• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Drewniany dom – luksus czy oszczędność?

  16.10.2013. 16:08
  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  W Polsce od kilku lat zaczął kształtować się nowy trend w budownictwie indywidulanym. Polacy odchodzą powoli od murowanych domów, które położone są jak najbliżej centrów miast, a przychylają się w stronę ekologii. Zaczynamy wybierać domy wykonane z tradycyjnych surowców oraz udowadniać, że drewniany dom może być również nowoczesny.

  Polskie miasta wciąż charakteryzują się betonowymi blokowiskami i urbanistyczna szarzyzną, od której coraz więcej osób chce uciec na wieś. Jednakże powoli sama ucieczka na wieś nie wystarcza i coraz częściej decydujemy się na tradycyjne rozwiązania w budownictwie.

  Drewniane domy z bali zawsze były kojarzone z luksusem i zdrowiem, ale także ogromnymi kosztami oraz słabą odpornością i krótkotrwałością. Jednakże czy to prawda, że drewniany dom jest droższy i nietrwały?

  Otóż jest to mit, obecne domy budowane z bali są równie odporne jak domy murowane. Niektóre firmy budujące drewniane domy dają nawet 100lat gwarancji na swoje dzieło, gdzie gwarancja na dom murowany wynosi 2-3lata.

  Jeśli chodzi o porównanie kosztu wybudowania 100-metrowego domu z bali  „pod klucz”, trzeba będzie liczyć się z kwotą 180 tys. zł. Natomiast taki sam dom murowany będzie nas kosztować ok. 250 tys. zł.

  Zatem jednoznacznie wynika, że dom z bali jest tańszy, ale czy szybszy w budowie? Od momentu wejścia na plac do chwili oddania kluczy inwestorowi zwykle mija nie więcej niż trzy miesiące. Są jednak firmy, które stawiają domy drewniane pod klucz nawet w 4 tygodnie. Przywożą one na plac budowy gotowe, wykonane w fabryce ściany, z osadzoną stolarką okienną, zewnętrznymi i wewnętrznymi tynkami, a także izolacją cieplną. Są to tak zwane domy gotowe. Natomiast budowa domu murowanego zajmie ok. 5 – 6 miesięcy. Jest to jednak uzależnione od organizacji pracy na budowie i fachowości wykonawców

  Domy drewniane są zatem szybkie w budowie, ekologiczne i tańsze od domów murowanych, zatem Polacy coraz chętniej decydują się na tego typu inwestycje. Nie zapominajmy jednak, że oprócz czynników ekonomicznych przemawiających za wyborem, dom z bali jest wciąż miejscem magicznym o niepowtarzalnej atmosferze, której nigdy nie odda dom murowany. Zatem polski rynek nieruchomości wciąż przekształca się i pokazuje, że potrafi łączyć tradycję z nowoczesną architekturą.


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Lekki szkielet drewniany − popularna w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich technologia budowy małych i średnich budynków (domy jednorodzinne, domy szeregowe). Podstawowym materiałem konstrukcyjnym są deski, zwykle o grubości 38 mm (nominalna grubość 1,5 cala) i o szerokości zależnej od potrzeb wytrzymałościowych. Ściany zwykle są z desek o szerokości 89 mm (ściany zewnętrzne, ze względu na izolację cieplną - z desek o szerokości 140 mm), w rozstawie osiowym wynoszącym 40 lub 60 cm. Dębowe Wzgórze – najmłodsze grudziądzkie osiedle powstające od 2009 roku na południe od Rządza. Budowane przez prywatnego inwestora Heutnik Poland. Pierwszym etapem zostały wybudowane dwie ulice, przy których są usytuowane domy bliźniacze oraz domy szeregowe. Dębowe Wzgórze jest nowoczesną dzielnicą mieszkaniową wraz z budową domów powstaje cała infrastruktura poboczna dopasowana idealnie dla uprzyjemnienia zamieszkania w tej dzielnicy. Domy są sytuowane na przestronnych działkach, a do samych działek prowadzą ulice wybudowane po nowoczesnemu (chodniki, ścieżki rowerowe, strefa parkowania).. W październiku 2012 roku można było zobaczyć dom modelowy. Fauces - wejście do domu mieszkalnego w starożytnym Rzymie, lub sień korytarzowa z wejściem. Po bokach znajdowały się wynajmowane kramy, niedostępne od atrium. Przykładem mogą służyć domy italskie w Pompejach z II i I wieku przed nasza erą, lub domy perystylowe z tego samego okresu.

