• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dni otwarte NBP w Warszawie

  11.06.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ile waży sztaba złota? Czy 100 tys. zł zmieści się w brykiecie wielkości średniej paczki kawy? Jak powstaje papier banknotowy? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać odwiedzając siedzibę Narodowego Banku Polskiego w Warszawie 12 i 13 czerwca.

  NBP już po raz siódmy otworzy swoje drzwi dla zwiedzających.

  Pracownicy centralnego banku opowiedzą o swojej pracy, pokażą ciekawe miejsca, np. gabinet prezesa czy salę zarządu, w której obraduje kierownictwo banku i Rada Polityki Pieniężnej. Nauczą, jak odróżnić prawdziwe banknoty od fałszywych, jak bezpiecznie posługiwać się kartami płatniczymi; wyjaśnią co to jest inflacja i dlaczego stabilność cen jest tak ważna dla całej gospodarki i domowych budżetów.

  Na tarasie przed budynkiem warszawskiego oddziału okręgowego NBP w specjalnie przygotowanych namiotach dzieci będą mogły wziąć udział w grach, konkursach i zabawach. Jedną z nagród będzie koszulka z własną podobizną. Poza tym, na stanowisku mincerza będzie można samodzielnie wybić sobie pamiątkowy żeton.

  Bank będzie można zwiedzać indywidualnie - poruszanie się po korytarzach i salach ułatwi specjalnie przygotowany na tę okazję przewodnik. Będzie można zobaczyć m.in. specjalną wystawę poświęconą wspólnej europejskiej walucie, poznać proces powstawania papieru używanego do produkcji banknotów, obejrzeć jak powstawały banknoty kolekcjonerskie upamiętniające Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina i osobiście sprawdzić - oczywiście pod czujnym okiem strażnika bankowego - jak ciężka jest sztaba złota.

  Natomiast strażnicy bankowi na specjalnie przygotowanym placu pokażą jak konwojuje się wartościowe przesyłki. W symulowanej akcji napadu na taki konwój będzie można zobaczyć, jak w ciągu kilku minut strażnicy radzą sobie z napastnikami, a cenna przesyłka bezpiecznie dociera do celu.

  Z pewnością nie tylko numizmatyków zaciekawi bogaty zbiór monet i banknotów polskich i zagranicznych pochodzących z różnych epok. Tę wystawę będzie można zobaczyć w Gabinecie Numizmatycznym, a jej atrakcją będzie gablota ze stosem złota: za pancernym szkłem ustawiono dwadzieścia złotych sztab o masie 12,5 kg każda oraz szesnaście mniejszych sztabek - "zaledwie" kilogramowych. Inna gablota zawiera okrągły milion złotych - 10 wiązek po tysiąc sztuk banknotów o nominale 100 zł oraz ich równowartość w sprasowanych brykietach zmielonych banknotów, które zostały wycofane z obiegu, np. z powodu nadmiernego zniszczenia.

  Dni Otwarte NBP 2010 odbędą się 12 czerwca w godz. 10-18 i 13 czerwca w godz. 9-16. Wejście jest bezpłatne. Trasa zwiedzania zaczyna się przy wejściu do banku od strony Pl. Powstańców Warszawy 4. KOL

