• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czytelnictwo w Polsce - lepiej choć nie do końca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przynajmniej jednokrotny kontakt z książką w ciągu ostatniego roku zadeklarowało 44 proc. badanych Polaków, czyli o 6 proc. więcej niż w 2008 roku. ,,Może to być efekt rozszerzenia w badaniu kategorii książek o albumy i poradniki" - studzi radość Tomasz Makowski z Biblioteki Narodowej.

  Dodano: 18.02.2011. 00:05  Czytaj więcej

  Eksperci: Polacy kochliwi, lecz wciąż cenią małżeństwo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polacy potrzebują mocnych i silnych uczuć, ale w ich okazywaniu daleko im do południowców. Choć są kochliwi, to wciąż pozostają narodem tradycyjnym i swoje związki najczęściej kończą ślubem - przekonują eksperci.

  Dodano: 14.02.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Udawanie kogoś innego w sieci wiąże się z ryzykiem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Młodzi ludzie, eksperymentujący z tożsamością w internecie częściej stykają się z pornografią, padają ofiarą agresji lub sami są jej sprawcami - wynika z badań przeprowadzonych wśród polskich nastolatków przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Najlepszą pomocą jest rozmowa.

  Dodano: 09.02.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Wykładowcy Politechniki Warszawskiej sprawdzą Wikipedię

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wykładowcy Politechniki Warszawskiej (PW) w najbliższych tygodniach zweryfikują i uzupełnią hasła Wikipedii. Kilkanaście osób z Wydziału Elektroniki sprawdzi zagadnienia z zakresu zarządzania IT i zarządzania projektami. Efektów ich pracy można się spodziewać za 3-4 miesiące.

  Dodano: 09.02.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Ruszają bezpłatne zajęcia dla młodych pasjonatów ekonomii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy doczekamy się jednej światowej waluty? Jak być sprytnym w finansach? Skąd się biorą pieniądze? - tego dowiedzą się młodzi pasjonaci ekonomii, dla których po raz kolejny przygotowano zajęcia w Akademii Młodego Ekonomisty i Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Organizatorem zajęć jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych.

  Dodano: 09.02.2011. 00:05  Czytaj więcej

  O złożoności problemu internetowego groomingu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak pokazują wyniki nowych badań dofinansowanych ze środków unijnych, seksualni drapieżcy wykorzystują Internet do nagabywania, czyli tzw. "groomingu", młodych ludzi w celu ich wykorzystania, a dzieci używające seksualnie sugestywnych nazw profili i mniej powściągliwe w czasie surfowania w Internecie są znacznie bardziej narażone na stanie się ofiarą internetowego groomingu.

  Dodano: 07.02.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Dzieci posiadają świadomość dominacji społecznej już od 10 miesiąca życia

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań amerykańsko-duńskich pokazują, że w wieku 10 miesięcy dzieci są już świadome dominacji społecznej i wiedzą, że kiedy dwie osoby popadają w konflikt to większa prawdopodobnie weźmie górę. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Science, sugerują że albo rozumienie dominacji społecznej jest naszą cechą wrodzoną albo rozwijamy tę umiejętność w bardzo wczesnym wieku. Zdolność do identyfikowania osób bardziej dominujących pomaga dzieciom poznać strukturę swojego środowiska społecznego i daje im wskazówki w interakcjach z innymi.

  Dodano: 01.02.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Badania: mieszkańcy poprzemysłowego Śląska żyją przeszłością

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Mieszkańcy starych regionów przemysłowych z woj. śląskiego idealizują przeszłość; dominuje wśród nich syndrom rozżalenia i tęsknota za utraconą wspólnotą oraz odwrócenie od polityki krajowej. Ich postawę można porównać do ślimaka schowanego w swojej muszli. To najważniejsze obserwacje naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którzy na przykładzie osiedli w Rudzie Śląskiej, Będzinie i Dąbrowie Górniczej opisują przeobrażenia towarzyszące restrukturyzacji ekonomicznej w regionach zdominowanych przez przemysł ciężki.

  Dodano: 01.02.2011. 00:35  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy dla dobra raczkujących dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy od dawna podkreślają korzyści edukacji we wczesnym dzieciństwie - zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Podnoszenie jakości życia maluchów pomaga im stać się wartościowymi członkami społeczeństwa. Finansowani ze środków unijnych naukowcy, którzy pracują pod kierunkiem Uniwersytetu w Stavanger, Norwegia, stawiają sobie za cel podniesienie dobrobytu raczkujących dzieci w całej Europie. Projekt TODDLER (Sposobności uczenia się dzieci raczkujących, upośledzonych i odmiennych, we wczesnym dzieciństwie) został dofinansowany na kwotę 300.000 EUR z budżetu unijnego programu "Uczenie się przez całe życie".

  Dodano: 31.01.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Doktorantka z UW bada dzieci z ADHD

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak widzą siebie dzieci z objawami impulsywności, deficytem uwagi i nadaktywnością (ADHD)? Jak oceniają własną skuteczność? Jaki jest związek między obrazem własnej osoby a zachowaniem dzieci, w tym samokontrolą? Odpowiedzi na te pytania szuka Małgorzata Gambin z Katedry Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka projektu pracy doktorskiej nagrodzonego w konkursie Doktoraty dla Mazowsza przygotowuje - dotąd niedostępne w Polsce - narzędzia diagnostyczne, które będą odgrywały ważną rolę w procesie diagnozy i terapii dzieci z ADHD.