  Pomnik Prasy Podziemnej – pomnik znajdujący się w Krakowie przed kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy 7, w Nowej Hucie. Teodor Hoffmann (ur. 1874, zm. 1959) – architekt krakowski, tworzył domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej. Jego dziełem są krakowskie gmachy: Narodowego Banku Polskiego (ul. Basztowa), Gimnazjum ss. Urszulanek (ul. Starowiślna 3/5), krakowskie domy przy ulicach: Studenckiej 1, Biskupiej 6 i 8, Szpitalnej 34 i 38, a także Grobowiec Estreicherów na Cmentarzu Rakowickim.

  Państwowe Domy Towarowe, znane pod skrótem PDT (PeDeTe) – przedsiębiorstwo państwowe działające w okresie PRL powstałe z przekształcenia przedsiębiorstwa Powszechne Domy Towarowe. Osiedle Edwardów - niewielkie osiedle domków jednorodzinnych graniczące z osiedlami od zachodu Dolnośląskie a od wschodu Słoneczne, Okrzei, Kopernika oraz kawałkiem Binkowa. Najstarsza ulica osiedla to Kolejowa dawna osada Binków Dolny, ulica ta była dłuższa i ciągnęła się w stronę Zdzieszulic. Do osiedla należą domy z ulicy Wojska Polskiego dawnej wsi Edwardów to od niej bierze nazwę osiedle. Osiedle bardzo dynamicznie rozbudowuje się powstają kolejne domy i inne budynki przemysłowo handlowe.

  LG GM360 Bali – telefon komórkowy firmy LG z ekranem dotykowym. Maksymalny czas czuwania telefonu wynosi 390 godzin, a rozmów 300 minut. Wyświetlacz ma wbudowany Touch Auto Focus. LG GM360 Bali odczytuje pliki DOC, XLS, PPT, PDF poprzez przeglądarkę dokumentów. Model ten pozwala wysyłać wiadomości SMS oraz MMS. LG GM360 Bali wprowadzono na rynek w 2010 roku. Bojary – dzielnica Białegostoku. Na jego terenie znajdują się stare, drewniane, zabytkowe domy mieszkalne. W jej skład wchodzi osiedle Kraszewskiego.

  Pakiet z Bali – międzynarodowa umowa handlowa podpisana na 9. Konferencji Ministerialnej Światowej Organizacji Handlu na Bali 7 grudnia 2013. Pakiet zawiera umowy obejmujące uproszczenia procedur dotyczących wymiany handlowej oraz poprawę bezpieczeństwa żywnościowego państw rozwijających się. Jest to pierwszy globalny układ zawarty przez wszystkich członków Światowej Organizacji Handlu (WTO).

  Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, na osiedlu Szklane Domy 7 w Nowej Hucie.

  Tygrys balijski (Panthera tigris balica), w języku indonezyjskim harimau Bali, a w języku balijskim samong – podgatunek tygrysa, który zamieszkiwał indonezyjską wyspę Bali. Najmniejszy z podgatunków tygrysa. Nowe Domy (niem. Neuhaus, czyli Nowy Dom) – niewielkie osiedle we Wrocławiu, w dzielnicy Fabryczna, położone na granicy pomiędzy Maślicami Małymi a Wielkimi, przy skrzyżowaniu ulic Potokowej i Północnej. Nie na wszystkich planach miasta jest ono wyróżniane, czasami zalicza się je do Maślic Wielkich. Tak jak całe Maślice, Nowe Domy w granice miasta Wrocławia trafiły w 1928.

  Holenderska interwencja na Bali (1908) – interwencja Holandii na wyspie Bali, która oznaczała ostateczny etap kontroli kolonialnej Holendrów nad wyspą Bali w Indonezji. Była to siódma i ostatnia interwencja wojskowa na Bali, która nastąpiła po tej w roku 1906. Holenderska interwencja na Bali (1906) – interwencja Holandii na wyspie Bali, która zniszczyła królestwa Badungu i Tabananu znajdujące się w południowej części Bali oraz zmarginalizowała rolę królestwa Klungkungu. Interwencja ta była szóstą z kolei.

  Dodano: 16.10.2013. 16:08  


  Najnowsze