• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Godzic o języku celebrytów: obraz, który nie mówi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Celebryci używają polszczyzny nie do końca swojej, podpierając się językowymi protezami; kierują się pewną normą, ale nie jest to norma literacka; nie potrafią przekonać do siebie przy pomocy języka - ocenia prof. Wiesław Godzic.


  Dodano: 06.05.2011. 10:33  Czytaj więcej

  Badania pokazują, że polscy imigranci z łatwością przyswajają brytyjski akcent

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ostatnich latach Europa stanęła w obliczu niezliczonych zmian. Przykładem jednej z nich jest nasilenie się imigracji. Otwarte granice umożliwiają ludziom swobodne i bezproblemowe poruszanie się po całej UE. Niemniej migranci muszą stawić czoła wielu problemom, które wiążą się ze znalezieniem pracy i nauczeniem się języka używanego w ich nowym domu. Naukowcy z uniwersytetów w Manchesterze i Edynburgu w Wlk. Brytanii oraz z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii przeanalizowali zagadnienie kompetencji socjolingwistycznej w języku angielskim wśród nastoletnich imigrantów polskich mieszkających w Londynie i Edynburgu. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie English World-Wide.

  Dodano: 04.05.2011. 09:37  Czytaj więcej

  Ekonomiści w PAN o Polsce i sytuacji makroekonomicznej w 2011 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak wygląda sytuacja gospodarcza Polski w Unii Europejskiej dwóch prędkości? Na to pytanie odpowiedzą 5 maja w Warszawie ekonomiści z Polskiej Akademii Nauk i eksperci uczelni wyższych. Podczas otwartego seminarium Instytutu Nauk Ekonomicznych (INE) PAN zostanie zaprezentowany najnowszy numer raportu "Gospodarka Polski - Prognozy i Opinie".

  Dodano: 30.04.2011. 14:04  Czytaj więcej

  Im większa antypatia, tym mniejsza chęć pomocy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Instytutu Badań nad Dobrami Wspólnymi im. Maxa Plancka (MPI) w Niemczech odkryli, że człowiek pomaga bliźniemu w takim wymiarze, w jakim są altruistyczni inni ludzie. W skrócie, pierwsze wrażenie odgrywa decydującą rolę w tym, czego się spodziewamy od innych osób i bardzo trudno jest je zmienić.

  Dodano: 29.04.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Drużyna Alchemików wygrała w konkursie Ernst & Young Financial Challenger

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czteroosobowa drużyna "Alchemicy", w której znalazło się czterech studentów Szkoły Głównej Handlowej wygrała w siódmej edycji konkursu Ernst & Young Financial Challenger. Uczestnicy mieli możliwość zmierzyć się z zadaniami stawianymi profesjonalistom z branży finansowej.

  Dodano: 22.04.2011. 18:33  Czytaj więcej

  Druga edycja cyklu regionalnych konferencji Nowoczesne technologie w szkole

  opublikowane przez: Katarzyna Kwaniewska
  "Dyrektor Szkoły " miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej", wydawany przez Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, wraz z firmą AB S.A. już po raz drugi organizuje cykl bezpłatnych konferencji na temat nowoczesnych technologii w szkole. Partnerami instytucjonalnymi konferencji w miastach są Urzędy Miast, Starostwa Powiatowe, Kuratoria Oświaty oraz Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli.

  Dodano: 13.04.2011. 12:20  Czytaj więcej

  Katarzyna Jamróz wygrała III Ogólnopolski Turniej Wiedzy Psychologicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Katarzyna Jamróz z II Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach zwyciężyła w III Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Miejsca na podium zajęły również Agnieszka Kowalska i Ewa Maraszkiewicz. Laureatki w nagrodę otrzymają stypendia w wysokości 3 tysięcy złotych i pakiety książek.

  Dodano: 05.04.2011. 14:38  Czytaj więcej

  Spowszednienie agresji wśród dzieci narażonych na przemoc

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził nowe badania wykazując, że im bardziej dzieci narażone są na przemoc, tym bardziej są przekonane, że to normalne. W toku badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Social Psychological and Personality Science, odkryto również, że obok tej normalizacji w przypadku dzieci uznających agresywne zachowanie za normalne, występuje większe prawdopodobieństwo, że same staną się agresywne.

  Dodano: 01.04.2011. 17:26  Czytaj więcej

  1 kwietnia rusza spis powszechny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W piątek w Polsce rusza spis powszechny. Oprócz bezpośrednich wywiadów przeprowadzanych w domach i mieszkaniach Polaków przez rachmistrzów, po raz pierwszy spis prowadzony będzie także przez internet. Potrwa do 30 czerwca.


  Dodano: 31.03.2011. 22:11  Czytaj więcej

  Spis powszechny rusza 1 kwietnia - także przez internet

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Rozpoczynający się 1 kwietnia spis powszechny odbędzie się po raz pierwszy także przez internet. Jak powiedział PAP dyrektor Centralnego Biura Spisowego GUS Janusz Dygaszewicz, dzięki wykorzystaniu nowych technologii koszt spisu będzie niższy, wyniesie pół mld zł.


