggareföreningen) dla najlepszych książek wydanych w Szwecji w języku szwedzkim. Wyróżnienie zostało nazwane na cześć Augusta Strindberga. Pomysłodawcą inicjatywy był Per I. Gedin.

  Ostatni Żydzi Kerali – to książka Edny Fernandes, brytyjskiej pisarki, pochodzenia indyjskiego. Książka w oryginale (w angielskim) została wydana w 2008 roku, w Polsce w 2010 (tłumaczenie Sebastian Musielak). Pozycja należąca do literatury faktu, została wydana przez Wydawnictwo Cyklady, w formacie A5, zawiera 228 stron. Książka ta w 2009 roku otrzymała indyjską nagrodę Vodafone Crossword Literary. Sunday Times uznał ją za najlepszą podróżniczą książkę roku. Testy Niewidocznego Uniwersytetu to książka sprawdzająca wiedzę czytelnika na temat książek z serii Świat Dysku od "Koloru Magii" do "Maskarady" napisana przez Davida Langforda w 1996 roku. Na język polski została przetłumaczona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książka podzielona jest na kategorie, z których każda zawiera pytania na inny temat. Na odpowiedzi na niektóre z tych pytań polscy czytelnicy mogą mieć jednak problem, gdyż nie wszystkie odnoszą się do książek i artykułów wydanych w języku polskim.

  Śląski Wawrzyn Literacki – nagroda literacka przyznawana przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach od 1999 za najlepszą książkę poprzedniego roku kalendarzowego.

  Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej – doroczna międzynarodowa nagroda literacka, przyznawana przez Fundację Wisławy Szymborskiej, za książkę poetycką wydaną po polsku w roku poprzedzającym jej przyznanie.

  Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego – nagroda przyznawana przez Wydział I (Nauk Społecznych) Polskiej Akademii Nauk za najlepszą publikację filozoficzną w okresie dwóch lat poprzedzających przyznanie nagrody. Chamlet − wyróżnienie dla najgorszych polskich reklam, przyznawane od 2010 roku przez Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Zakład Projektowania Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego. Pomysłodawcą nagrody jest prof. Michael Fleischer. Nagrodą jest zgnieciona kartka. Nigdy żaden z laureatów konkursu osobiście nie odebrał tego wyróżnienia (stan na 2013 rok).

  Bibliologia, zwana też księgoznawstwem – nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści a także społeczne narzędzie kultury. Zajmuje się ona zarówno książką dawną jak i współczesną, oraz instytucjami z nią związanymi tj. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, ośrodki informacji. 21:37 – powieść kryminalna polskiego pisarza Mariusza Czubaja, pierwsza część przygód profilera Rudolfa Heinza. Akcja książki toczy się wiosną 2007 roku w Warszawie oraz na Śląsku. Pierwsze wydanie książki ukazało się nakładem wydawnictwa W.A.B w 2008 roku. Autor otrzymał w 2009 roku za tę książkę Nagrodę Wielkiego Kalibru.

  Nagroda Wielkiego Kalibru – nagroda literacka, przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym. W skład kapituły, przyznającej nagrodę wchodzą m.in. Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Irek Grin, Marcin Świetlicki i inni. Przyznawana jest również Honorowana Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników. Gra Roku – nagroda corocznie przyznawana przez Kapitułę Konkursu dla najlepszej w Polsce gry planszowej. Pierwotnie w latach 1985 -1993 nagroda była przyzwana przez magazyn "Świat Młodych". Ponownie pomysł przyznawania nagrody narodził się z końcem 2004 roku na forum dyskusyjnym portalu tematycznego Gry-Planszowe.pl. Tytuł Gra Roku jest przyznawany przez kapitułę konkursową najlepszej w Polsce grze planszowej, karcianej lub towarzyskiej skierowanej do młodzieży i dorosłych i wydanej w roku poprzedzającym rok, w którym przyznawana jest Nagroda. Celem przyznawania Nagrody jest popularyzacja gier planszowych w Polsce oraz promocja najlepszych tytułów wydanych w kraju.

  Dodano: 30.08.2011. 00:47  


  Najnowsze