• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prezes NBP przyznał doroczne nagrody za prace naukowe z dziedziny ekonomii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Cztery nagrody i dziewięć wyróżnień przyznano w tegorocznej edycji konkursów o Nagrodę Prezesa NBP za najlepsze prace magisterskie, doktorskie i habilitacyjne z dziedziny ekonomii. Jedyną pierwszą nagrodę zdobyła dr Urszula Mrzygłód z Uniwersytetu Gdańskiego za pracę pt. "Kształtowanie zintegrowanego rynku kapitałowego Unii Europejskiej". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 18 października w Warszawie.

  Dodano: 22.10.2010. 10:33  Czytaj więcej

  Prof. Popiołek: nie ma osobowościowych wzorców starości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Starość nie istnieje; nie ma osobowościowych wzorców, które ją wyznaczają; starość może być tylko indywidualną decyzją - przekonywała przedstawicieli uniwersytetów trzeciego wieku psycholog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Katarzyna Popiołek. Organizatorzy i słuchacze takich uniwersytetów, gdzie seniorzy pogłębiają wiedzę i realizują swoje pasje, spotkali się w czwartek na ogólnopolskim seminarium w Katowicach. Pierwsze uniwersytety trzeciego wieku powstały w Polsce 35 lat temu. Dziś jest ich ok. 300, mają ponad 100 tys. słuchaczy.

  Dodano: 22.10.2010. 00:40  Czytaj więcej

  W czwartek pierwsze warsztaty dla młodzieży w SWPS

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  21 października w warszawskiej siedzibie SWPS odbędą się pierwsze warsztaty dla młodzieży w cyklu "Ja i moje ciało - źródło problemu czy radości". Dyskusje o dojrzewaniu poprowadzą wykładowcy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej: Małgorzata Ohme - psycholog rozwojowy oraz Michał Pozdał - trener młodzieży.

  Dodano: 20.10.2010. 16:40  Czytaj więcej

  Nowy raport prezentujący wyniki badań 6PR nad nierównościami społecznymi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Opublikowany ostatnio raport Komisji Europejskiej pt. "Dlaczego nierówności społeczno-ekonomiczne

  Dodano: 20.10.2010. 16:37  Czytaj więcej

  Elektroenergetyka europejska zmierza w kierunku oligopolu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowe koncerny o dominującym udziale skarbu państw członkowskich, konsekwentnie dążą do podziału między siebie europejskiego rynku energii - dowodzi w swojej pracy doktorskiej Włodzimierz Lewandowski. Swoje badania omówi 21 października w Warszawie na seminarium warsztatowym Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

  Dodano: 20.10.2010. 00:47  Czytaj więcej

  E-wykłady SGH dla licealistów z całej Polski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski mogą wziąć udział w II edycji projektu warszawskiej SGH pt. "Kafeteria edukacyjna dla licealistów - Akademia Edukacji Menedżerskiej". Oferta programowa obejmuje aż 50 różnorodnych wydarzeń z zakresu ekonomii i zarządzania. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Narodowy Bank Polski.

  Dodano: 19.10.2010. 08:40  Czytaj więcej

  Badania naukowe wskazują, iż polityczna złożoność ewoluuje małymi krokami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Polityczna złożoność w społeczeństwie ewoluuje w małych, kumulujących się postępach według wyników nowych badań unijnych, które zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Naukowcy, których prace zostały wyróżnione na okładce czasopisma, wyciągnęli swoje wnioski korzystając z metod zwykle stosowanych w badaniach z dziedziny ewolucji biologicznej.

  Dodano: 18.10.2010. 17:17  Czytaj więcej

  Spotkanie z prof. Kołodką i światem na wyciągnięcie myśli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Spotkanie z prof. Grzegorzem Kołodką odbędzie się 20 października w Warszawie w siedzibie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Tematem debaty będzie najnowsza książka profesora "Świat na wyciągnięcie myśli", która właśnie się ukazała nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

  Dodano: 18.10.2010. 01:05  Czytaj więcej

  Naukowcy zbadają perspektywy rozwoju Wielkopolski

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Scenariusze rozwoju Wielkopolski, które mają pomóc w kształtowaniu przyszłości regionu, przygotują uczestnicy zainaugurowanego 12 października w Poznaniu projektu Foresight Wielkopolska. Projekt ma wskazać możliwe kierunki rozwoju w najbliższych 20 latach. Do dyskusji zostanie zaproszonych ok. 150 ekspertów. Scenariusze będą gotowe w 2012 roku.

  Dodano: 14.10.2010. 00:53  Czytaj więcej

  Młodzi Polacy częściej mieszkają z rodzicami niż rówieśnicy w UE

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Młodzi Polacy częściej mieszkają pod wspólnym dachem z rodzicami niż ich rówieśnicy w innych krajach UE - wynika z najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat. Najbardziej wyemancypowani są mieszkańcy Północy, najmniej zaś - Słoweńcy, Słowacy i Grecy.