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Monety obiegowe III RP – monety emitowane przez Narodowy Bank Polski od dnia przegłosowania ustawy przez Sejm PRL ustawy o zmianie ustroju, nazwy państwa oraz symboli narodowych, 1 stycznia 1990 r. Na awersie każdej monety znajduje się nazwa państwa polskiego "Rzeczpospolita Polska" oraz godło. W ciągu pierwszych lat panowała wysoka inflacja, wobec czego bank centralny emitował coraz to wyższe nominały monet oraz banknotów. Dnia 1 stycznia 1995 r. na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. przeprowadzona została w Polsce operacja denominacji złotego. Nowy Polski złoty (PLN) równał się 10 000 starych złotych. Wymiany starych złotych na nowe złote (banknotów i monet), które przestały być prawnymi środkami płatniczymi, dokonano w ten sposób, że wydawano nowe banknoty i monety w zamian wycofując stare. Do dnia 31 grudnia 2010 roku można było wymienić stare pieniądze, po tej dacie stały się one bezużyteczne. W okresie przed denominacją znajdowały się w obiegu monety wybite jeszcze przed 1990 rokiem oraz monety wyemitowane z nową nazwą państwa od 50 zł do 20 000, a po denominacji, w obiegu powszechnym znajdują się monety o nominale od 1 grosza do 5 złotych. Operacje otwartego rynku - jedno z narzędzi banku centralnego służących kontrolowaniu podaży pieniądza. Polega na sprzedaży lub zakupie papierów wartościowych, przeważnie państwowych, na otwartym rynku. Jest to najczęściej stosowane, elastyczne oraz skuteczne narzędzie polityki pieniężnej. Banknoty polskie przed denominacją: W 1944 roku na terenach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej zaszła konieczność wprowadzenia środka płatniczego. Dekretem PKWN z 24 sierpnia 1944 roku wprowadzono pierwsze banknoty z nazwą nieistniejącego jeszcze Narodowego Banku Polskiego . Banknoty o nominałach 50 groszy, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i 500 złotych weszły do obiegu 27 sierpnia. Banknoty zaprojektowane przez grafików rosyjskich wyprodukowano w Moskwie w drukarni Goznak . Były zaopatrzone w błędną klauzulę prawną przyjmowanie we wszystkich wypłatach jest obowiązkowym, fałszowanie będzie karane zgodnie z prawem. Jedynie banknot 50-groszowy nie miał pełnej klauzuli.

  Dyskusja wikiprojektu:Wiki Lubi Zabytki: Ktoś powie że styczeń, że nawet nie połowa tego miesiąca, ale myślę że można rozpocząć porządki w projekcie. Pozwoliłem sobie przenieść dyskusję do archiwum, kolejnym krokiem który proponuję jest odświeżenie listy uczestników. Jak ktoś ma napisane "nieaktywny" - usuwamy z listy, będzie przejrzyściej i będzie wiadomo kto chce pomóc zorganizować akcję w 2014. Pzdr. Kapsuglan (dyskusja) 16:17, 11 sty 2014 (CET) Oczekiwania inflacyjne - przewidywanie, jak w przyszłości będzie się zmieniała inflacja. Oczekiwania inflacyjne dotyczą podmiotów profesjonalnie zajmujących się finansami jak i osób prywatnych. W Polsce badaniem oczekiwań inflacyjnych zajmuje się IPSOS na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

  Österreichische Nationalbank AG (oficjalny skrót OeNB) – austriacki bank centralny z siedzibą w Wiedniu, należący do Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESCB) (ang. European System of Central Banks) jak i do Strefy euro. Bank ten został założony 1 czerwca 1816 r. w Wiedniu. Do zadań OeNB należy podejmowanie decyzji dotyczących polityki gospodarczej w Austrii i szerzej współtworzenie polityki gospodarczej w krajach strefy Euro. Zgodnie z aktem Rządu Austriackiego Österreichische Nationalbank jest instytucją notowaną na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (Wiener Börse AG). Jednakże ze względu na specjalny status banku centralnego Austrii, instytucja ta jest kontrolowana specjalnymi ustawami rządu. Połowa kapitału banku należy do rządu Republiki Austrii, a reszta do pracodawców i organizacji związków zawodowych jak i innych banków i instytucji ubezpieczeniowych. Do głównych zadań OeNB należy formułowanie celów polityki pieniężnej państwa, utrzymanie i zarządzanie rezerwami dewizowymi, regulacja podaży pieniądza jak i oddziaływanie na politykę kredytową banków komercyjnych. Bank BPH SA – ogólnopolski bank uniwersalny z siedzibą w Krakowie (ma również siedzibę w Gdańsku i w Warszawie). W obecnej postaci jest wynikiem podziału dawnego banku BPH (będącego przed podziałem drugim co do wielkości bankiem w Polsce pod względem wartości udzielonych kredytów oraz trzecim pod względem sumy aktywów ogółem, depozytów, kapitałów własnych oraz zysku brutto i netto), który to podział został zarejestrowany przez sąd 9 listopada 2007 roku. W jego efekcie większa część banku (285 oddziałów) została włączona do Banku Pekao SA a pozostałe 200 oddziałów zostało w Banku BPH (potocznie nazywanym mini-BPH).

  Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem RPP jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zatwierdza plan finansowy banku centralnego oraz sprawozdanie z działalności NBP. Jeszcze jedna ważna sprawa. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – można w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też, że chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.

  Dodano: 11.06.2010. 03:17  


  Najnowsze