  Dodano: 31.03.2011. 10:11  Czytaj więcej

  Socjolog: spis pokaże nam zjawiska zachodzące w społeczeństwie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Socjolog dr Izabela Grabowska-Lusińska uważa, że rozpoczynający się 1 kwietnia spis powszechny pozwoli zweryfikować niektóre informacje na temat zjawisk zachodzących w naszym społeczeństwie, m.in. migracji Polaków i imigracji do Polski. Niektórych danych, np. o całych rodzinach, które opuściły kraj - w ocenie ekspertki - nie da się jednak uzyskać.

  Dodano: 31.03.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Rekrutacja polskich dzieci w Anglii i Irlandii do europejskiego projektu badań nad dwujęzycznością

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzieci w wieku od 2 do 6 lat z polskich rodzin, które mieszkają w Anglii lub Irlandii i tam podejmą naukę, mogą wziąć udział w europejskich badaniach dotyczących rozwoju językowego. Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego poszukują maluchów i ich rodziców, aby przeprowadzić anonimowe badania dotyczące rozwoju mowy i komunikacji.

  Dodano: 31.03.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Badania dowodzą, że dzieci zaczynają rozumieć złożone reguły gramatyczne w 4 miesiącu życia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowe badanie finansowane przez UE ujawnia, że dzieci w wieku 4 miesięcy zdolne są do identyfikacji reguł gramatycznych nowo poznawanego języka. Badanie opublikowane w magazynie PLoS ONE znacząco zwiększa nasze zrozumienie procesu nauki języków u dzieci.

  Dodano: 29.03.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Z muzyką czas płynie szybciej

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Czas zdaje się płynąć szybciej, kiedy dobrze się bawimy, zaś dłuży się gdy na coś czekamy lub się nudzimy. Najczęściej przyspieszenie subiektywnego postrzegania czasu wiąże się z nastrojem pozytywnym, zaś jego spowolnienie z negatywnymi emocjami. Okazuje się, że prawidłowości te nie są uniwersalne i nie odnoszą się do chwil w których słuchamy muzyki.

  Dodano: 29.03.2011. 17:12  Czytaj więcej

  Wirtualne laboratoria dla uczniów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prawie 60 uczniów z Ostrowa Wielkopolskiego wykorzystuje wirtualne laboratoria do prowadzenia przedsiębiorstw, by już teraz zdobyć przygotowanie zawodowe i w przyszłości znaleźć dobrą pracę. Projekt współfinansowany jest przez UE.


  Dodano: 29.03.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Naukowcy: nostalgia może ochronić przed depresją

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nostalgia - zwykle uważana za emocję związaną z cierpieniem i niepożądaną - może przynosić wiele korzyści. Badania prowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej wykazały, że jej przeżywanie chroni m.in. przed wystąpieniem objawów depresyjnych i lękowych.

  Dodano: 28.03.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Ludzka wyjątkowość owocem zbieracko-łowieckiego trybu życia?

  opublikowane przez: Szymon Pitek
  Jedną z największych zagadek współczesnej nauki jest ewolucyjny sukces naszego gatunku. Wiadomo, że inteligencja pozwoliła naszym przodkom zrekompensować fizyczne braki, lecz co doprowadziło do rozwoju właśnie w tym kierunku?

  Dodano: 26.03.2011. 20:45  Czytaj więcej

  Doktoraty dla Mazowsza: Krzysztof Kaleta analizuje sądownictwo w demokracji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Słyszymy o kryzysie legitymizacji władzy we współczesnej demokracji. Reakcje na to zjawisko są dwojakie. Z jednej strony dochodzą do głosu siły populistyczne, z drugiej można zaobserwować tendencje technokratyczne. Ile rządów ludu, a ile rządów prawa w demokracji? - odpowiedzi na to pytanie poszukuje w swoich badaniach Krzysztof J. Kaleta z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego projekt doktorski został wyróżniony w programie stypendialnym "Doktoraty dla Mazowsza".

  Dodano: 23.03.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Eksperyment z rękawicą zmienia moralną ocenę u praworęcznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Osoby praworęczne podświadomie kojarzą dobro z prawą stroną przestrzeni, a zło z lewą. Niemniej eksperyment przeprowadzony przez naukowców z USA pokazuje, że to skojarzenie można szybko zmienić. Badania, których wyniki zostały opublikowane w internetowym czasopiśmie Psychological Science, ujawniają że nawet kilkuminutowe posługiwanie się lewą ręką sprawniej niż prawą może odwrócić ocenę dobra i zła u praworęcznych, powodując uznawanie przez nich lewej strony za "właściwą" część przestrzeni.

  Dodano: 22.03.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Naukowcy z Europy badają dwujęzyczne dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Poznanie prawidłowości rozwoju językowego i poznawczego dzieci dwujęzycznych to cel badań prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, a w większej skali - przez uczonych z całej Europy. Polski projekt badawczy, finansowany przez MNiSW, związany z akcją Bi-SLI - COST IS0804 (European Cooperation in Science and Technology) realizowany będzie w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polsce. O badaniach szczególnie ważnych dla społeczeństw wielokulturowych, kształtowanych w warunkach wolnego przepływu ludzi między krajami - mówią w rozmowie z PAP dr Ewa Haman z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Zofia Wodniecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Dodano: 22.03.2011. 00:11  Czytaj więcej