  Dodano: 12.10.2010. 02:21  Czytaj więcej

  Wrocławski wydział SWPS najlepszy w Polsce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wydział Zamiejscowy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) we Wrocławiu otrzymał pierwszą kategorię, ustaloną przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, i uplasował się na 1. miejscu jednostek naukowych w dziedzinie nauk społecznych w Polsce.

  Dodano: 12.10.2010. 00:11  Czytaj więcej

  Unia buduje hub bazy danych dla nauk społecznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  NSD (Norweski Serwis Danych Nauk Społecznych) w Bergen będzie gospodarzem europejskiego projektu współpracy dotyczącego bazy danych w zakresie nauk społecznych. Ze swojej północnej siedziby sekretariat skonsolidowanej infrastruktury badawczej (RI) Rady Europejskich Archiwów Danych Nauk Społecznych (CESSDA, ang. Council of European Social Science Data Archives) będzie współdziałać ze specjalnymi centrami danych we współpracujących krajach - jak informuje Bjorn Henrichsen, Dyrektor NSD.

  Dodano: 07.10.2010. 18:26  Czytaj więcej

  Etologia i nauki behawioralne - sesja naukowa w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Od wioślarek planktonowych do człowieka" - taką trasę badawczą proponuje specjalistom w dziedzinie etologii i nauk behawioralnych Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. 16 października odbędzie się tu otwarta sesja naukowa z okazji jubileuszu 300 Seminariów Etologicznych Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN i Polskiego Towarzystwa Etologicznego.

  Dodano: 07.10.2010. 00:41  Czytaj więcej

  Rośnie spożycie alkoholu wśród nastolatków, ale nie wszędzie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych, międzynarodowych badań pokazują, że w krajach zachodnich mniej nastolatków upija się alkoholem w porównaniu z rówieśnikami w Europie Wschodniej. Naukowcy odkryli również mniej różnic pod względem kulturowym i płciowym, zwłaszcza w kontekście zwiększonego zainteresowania marketingiem alkoholu w ciągu ostatnich 10 lat. Raport został opublikowany w Internecie dnia 4 października przed lutowym, drukowanym wydaniem czasopisma Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine.
  Dodano: 06.10.2010. 18:26  Czytaj więcej

  XIV Festiwal Nauki/ Czy myśli mogą być widoczne?

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dlaczego ludzie są empatyczni? Czy w mózgu jest obszar odpowiedzialny za fałszywe wspomnienia? Jak można znaleźć miejsce, w którym powstaje świadomość? O sposobach, dzięki którym neurobiolodzy mogą zobaczyć myśl mówiła prof. Anna Gzowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Z. Nenckiego PAN w czasie XIV Festiwalu Nauki w Warszawie.

  Dodano: 05.10.2010. 09:06  Czytaj więcej

  Badania naukowe odkrywają, że praca informatyka jest szczególnie stresująca

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Sektor technologii informatycznej (IT) uznawany jest za siłę napędową innowacji. Niemniej według wyników ostatnich badań innowacja w sektorze jest hamowana nie ze względu na finansowanie czy infrastrukturę, ale z powodu szczególnego narażenia informatyków na wypalenie zawodowe.

  Dodano: 04.10.2010. 17:37  Czytaj więcej

  Otwarty wykład z teorii organizacji w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Najczęściej cytowana polska teoretyk organizacji i zarządzania na świecie prof. Barbara Czarniawska wygłosi 5 października w Warszawie otwarty wykład pt. "Konstruktywizm a teoria organizacji".

  Dodano: 03.10.2010. 14:33  Czytaj więcej

  Mapowanie płci a Szósty i Siódmy Program Ramowy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Istnieje powszechna zgoda co do tego, że relacje między płciami stanowią oś większości życia społecznego, gospodarczego i politycznego. Badania dotyczące płci wnoszą coraz większy wkład w inicjatywy polityczne na szczeblach krajowym, europejskim i międzynarodowym. Obecnie toczy się w tym obszarze debata nad pytaniem, czy badania naukowe powinny coraz bardziej koncentrować się nad kwestiami ściśle związanymi z płcią, czy też raczej zajmować się problemami z głównego nurtu nauki.

  Dodano: 29.09.2010. 15:37  Czytaj więcej

  Ruszają zapisy na Olimpiadę Przedsiębiorczości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Od 1 października uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą się zapisywać do VI edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Na zwycięzców czekają indeksy uczelni ekonomicznych. Najlepsi zawodnicy mogą też liczyć na stypendia oraz nagrody rzeczowe i finansowe. Zapisy potrwają do 31 października.

  Dodano: 28.09.2010. 14:48  Czytaj więcej

  Wawrzyniec Smoczyński laureatem XV edycji Nagrody im. E. Kwiatkowskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wawrzyniec Smoczyński, dziennikarz "Polityki" został laureatem XV edycji Nagrody im. E. Kwiatkowskiego. przyznawanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie polskim dziennikarzom za najlepszą publikację o tematyce ekonomicznej. Jury nagrodziło Smoczyńskiego za artykuł "Czas zapłaty. Zadłużony świat".

  Dodano: 27.09.2010. 13:48  Czytaj więcej