• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Naukowcy z AGH badają zmiany społeczne w krakowskiej Nowej Hucie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowa Huta, która powstała jako idealne miasto robotnicze, wciąż jest postrzegana jako gorsza, niebezpieczna dzielnica Krakowa. Mimo tego, wprowadzają się do niej nowi mieszkańcy, którzy sprawiają, że charakter tej dzielnicy zaczyna się zmieniać. Badania nad tym procesem społecznym są prowadzone na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach projektu "I love Nowa Huta. Badanie przemian gentryfikacyjnych w starej części dzielnicy Nowa Huta".

  Dodano: 21.03.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Czy ludzie rodzą się ekspertami czy też uczą się, jak nimi zostać? Badanie pokazuje, że obie koncepcje są w pewnej mierze prawdziwe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fonetycy umieją identyfikować najsubtelniejsze różnice pomiędzy dźwiękami. Nowe badania pokazują, że jest to zdolność jednocześnie wrodzona i wyuczona. Poza wskazaniem, że niektóre osoby mogą posiadać predyspozycje do zawodów wymagających dobrego słuchu, odkrycia te mają znaczenie w zakresie leczenia ludzi z takimi zaburzeniami jak dysleksja rozwojowa. Mogą się także okazać przydatne w dziedzinie nauki drugiego języka. Badanie było współfinansowane z funduszy UE ze środków grantu Międzynarodowe stypendia przyjazdowe programu Marie Curie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Journal of Neuroscience.

  Dodano: 17.03.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Bezpieczeństwo narodowe - nowy kierunek na Uniwersytecie w Białymstoku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku chce od października, czyli od nowego roku akademickiego, uruchomić nowy kierunek studiów - bezpieczeństwo narodowe. Absolwenci będą mogli pracować m.in. w straży granicznej czy siłach zbrojnych.

  Dodano: 15.03.2011. 09:47  Czytaj więcej

  Miłość: więcej zainteresowania partnerem czy mniej zainteresowania rywalami?

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Miłość powszechnie uważana jest za uczucie, które wiąże się z wyjątkową więzią z wybraną osobą i kierowaniem jak największej uwagi właśnie ku niej. Czy jednak mechanizm miłości polega głównie na intensywniejszym zainteresowaniu wybraną jednostką, czy może jest to przede wszystkim stan w którym traci się zaciekawienie innymi potencjalnymi partnerami? Ustalenia empiryczne pokazują, że przynajmniej jeśli chodzi o percepcje zapachów dzieje się przede wszystkim to drugie.

  Dodano: 14.03.2011. 00:17  Czytaj więcej

  O promocji w mediach społecznościowych - szkolenie UW i AIP

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Teoretycy i praktycy z branży marketingowej podzielą się swoim doświadczeniem ze studentami i początkującymi przedsiębiorcami na bezpłatnym spotkaniu "Zaloguj się do sukcesu - skuteczna promocja w mediach społecznościowych". Konferencja jest organizowana 19 marca w Warszawie przez Studenckie Koło Naukowe Psychologii Ekonomicznej "Moderator" oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

  Dodano: 10.03.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Eksperci: nieleczone ADHD zwiększa ryzyko depresji u dziecka

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dzieci z ADHD, tj. zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, są bardziej niż rówieśnicy narażone na depresję i inne problemy psychiczne. Dlatego eksperci kampanii ,,Dziecko i świat za pan brat" apelują, by nie bagatelizować tego zaburzenia.  W ramach tej kampanii, w marcu ruszył drugi cykl szkoleń dla pedagogów i psychologów szkolnych z całej Polski pt.: ,,Jak rozpoznać dziecko z ADHD i mu pomóc?".

  Dodano: 09.03.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Doktorantka z Mazowsza analizuje szkolenia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Co takiego stało się ze współczesną kulturą, że tak podstawowe umiejętności społeczne jak rozmowa z drugim człowiekiem, wyrażanie emocji i panowanie nad nimi, organizacja swojego czasu, swojej pracy i relacji ze współpracownikami, stały się przedmiotem wiedzy eksperckiej i są nauczane na specjalistycznych kursach? - zastanawia się Agata Dembek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej badania zostały wyróżnione w programie stypendialnym "Doktoraty dla Mazowsza".

  Dodano: 09.03.2011. 00:34  Czytaj więcej

  Podyplomowe studia z etyki za pieniądze z UE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  40 nauczycieli z Zielonej Góry rozpoczęło podyplomowe studia z etyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zostaną one sfinansowane z pieniędzy unijnych i miejskich. W poniedziałek uczelnia zawarła w tej sprawie umowę z urzędem marszałkowskim i miejskim.


  Dodano: 08.03.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Eksperci: starość trzeba widzieć we wszystkich jej wymiarach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Problemy starości związane są nie tylko z kwestiami medycznymi i ekonomicznymi, ale też kulturowymi, społecznymi i duchowymi - wskazują eksperci. Ich zdaniem, aby skutecznie radzić sobie ze starością, potrzebne są zmiany postrzegania wszystkich jej wymiarów.

