• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Facebook pod mikroskopem

  05.04.2012. 16:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Facebook zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Korzystamy z tego portalu społecznościowego, aby kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną, grać i czerpać informacje o bieżących wydarzeniach. Ale ile czasu spędzamy codziennie na Facebooku? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wskazują, że użytkownicy spędzają codziennie średnio 75 minut na portalu Facebook, w tym kobiety około 81 minut, a mężczyźni 64 minuty. Dane pokazują również, że słabiej wykształcone grupy o niskich dochodach, których członkowie spędzają więcej czasu na Facebooku są mniej szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia.

  W toku badań kierowanych przez Uniwersytet w Gothenburgu zidentyfikowano istotne powiązanie w przypadku kobiet między czasem spędzanym na Facebooku a dobrym samopoczuciem. Nie odnotowano go w przypadku mężczyzn.

  Analizie poddano ponad 1.000 badanych, co zdaniem naukowców było największym jak dotąd badaniem Facebooka. Dane sugerują, że Facebook uzależnia, bowiem 85% badanych twierdzi, że portal ten stał się częścią ich codziennego życia. Niemal 50% ankietowanych osób stwierdziła, że pozostawanie na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i aktualnościami nie byłoby tak łatwe, gdyby nie Facebook. Około 25% utrzymywało, że czuliby się niekomfortowo, gdyby nie logowali się systematycznie do portalu Facebook.

  "Badania informują nas, że Facebook jest wykorzystywany jako narzędzie do powiększania grona przyjaciół i autopromocji, gdzie użytkownicy prezentują swoje atuty" - czytamy w raporcie z badań. "Tutaj pojawia się także zagrożenie. Kiedy użytkownicy Facebooka porównają własne życie z na pozór bardziej udanymi karierami i szczęśliwszymi relacjami innych, to może im się ono wydać mniej udane."

  Średnia liczba logowań do portalu Facebook dziennie wynosi 6,1, a 70% osób loguje się po uruchomieniu komputera. Ponad dwie trzecie badanych młodych osób spędza czas wolny na Facebooku, a 38% respondentów ujawnia negatywne informacje w swoich aktualizacjach statusu. Ponad 50% badanych korzysta z Facebooka do rozpowszechniania informacji.

  "Przyzwyczajenie do Facebooka może stać się nieświadomym nawykiem" - zauważa Leif Denti, doktorant z Uniwersytetu w Gothenburgu i kierownik badań. "Większość respondentów loguje się przy każdym uruchomieniu przeglądarki internetowej. To może przerodzić się nawet w uzależnienie."

  33% badanych mężczyzn i 20% kobiet poinformowało, że prowokuje innych na Facebooku. Około 20% ankietowanych przyznało, że wykorzystuje Facebooka do przechwalania się.

  "Facebook to narzędzie społeczne wyraźnie wykorzystywane do zarządzania relacjami z przyjaciółmi i rodziną" - twierdzi Denti. "Niemniej użytkownicy nie opiszą byle czego - większa część udostępnianych treści ma coś wspólnego z ważnymi i pozytywnymi wydarzeniami, wiążącymi się z dobrym samopoczuciem. Jedynie 38% użytkowników pisze o negatywnych emocjach i zdarzeniach."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta. Facebook Connect – usługa konkurencyjna dla OpenID, mająca na celu umożliwianie rejestrację oraz logowanie na różnych serwisach z wykorzystaniem danych swojego konta w serwisie Facebook. Z owej usługi korzysta obecnie 46% użytkowników tego portalu społecznościowego. Eduardo Saverin (ur. 1982 w São Paulo w Brazylii) – jest jednym ze współzałożycieli portalu społecznościowego Facebook oraz właścicielem 5% jego akcji, które szacuje się na 1,15 miliarda dolarów.

  CityVille – gra przeglądarkowa typu casual, stworzoną przez firmę Zynga, jako aplikacja na Facebooku. Została uruchomiona 2 grudnia 2010 roku. Pierwszego dnia zebrała 290000 użytkowników, kilka tygodni później pobiła FarmVille, stając się najpopularniejszą aplikacją na Facebooku. Gra polega na budowaniu wirtualnego miasta Rise of a Digital Nation jest piątym albumem Szwedzkiego zespołu Machinae Supremacy. Dzięki zdobyciu najwyżej ilości głosów, w ankiecie na Facebooku został wypromowany na kontrowersyjnym portalu The Pirate Bay. Przez 2 dni na stronie głównej wyświetlany był banner który przenosił na stronę Rise of a Digital Nation

  Save the Ring – organizacja założona w 2007 roku, walcząca o ocalenie toru Nürburgring. Organizacja ma swoją stronę internetową, a także profil na Facebooku, gdzie poparcie dla niej wyraziło 50 tysięcy osób (stan na 8 marca 2011). W akcję zaangażowała się także Sabine Schmitz uważana za specjalistkę od Północnej Pętli Nürburgringu. Wikipedystka:Małgorzata Joanna A.: Studiuję tu i tam, wsadzam tu i ówdzie swoje trzy grosze, wielbię Bronka i jestem uzależniona od Facebooka. Ponadto: antropologia religii, dialog międzyreligijny, religioznawstwo, antropologia kultury, dialog międzykulturowy, kulturoznawstwo, badania terenowe nad pamięcią o drugiej wojnie światowej, kryminologia, trochę prawa i parę innych kwiatków.

