• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Socjolog: nie demonizujmy komercjalizacji świąt

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komercjalizacja świąt Bożego Narodzenia ma swoje dobre strony - nie tylko napędza gospodarkę, ale też daje szansę zjednoczenia społeczeństwa i sprawia, że czujemy się częścią większej całości - uważa socjolog z Uniwersytetu Śląskiego (UŚ) Weronika Ślęzak-Tazbir.

  Dodano: 25.12.2010. 00:11  Czytaj więcej

  Nagroda im. Solomona Ascha dla dr Julity Koszur

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dr Julita Koszur z Wydziału Zamiejscowego Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu została wyróżniona Nagrodą im. Solomona Ascha. Nagroda co roku przyznawana jest przez Polskie Stowarzyszenie Psychologii Społecznej

  Dodano: 21.12.2010. 00:04  Czytaj więcej

  Innowacje a osoby starsze... konieczność dla Europejczyków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Intensywniejsze wprowadzanie technologii do życia osób starszych zajmuje ważne miejsce wśród priorytetów UE. Temu wyzwaniu stawia czoło wspólny program dotyczący rozwiązań i systemów ułatwiających aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie (AAL JP), który promuje innowacyjne produkty i usługi dla starzejącej się populacji.

  Dodano: 20.12.2010. 16:37  Czytaj więcej

  Europejczycy walczą z prześladowaniem na tle płci oraz wykorzystywaniem seksualnym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wedle wyników nowych badań osoby poszukujące azylu, młodzi uchodźcy oraz nielegalni imigranci są narażeni na większe ryzyko bycia prześladowanym na tle płci lub wykorzystanym seksualnie w centrach przyjęć i miejscach pobytu dla uchodźców.

  Dodano: 15.12.2010. 16:49  Czytaj więcej

  Pracownicy Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN odznaczeni

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał ordery i odznaczenia zasłużonym pracownikom naukowym i dydaktycznym Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W tym roku przypada 30-lecie Instytutu.

  Dodano: 10.12.2010. 00:11  Czytaj więcej

  Psychofizjolog: kto rano wstaje, ten jest bardziej uporządkowany

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czym różnią się ludzie, którzy lubią wcześnie wstawać od osób, które późno zasypiają? Choćby tym, że prowadzą bardzo regularny tryb życia - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Wanda Ciarkowska, psychofizjolog z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak wyjaśnia badaczka, osoby o chronotypie porannym, czyli takie, które poranek uważają za ulubioną porę dnia, zwykle o godzinie 6- 7 są już na nogach. Z radością witają kolejny dzień, a żeby wstać, nie potrzebują budzika. Zasypiają o godz. 22 lub wcześniej. Ich przeciwieństwem są osoby o chronotypie wieczornym. Ich tryb życia nie jest tak regularny. Do łóżka chodzą po północy i lubią spać do późna. Najlepiej czują się po południu i wieczorem, a niektórzy nawet nocą. Wtedy mają najwięcej siły. Żeby wcześnie wstać potrzebują budzika. Ich sen jest często zbyt krótki, a to, jak mówi badaczka, nie jest korzystne dla zdrowia.

  Dodano: 07.12.2010. 00:40  Czytaj więcej

  Badanie znaczenia storytellingu w budowaniu marki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy opowieść lepiej sprzedaje reklamę? Jakie powinny być proporcje między komunikatem werbalnym a wizualnym w skutecznym przekazie reklamowym? Jak wynika z badań zrealizowanych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS), zjawisko narracji jest niezwykle ważne nie tylko w literaturze bądź filmie, ale także w reklamie.

  Dodano: 07.12.2010. 00:25  Czytaj więcej

  Transport a zagospodarowanie przestrzenne

  opublikowane przez: Magdalena Tomaszewska
  Transport i zagospodarowanie przestrzenne są ze sobą ściśle powiązane wzajemnymi oddziaływaniami. Podstawą zależności pomiędzy zagospodarowaniem przestrzennym a transportem jest zasada, iż istnienie odległości pomiędzy miejscami działalności ludzkiej tworzy potrzebę podróży i transportu towarów. Jednocześnie rosnący rozwój terenów podmiejskich połączony jest z rosnącymi odległościami, a zatem i większą mobilnością.

  Dodano: 06.12.2010. 20:38  Czytaj więcej

  Prof. A. Dudek: pierwsza Solidarność nie była antypezetpeerowska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  To mit, że Solidarność w latach 1980 - 1981 była antypezetpeerowska - powiedział w piątek PAP prof. Antoni Dudek, który uczestniczył w konferencji "+Solidarność+ od wewnątrz 1980-1981", zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Pamięci Narodowej i Polską Akademię Nauk.

  Dodano: 29.11.2010. 00:11  Czytaj więcej

  Naukowcy: Pojednanie polsko-rosyjskie możliwe między ludźmi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pojednanie polsko-rosyjskie jest realne na płaszczyźnie stosunków między ludźmi, nie państwami, które zawsze będą miały swoje sprzeczne interesy - przekonywali 16 listopada w Katowicach uczestnicy debaty w Uniwersytecie Śląskim.