  Dodano: 04.03.2011. 10:19  Czytaj więcej

  Naukowy wtorek na Wydziale Psychologii UW o zespole Pradera-Williego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  1 marca, w ramach wtorków naukowych, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego organizuje wykład "Prader-Willi: gdy choroba jest formą życia". O naukowych, medycznych, terapeutycznych i psychologicznych aspektach tej ciężkiej dolegliwości opowie dr Maria Libura, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Zespołem Pradera-Williego.

  Dodano: 28.02.2011. 11:33  Czytaj więcej

  Bezpłatny kurs do matury z WOS u polityków i ludzi mediów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uczniowie klas maturalnych mogą zapisywać się na bezpłatny kurs, przygotowujący do matury z Wiedzy o Społeczeństwie. Zajęcia, prowadzone m.in. przez znanych polityków i ludzi mediów, rozpoczynają się 5 marca.

  Dodano: 28.02.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Unijne badania nad procesami poznawczymi w środowisku instytucjonalnym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pytanie o to w jaki sposób formułujemy sądy i podejmujemy decyzje w różnych środowiskach zaprząta umysł wielu osób. Zespół z kierunku filozofii Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Hertfordshire w Wlk. Brytanii uzyskał dofinansowanie z UE na zbadanie tego zagadnienia i znalezienie odpowiedzi na wspomniane pytanie. Badania uzyskały wsparcie w postaci grantu sieci szkolenia wstępnego Marie Curie (ITN) o wartości 524.646 EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 25.02.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Naukowcy badają przyczyny rozwodów w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ślub zawierany pod presją, problemy materialne, choroba jednego z małżonków, dzieci z poprzednich związków - to niektóre czynniki zwiększające prawdopodobieństwo rozwodu - wynika z badań prowadzonych przez Martę Styrc z Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.

  Dodano: 25.02.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Naukowcy: ludzie tworzą potwory, bo kanalizują one ich lęki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ludzie tworzą potwory, bo kanalizują one ich lęki i są maską dla ocenzurowanych pragnień - oceniają naukowcy, uczestniczący w rozpoczętej w środę w Katowicach ogólnopolskiej konferencji naukowej "Potwory, hybrydy, mutanty - pogranicza ludzkiej natury".

  Dodano: 23.02.2011. 18:19  Czytaj więcej

  Ewa Woydyłło: mądre wychowanie może chronić przed depresją

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W Polsce na depresję cierpi nawet 1,5 mln osób. Profilaktyka tej choroby zaczyna się od dziecka - dzięki mądremu wychowaniu ludzie łatwiej radzą sobie z depresją. Przy okazji 6. Ogólnopolskiego Dnia Walki Depresją PAP rozmawia z psychologiem Ewą Woydyłło.

  Dodano: 23.02.2011. 16:04  Czytaj więcej

  Wszechnica PAN/Prof. Zdanowski o egipskiej rewolcie biednych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ostry protest społeczny w Egipcie jest następstwem patriarchalnego system rządzenia krajem i załamania się gospodarki, która mimo ostatnich dobrych lat nie była w stanie stawić czoła kryzysowi światowemu - przekonywał prof. Jerzy Zdanowski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN podczas spotkania Wszechnicy PAN w Warszawie.

  Dodano: 23.02.2011. 00:53  Czytaj więcej

  Rusza portal z pomocą psychologiczną on-line

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rusza portal www.PsychoSpace.pl. Za jego pośrednictwem będzie można on-line anonimowo porozmawiać z psychologiem o swoich problemach. Do końca marca użytkownicy portalu będą mogli skorzystać z trzech bezpłatnych porad psychologicznych.

  Dodano: 21.02.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Badania nad emocjami to inwestycja w kapitał ludzki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Spór o to, czy emocje polepszają, czy też pogarszają funkcjonowanie poznawcze, to przedmiot zainteresowań naukowych Kamila Imbira z Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat programu stypendialnego "Doktoraty dla Mazowsza" w rozmowie z PAP tłumaczy, że emocje są bardzo ważnym elementem wielu procesów, np. komunikacji, negocjacji, asertywności czy wywierania wpływu. Badania nad nimi pozwolą na opracowanie i wdrożenie nowatorskich programów szkoleniowych z zakresu rozwoju osobistego, zwiększających jakość kapitału ludzkiego w regionie mazowieckim.

  Dodano: 21.02.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Narzędzie do nauki języków dla szkół podstawowych w UE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jednym z najważniejszych obszarów priorytetowych UE jest nauka języków. Komisja Europejska i jej przedstawiciele postanowili stworzyć obywatelom UE odpowiednie warunki do komunikowania się w co najmniej dwóch językach obcych, zapewnić migrantom możliwości nauki języka goszczącego ich kraju i promować nauczanie języków. Wkładem w sukces tych starań jest narzędzie LINGUASIGN korzystające z animacji, które wspomagają nauczanie języków obcych w szkołach podstawowych.

  Dodano: 18.02.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Marek Cygan: algorytmika może być bliska sprawom rynku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Modelowanie zagadnień, które często pojawiają się przy optymalizacji kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, mogą ułatwić badania Marka Cygana z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Jego analizy obejmują podstawowe problemy kombinatoryczne. Doktorant został laureatem programu "Doktoraty dla Mazowsza".

  Dodano: 18.02.2011. 00:25  Czytaj więcej