• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kalkulator do szkolnej wyprawki

  27.08.2008. 19:12
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Pierwszy września już za pasem. Przygotowania do powrotu do szkoły idą pełną parą. Oprócz podręczników, zeszytów czy też piórnika w plecaku każdego ucznia nie może zabraknąć nowoczesnego kalkulatora.

  Kto jeszcze nie zaczął zakupów przed początkiem roku szkolnego powinien zacząć się spieszyć. Czasu zostało bowiem już niewiele do pierwszego dzwonka. W plecaku ucznia powinno znaleźć się wiele niezbędnych przedmiotów, jednym z nich na pewno jest kalkulator.

  Wybór dostępnych na rynku kalkulatorów jest olbrzymi. Począwszy od podstawowych do tych bardziej skomplikowanych. Najprostszym i jednym z najtańszych, a przede wszystkim najlżejszym, bo ważącym jedynie 15 gramów, jest CASIO SL-760LB. Wielkością kalkulator ten zbliżony jest do karty kredytowej. Przeznaczony jest do wykonywania podstawowych obliczeń. Zakup wspomnianego kalkulatora to wydatek rzędu 27 zł.

  Dla wszystkich którzy potrzebują urządzenia o podstawowych funkcjach i zależy im na nowoczesnym i stylowym wyglądzie Casio oferuje kieszonkowy kalkulator CASIO SL-1100TV dostępny w trzech wyjątkowych kolorach. Posiada on 10 cyfrowy wyświetlacz oraz funkcje obliczeń pierwiastków i procentów. Wyposażony został także w podwójne zasilanie (ogniwo słoneczne + bateria). Kosztuje ok. 35 zł.

  Ci, którzy potrzebują zaawansowanej technologii do wykonywania bardziej skomplikowanych zadań, powinni zainteresować się kalkulatorem graficznym CASIO FX-7400G Plus, który polecany jest dla uczniów gimnazjum i liceum. Posiada opcję programowania i możliwość łączenia z komputerem. Wykresy funkcji i nierówności, tablice funkcji, śledzenie współrzędnych punktu, szkicowanie na wykresie, czy też obliczenia statystyczne to tylko niektóre z jego możliwości. Co więcej kalkulator taki to inwestycja na wiele lat " jego szacowany czas pracy może wynieść nawet 10 lat. Koszt urządzenia to ok. 160 zł.

  Ciekawą propozycją jest również model z naturalnym zapisem CASIO FX-85ES. Jest to najpopularniejszy szkolny kalkulator naukowy. Zalecany jest zarówno do gimnazjum i liceum jak i do szkoły podstawowej. Dzięki opcji naturalnego zapisu ułamek zwykły, pierwiastek czy potęga, wyglądają na wyświetlaczu identycznie jak na tablicy szkolnej lub w podręczniku. Dodatkowym atutem kalkulatora jest jego atrakcyjna cena, adekwatna do oferowanych możliwości - ok. 68 zł.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Dawniej zdolne do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych. Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów. Kalkulator jednak różni się od komputera okrojonymi możliwościami i interfejsem zoptymalizowanym pod kątem obliczeń interaktywnych, a nie programowania. Zegarek elektroniczny – naręczny zegar elektroniczny wyposażony w wyświetlacz siedmiosegmentowy LED lub - obecnie najczęściej - wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD). Jest to cyfrowy zegar kwarcowy najczęściej z małą baterią jako źródłem zasilania prądem. Dodatkowymi funkcjami zegarka elektronicznego są melodyjki, stoper, kalkulator, czasem też gry elektroniczne. Znani producenci to firmy Montana, Casio, Citizen, Sanyo, Seiko, Timex oraz Integral, do tej pory produkujący zegarki w Białorusi, marki Elektronika, które były popularne za czasów ZSRR.
  Naręczne zegarki elektroniczne produkowane były również w Polsce w latach 70. i 80. XX w. przez firmę Warel - były to modele z serii DW (z wyświetlaczem LED) oraz Unitron (z wyświetlaczem LCD). Mera 203B – jeden z pierwszych polskich kalkulatorów do obliczeń naukowo-technicznych, wyprodukowany w latach 70. XX w. w Zakładach Urządzeń Komputerowych w Zabrzu. Możliwość wykonywania czterech podstawowych działań, obliczanie pierwiastka kwadratowego, klawisz zmiany znaku (+/-). 3 rejestry (pamięci). Ciekawostką była możliwość podłączenia czytnika taśmy dziurkowanej i automatyczne wykonywanie obliczeń na niej zapisanych. Masa 5,5 kg.

  TI-92 to zaawansowany kalkulator naukowy wyprodukowany przez firmę Texas Instruments, produkcja pierwszej jego wersji została rozpoczęta w 1995. TI-92 to kalkulator z klawiaturą w układzie QWERTY. Kalkulator ten doczekał się drugiej wersji (TI-92 Plus), oraz następcy w postaci modelu Voyage 200. TI-83, TI-83 Plus, TI-83 Plus Silver Edition – programowalne kalkulatory graficzne firmy Texas Instruments. TI-83 ukazał się w roku 1996 i jest maszyną opartą na kalkulatorze TI-82. TI-83 został wyposażony w monochromatyczny wyświetlacz ciekłokrystaliczny o rozdzielczości 96x64 punkty, 256 kB pamięci ROM i 32kB pamięci RAM (27kB dostępne dla użytkownika). Centralnym układem TI-83 jest procesor Z80 pracujący z częstotliwością 6 MHz (15 MHz w przypadku Silver Edition). Kalkulator jest zasilany 4 bateriami typu AAA.

  Liczydło – przyrząd wspomagający obliczenia w dawnych czasach. Zwykle w postaci deski z wyżłobieniami, w których umieszczano kamyki, czy też pręciki z koralikami. Każdy z rowków lub pręcików oznaczał pewną potęgę dziesięciu. Zasada liczenia opierała się na przesuwaniu kamyków bądź koralików. Liczydło zostało wyparte przez kalkulator. Mera 217 – minikomputer produkowany w latach siedemdziesiątych w Zakładach Urządzeń Komputerowych MERA-ELZAB, przeznaczony do obliczeń technicznych, naukowych, handlowych i innych. W swej istocie stanowił kalkulator z możliwością zapisu prostego programu liczącego. Według ówczesnych kryteriów minikomputer ten należał do kategorii tzw. małej informatyki.

  bc to uniksowy kalkulator dowolnej precyzji (zarówno przed, jak i po przecinku). Umożliwia operowanie liczbami w dowolnych systemach liczbowych (wejście możliwe w systemie maksymalnie szesnastkowym, wyjście w dowolnie dużym), wykonywanie skryptów itd. Casio F91W to prosty, popularny zegarek elektroniczny produkowany od 1991 przez japońską firmę Casio, wyposażony m.in. w budzik i stoper. W ostatnich latach zyskał złą sławę, gdyż z racji dostępności, niskiej ceny, oraz wbudowanej funkcji alarmu, według służb wywiadowczych Stanów Zjednoczonych był często wykorzystywany do produkcji bomb przez terrorystów Al-Kaidy.

  Dodano: 27.08.2008. 19:12  


  Najnowsze