  Facebook C# SDK - projekt open source umożliwiający pisanie aplikacji na platformie .NET, które będą wykorzystywały różne funkcjonalności portalu Facebook. Biblioteki zawarte w SDK umożlwiają pisanie aplikacji internetowych, desktopowych oraz na urządzenia mobilne. Chris R. Hughes (ur. 26 listopada 1983 w Saco, w stanie Maine, w Stanach Zjednoczonych) – przedsiębiorca, współzałożyciel portalu społecznościowego Facebook, z kolegami z pokoju na Harvardzie: Markiem Zuckerbergiem, Dustinem Moskovitzem i Eduardo Saverinem.

  Dustin Moskovitz (urodzony 22 maja 1984 w Gainesville) – amerykański przedsiębiorca, współzałożyciel portalu Facebook, a także jeden z jego głównych programistów i właściciel 6% akcji spółki. Pełni również funkcję dyrektora generalnego (CEO) spółki Asana.

  „The Stars (Are Out Tonight)” – piosenka Davida Bowiego, drugi singel z jego dwudziestego czwartego albumu studyjnego zatytułowanego The Next Day. Utwór został zaprezentowany po raz pierwszy 26 lutego 2013 na oficjalnej stronie Bowiego na Facebooku.

  "Endless" – czwarty singiel rumuńskiej piosenkarki popowej Inny z jej drugiego albumu studyjnego pt. I Am the Club Rocker (2011). Piosenka została napisana i wyprodukowana przez duet Play & Win. Opowiada ona o miłości i kwestionowaniu jej przez artystkę. Na Facebooku Inna poprosiła swoich fanów aby wybrali następną piosenkę która zostanie wydana na kolejny singiel, i został nim właśnie Endless, który otrzymał 75% głosów od 10 000 fanów Inny. Teledysk został nakręcony na początku listopada 2011. Inna zapowiedziała go na portalach YouTube i Facebook. Pokazuje on kobiety które chcą równouprawnienia w walce z mężami którzy nadużywają alkoholu. Twoje INFO to interaktywne pasmo informacyjne emitowane w TVP Info od poniedziałku do piątku od godziny 17:15 do 19:00. Prowadzącym pasma jest Piotr Maślak. W ramach programu widzowie mogą kontaktować się z redakcją programu i prowadzącym poprzez telefon, MMS, Skype, profil na Facebooku i Twitterze.

  Zynga (wym. / zɪŋɡə /) – amerykański producent gier przeglądarkowych z siedzibą w San Francisco. Firma rozwija zarówno samodzielne gry przeglądarkowe, jak i dedykowane dla portali społecznościowych takich jak Facebook czy Myspace. World IPv6 Day (ang. Światowy Dzień IPv6) – wydarzenie mające na celu rozpropagowanie informacji na temat IPv6 oraz techniczne testy jego obsługi, zorganizowane 8 czerwca 2011 przez Internet Society przy współpracy dostawców treści w Internecie, m.in. Google i Facebooka.

  My Name is Skrillex – pierwszy minialbum amerykańskiego muzyka Skrillexa, wydany 7 czerwca 2010 roku za darmo na oficjalnej stronie na MySpace (obecnie znajduje się na Facebooku). Database journalism (Data journalism) – dziennikarstwo oparte na analizie komputerowych baz danych oraz danych dostępnych online (np. wpisy na Twitterze i Facebooku, wyszukiwania w Google). Przy tej metodzie dziennikarstwa często stosuje się metody statystyczne.

  Vine – aplikacja mobilna i serwis społecznościowy, którego właścicielem jest Twitter, umożliwiający publikowanie krótkich filmów. Można je udostępniać w innych portalach, jak Twitter czy Facebook. Charakterystyczną cechą takich filmów jest ich bardzo niewielka długość, która wynosi maksymalnie 6 sekund. Sean Parker (ur. 3 grudnia 1979) – amerykański biznesmen i przedsiębiorca technologii internetowych. Współtwórca portali Napster, Plaxo i Causes. Był jednym z członków grupy tworzącej Facebooka.

  W Kontaktie (ros. В Контакте, pol. W Kontakcie) – serwis społecznościowy, rosyjski odpowiednik serwisu Facebook lub polskiego nk.pl. Według danych portalu Alexa, pierwszy pod względem liczby odwiedzin serwis internetowy w Rosji i Ukrainie, drugi na Białorusi i w Kazachstanie.

  Dodano: 05.04.2012. 16:49  


  Najnowsze