• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miedwiediew: polscy oficerowie rozstrzelani z woli Stalina

  17.04.2010. 21:09
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w środę, że jest oczywiste, iż polscy oficerowie w 1940 roku zostali rozstrzelani z woli ówczesnych przywódców ZSRR, w tym Józefa Stalina.

  Miedwiediew oznajmił również, że tragedia pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jest próbą nie tylko dla Polski, ale w ogóle dla stosunków międzynarodowych.

  Prezydent Rosji mówił o tym w wywiadzie dla anglojęzycznej telewizji Russia Today. Rozmowa została nagrana w studiu tej stacji w Waszyngtonie, gdzie gospodarz Kremla uczestniczył w szczycie nuklearnym, zwołanym przez prezydenta USA Baracka Obamę. Jej zapis został zamieszczony na witrynie internetowej Kremla.

  "Jeśli mówić o Stalinie i osobach, które pracowały pod jego kierunkiem, liderach ówczesnego Związku Radzieckiego, to dokonali oni zbrodni. Jest to dla wszystkich zrozumiałe i oczywiste. (Dokonali) zbrodni i wobec własnego narodu - przede wszystkim - i w pewnym sensie wobec historii" - wskazał Miedwiediew.

  Prezydent nie zgodził się z opiniami, że w Rosji ma miejsce renesans stalinizmu. Zaprotestował też przeciwko porównywaniu Rosji do ZSRR. "Są ludzie, którym podoba się Stalin i wszystko, co z nim związane. Bóg im sędzią. Jednak w społeczeństwie w ocenie Stalina i tego okresu nie dokonują się żadne zmiany" - powiedział.

  "Rosja to nie Związek Radziecki, a na czele Rosji stoją ludzie, którzy - mam nadzieję - poważnie różnią się od Stalina i jego pomagierów" - dodał Miedwiediew.

  Rosyjski prezydent raz jeszcze ocenił, że dramat pod Smoleńskiem jest "bardzo poważną tragedią dla polskiego narodu, nie mówiąc o rodzinach ofiar, ale także dla ładu światowego". "Gdy w katastrofie ginie prezydent kraju, ginie znaczna część przywódców, to jest to w znacznym stopniu próba tak dla społeczeństwa, jak i dla stosunków międzynarodowych" - podkreślił.

  Miedwiediew zaznaczył, że "właśnie dlatego tak skonsolidowana była reakcja całej wspólnoty światowej i rosyjskiego społeczeństwa na tę tragedię". "Jest to bardzo smutny wypadek. Jest w nim coś mistycznego. Wszelako są też racjonalne przyczyny, które musi zbadać śledztwo i wyjaśnić, co się stało. Dlatego że jest to bardzo ważne" - oznajmił.

  Służba prasowa Kremla poinformowała w środę, że Miedwiediew weźmie udział w niedzielnych uroczystościach pogrzebowych prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.MAL

  PAP - Nauka w Polsce

  kap

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Stacja Botaniczeskaja Jekaterynburskiego Metra (ros: Ботаническая) – dziewiąta i jak na razie ostatnia stacja jedynej linii znajdującego się w Jekaterynburgu systemu metra. Jej uroczystego otwarcia dokonał rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew. Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku (również katastrofa smoleńska) – katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST) (10:41:06 ówczesnego czasu moskiewskiego letniego). Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Roj Miedwiediew (ur. 1925, Tbilisi) - rosyjski publicysta i historyk gruzińskiego pochodzenia, brat bliźniak biologa Żoresa (ur. również 1925).

  Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej (Федеральное агентство по делам Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, и по международному гуманитарному сотрудничеству, Rossotrudniczestwo) - wyspecjalizowana agencja podległa rosyjskiemu MSZ. Pierwotnie została utworzona jako Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw w maju 2008. 6 września 2008 Prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, podpisał dekret o reorganizacji agencji, zmieniający m.in. jej nazwę. Jej szef jest powoływany przez Prezydenta Rosji na wniosek premiera. Agencja ma działać także poza granicami Federacji Rosyjskiej w formie przedstawicielstw przy ambasadach rosyjskich (przewiduje się zatrudnienie w nich około 600 osób). Rossotrudniczestwo przejmie kompetencje kilku istniejących organizacji, m.in. Rosyjskiego Centrum Międzynarodowej Współpracy Naukowej i Kulturalnej, którego ośrodki znajdują się w 75 państwach. Głównym zadaniem Rossotrudniczestwa jest stwarzanie przyjaznej atmosfery dla realizacji politycznych i gospodarczych interesów Rosji za granicą, w szczególności w krajach WNP, poprzez koordynację działań diaspory rosyjskiej, rosyjskich organizacji pozarządowaych, prowadzenie programów pomocowych dla państw WNP i kontrolę realizacji umów zawartych w ramach WNP. Generałowie i oficerowie Wojska Polskiego awansowani w 2007 roku – żołnierze w służbie czynnej, w rezerwie i w stanie spoczynku, ofiary zbrodni katyńskiej, którzy 5 października 2007 roku zostali pośmiertnie awansowani o jeden stopień wojskowy przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Oficerowie ci od września i października 1939 roku, po agresji ZSRR na Polskę, byli więźniami i jeńcami w niewoli sowieckiej, a następnie wiosną 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku.

  Arsenał kremlowski (ros: Арсенал Московского Кремля) – były arsenał zbudowany na terenie moskiewskiego kremla w Rosji. Początkowo zbudowany w 1736 roku, był przebudowywany kilka razy. Pozostaje w służbie wojskowej do tej pory, w odróżnieniu od Zbrojowni kremlowskiej, innego arsenału w murach Kremla, który jest obecnie muzeum. Budynek jest niedostępny dla turystów, którzy mogą zobaczyć jedynie część krótkiej elewacji południowej przy wjeździe na teren Kremla. Arsenał kremlowski jest obecnie siedzibą dla pułku Kremla, który stanowi główną jednostkę bezpieczeństwa dla prezydenta Rosji i już wschodnia elewacja jest wysoce zabezpieczona i ograniczona obszarem zamkniętym dla publiczności. Wybory prezydenckie w USA w 1992 roku zaznaczyły się pokonaniem urzędującego prezydenta, który jeszcze do niedawna był bardzo popularnym, uznanym wręcz za niepokonanego, przywódcą, a także uzyskaniem przez niezależnego kandydata bardzo dużego odsetku głosów.

  Wybory prezydenckie w Rosji odbyły się 2 marca 2008 roku. Gdyby doszło do drugiej tury, odbyłaby się ona 16 marca 2008 roku. Według oficjalnych wyników Centralnej Komisji Wyborczej, wybory wygrał Dmitrij Miedwiediew zdobywając 70,28% głosów. Plac Czerwony w Moskwie (ros. Красная площадь) – najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla – oficjalnej siedziby prezydenta Rosji.

  Dodano: 17.04.2010. 21:09  


  Najnowsze