  Dodano: 31.01.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Dariusz Nowak zwycięzcą konkursu na najlepsze prace o zastosowaniach IT w biznesie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dariusz Nowak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie jest zwycięzcą ogólnopolski konkurs firmy e-point SA na najlepsze prace dyplomowe poświęcone zastosowaniom IT w biznesie. W nagrodę za pracę magisterską pt. "Business Intelligence we wspieraniu decyzji biznesowych przedsiębiorstw" laureat otrzymał 7 tys. zł.

  Dodano: 31.01.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Zdjęcia pomagają kreować fałszywe wspomnienia

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Pamięć jest zawodna. Prawie każdemu z nas zdarza się zapomnieć, gdzie położył jakiś ważny przedmiot lub nie móc sobie przypomnieć, co robił konkretnego dnia uprzedniego tygodnia. Jednak zawodność pamięci to nie tylko potoczne w niej "dziury" " równie istotne są fałszywe wspomnienia czyli iluzje pamiętania wydarzeń, które nie miały miejsca. Nieprawdziwe wspomnienia mają tę zdradliwą właściwość, w porównaniu do luk w pamięci, że pozostają przez posiadających je nieuświadomione jako problem. Czy mechanizmy tworzące takie wspomnienia mogą być wykorzystane i prowadzić do "kreowania" sztucznej pamięci na masową skalę? Jak bardzo nasz umysł podatny jest na taką manipulację? Odpowiedzi na te pytania niosą wyniki nowych badań, opublikowane właśnie na łamach czasopisma Acta Psychologica.

  Dodano: 28.01.2011. 13:20  Czytaj więcej

  Doktoraty dla Mazowsza/Teoria gier orężem w walce z przemocą w szkole

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy naukowa teoria gier pozwoli lepiej zrozumieć, a w konsekwencji rozwiązać problem dręczenia w szkole? Taką nadzieję ma Agata Komendant-Brodowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, której badania zostały nagrodzone w programie stypendialnym "Doktoraty dla Mazowsza".

  Dodano: 27.01.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Badania unijne pokazują, że dzieci mają się dobrze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań unijnych pokazują, że rodzicie nie muszą się obawiać, ponieważ ryzyko na jakie narażone są dzieci w Internecie nie jest tak duże, jak mogłoby się wydawać. Odkrycia stanowią dorobek badań EU Kids Online, które zwracają uwagę na dwa ważne zagadnienia: po pierwsze jedynie niewielka grupa młodych ludzi napotyka trudności w Internecie i po drugie, zaledwie ułamek tej grupy odczuł negatywne następstwa tego stanu rzeczy. Badania zostały dofinansowane w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet", który propaguje bezpieczniejsze korzystanie z Internetu przez dzieci i młodzież oraz walczy z nielegalnymi lub szkodliwymi treściami i zachowaniami.

  Dodano: 24.01.2011. 17:26  Czytaj więcej

  Finansowanie inwestycji w formule PPP - seminarium eksperckie BGK

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O makroekonomicznych korzyściach przedsięwzięć, w których zadania, odpowiedzialność i ryzyko rozkłada się między publicznego zleceniodawcę i prywatnego wykonawcę, będzie mówił 26 stycznia w Warszawie prof. Witold Orłowski. Seminarium poświęcone finansowaniu inwestycji partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) organizuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

  Dodano: 24.01.2011. 14:19  Czytaj więcej

  SWPS zbadała, jacy są współcześni seniorzy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Współczesny senior uczestniczący w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest zadowolony z relacji ze swoimi znajomymi, ma poczucie sensu życia i wykazuje dużo optymizmu - wynika z badań przeprowadzonych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 24.01.2011. 07:25  Czytaj więcej

  Trwają zapisy do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trwają zapisy do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który organizuje czasopismo psychologiczne "Charaktery". Zgłoszenia do trzeciej edycji konkursu są przyjmowane do 15 lutego.

  Dodano: 24.01.2011. 00:06  Czytaj więcej

  Konkurs Komitetu Psychologicznego PAN dla wybitnych młodych psychologów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trwa konkurs o Nagrodę im. Andrzeja Malewskiego organizowany przez Komitet Psychologii PAN. Mogą w nim brać udział młodzi naukowcy o wybitnych osiągnięciach naukowych w dziedzinie psychologii. Zgłoszenia są przyjmowane do 25 lutego.

  Dodano: 14.01.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Niemowlaki są w stanie zrozumieć punkt widzenia innych!

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych sugerują, że małe brzdące, a nawet niemowlaki, są w stanie zrozumieć i uwzględnić punkt widzenia innych osób. Jeszcze bardziej intryguje to, iż wydaje się to być reakcja automatyczna, wykonywana niemal bez żadnego wysiłku. A zaczyna się to zanim maluch skończy roczek. Wyniki badań zaprezentowano w magazynie Science.

  Dodano: 13.01.2011. 15:49  Czytaj więcej

  Na egzamin warto założyć coś cieplejszego - wynika z badań studentek SWPS

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Człowiek podczas egzaminu czy rozmowy kwalifikacyjnej może odczuwać większy chłód niż podczas spotkań towarzyskich - wynika z badań studentek psychologii z sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 10.01.2011. 07:33  Czytaj więcej