  Dodano: 17.11.2010. 00:40  Czytaj więcej

  Debata o ochronie konkurencji w Poznaniu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prawo konkurencji - dla czy przeciw przedsiębiorcy? Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy konferencji zamykającej tegoroczne obchody jubileuszu XX-lecia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skuteczność  i transparentność - te dwie cechy powinny charakteryzować działania służące ochronie konkurencji na rynku. To główny wniosek płynący z debaty, która odbyła się 5 listopada w Poznaniu. Gospodarzami konferencji była delegatura UOKiK w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

  Dodano: 13.11.2010. 19:40  Czytaj więcej

  Sukces studentów Uniwersytetu Gdańskiego w międzynarodowym finale SIFE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Drużyna SIFE Uniwersytetu Gdańskiego, która jako jedyna reprezentowała Polskę w światowym finale międzynarodowego konkursu SIFE - Studenci dla Przedsiębiorczości, zajęła w półfinałach wysokie drugie miejsce. W konkursie, który odbył się w Los Angeles, startowało 39 reprezentacji państw z całego świata.

  Dodano: 13.11.2010. 19:33  Czytaj więcej

  Szkolenia dla pracowników ośrodków innowacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kadra kierownicza i pracownicy centrów transferu technologii, parków technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości oraz funduszy wysokiego ryzyka mogą wziąć udział w szkoleniach PARP dotyczących funkcjonowania instytucji otoczenia biznesu. Do 20 listopada trwa nabór uczestników kursu pod hasłem "Wzmocnienie kompetencji kadr ośrodków innowacji", w ramach projektu "Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu".

  Dodano: 12.11.2010. 00:12  Czytaj więcej

  O najnowszych trendach innowacyjności w Rzeszowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O tym, jak skutecznie przekształcić innowacje w zyskowny biznes rozmawiali uczestnicy konferencji "Innowacje siłą rozwoju UE". Zjazd zorganizowało w dniach 7-9 listopada w Rzeszowie Stowarzyszenie Project Management Institute (PMI).

  Dodano: 11.11.2010. 14:04  Czytaj więcej

  Cztery listopadowe seminaria Forum Myśli Strategicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Strategiczne problemy rozwoju Polski Wschodniej to temat pierwszego w listopadzie seminarium, organizowanego (8 listopada) w ramach Forum Myśli Strategicznej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i Polskie Towarzystwo Współpracy z Klubem Rzymskim.

  Dodano: 08.11.2010. 10:47  Czytaj więcej

  Humaniści w biznesie - Dni Przedsiębiorczości UJ

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Humaniści w biznesie" to hasło szóstej edycji Dni Przedsiębiorczości, które Uniwersytet Jagielloński organizuje w Krakowie od 16 do 18 listopada. Przez trzy dni poloniści, historycy i filozofowie będą się mogli przekonać, że ich wykształcenie nie jest przeszkodą, ale szansą na zrobienie biznesowej kariery.

  Dodano: 04.11.2010. 13:04  Czytaj więcej

  Ekonomiści o Polsce i sytuacji makroekonomicznej w 2010 r.

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy polityki antykryzysowe w Polsce i na świecie były sukcesem czy porażką? Na to pytanie odpowiedzą 4 listopada w Warszawie ekonomiści z Polskiej Akademii Nauk i eksperci uczelni wyższych. Podczas otwartego seminarium Instytutu Nauk Ekonomicznych (INE) PAN zostanie zaprezentowany najnowszy raport "Gospodarka Polski - Prognozy i Opinie".

  Dodano: 03.11.2010. 10:33  Czytaj więcej

  Mikrofilantropia: nowe źródło finansowania dla nauki

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Mikrofilantropia to model filantropii oparty na małych, bezpośrednich interakcjach, pomiędzy potrzebującymi finansowego wsparcia, a tymi, którzy mogą takiego wsparcia udzielić. Ten stosunkowo nowy i coraz bardziej popularny model finansowania wielu przedsięwzięć, może także pomagać w zdobywaniu funduszy na realizację projektów naukowych.

  Dodano: 01.11.2010. 12:43  Czytaj więcej

  Konferencja nt. prawa przedsiębiorstw w Polsce i Niemczech

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O odpowiedzialności osobistej w polskim i niemieckim prawie spółek kapitałowych i zgodnym z prawem działaniu przedsiębiorstw będzie mowa podczas międzynarodowej konferencji naukowej, która odbędzie się 4 listopada w Warszawie.

  Dodano: 27.10.2010. 13:33  Czytaj więcej

  Dr Dragan bada, jak kształtuje się dziecięcy temperament

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Temperament każdego z nas jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie, dlatego w specyficzny dla siebie sposób wyrażają go nawet kilkumiesięczne dzieci. Jednym z pionierów badań dziecięcego temperamentu w Polsce jest dr Wojciech Łukasz Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 25.10.2010. 01:11  Czytaj więcej