• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Poznański Festiwal Nauki i Sztuki/Zagadka świadomości wciąż pozostaje nierozwiązana

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Uczeni do dziś nie rozstrzygnęli czym dokładnie jest świadomość. Przeczuwamy, że jest to coś więcej niż tylko umiejętność liczenia, komunikowania się. To coś, co łączy materialne z niematerialnym - mówił podczas XV Festiwalu Nauki I Sztuki w Poznaniu prof. Leon Drobnik z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

  Dodano: 11.04.2012. 07:53  Czytaj więcej

  Komitet Fizyki PAN: zmiany w szkołach ponadgimnazjalnych szkodliwe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zmiany nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych jest wysoce szkodliwe - uważa Komitet Fizyki PAN. Zdaniem naukowców, w efekcie zmian zbyt mało licealistów będzie się uczyć fizyki na poziomie rozszerzonym. Domagają się oni głębokiej rewizji przepisów.

  Dodano: 06.04.2012. 06:04  Czytaj więcej

  Facebook pod mikroskopem

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Facebook zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Korzystamy z tego portalu społecznościowego, aby kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną, grać i czerpać informacje o bieżących wydarzeniach. Ale ile czasu spędzamy codziennie na Facebooku? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wskazują, że użytkownicy spędzają codziennie średnio 75 minut na portalu Facebook, w tym kobiety około 81 minut, a mężczyźni 64 minuty. Dane pokazują również, że słabiej wykształcone grupy o niskich dochodach, których członkowie spędzają więcej czasu na Facebooku są mniej szczęśliwi i zadowoleni ze swojego życia.

  Dodano: 05.04.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy opracowują nową strategię kontrolowania otyłości w Europie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Właśnie rozpoczęła się realizacja nowego i innowacyjnego projektu, finansowanego ze środków unijnych, dążącego do opracowania i przetestowania nowych produktów żywnościowych, które szybciej zapewnią poczucie sytości. Bardziej syta żywność może pomóc w poskromieniu apetytu, kontrolowaniu wagi i zwalczaniu otyłości, a projekt SATIN (Innowacja w sytości) ma zgromadzić ekspertów z sektora akademickiego i przemysłowego specjalizujących się w pobieraniu energii i kontrolowaniu wagi.

  Dodano: 04.04.2012. 16:49  Czytaj więcej

  Stołowanie się w fast foodzie podnosi ryzyko depresji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W toku nowych badań przeprowadzonych w Hiszpanii ustalono, że jedzenie w fast foodach zwiększa ryzyko zapadnięcia na depresję. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Public Health Nutrition wskazują na korelację między depresją a fast foodowym jedzeniem, jak hamburgery, pizze czy hot dogi, a także wypiekami przemysłowymi, np. rogalikami czy pączkami. Konkretnie, osoby żywiące się jedzeniem typu fast food i wypiekami przemysłowymi są o 51% bardziej zagrożone zapadnięciem na depresję niż osoby stroniące od takich produktów.

  Dodano: 03.04.2012. 18:26  Czytaj więcej

  Kielce/ Uniwersytet buduje Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu powstanie za rok w ramach rozbudowy Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Koszty inwestycji sfinansuje w 77 proc. UE. W środę władze uczelni zawarły umowę z wykonawcą robót budowlanych.


  Dodano: 29.03.2012. 07:33  Czytaj więcej

  Badania sugerują, że karmienie na żądanie dobrze wróży wynikom w szkole

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli powiązanie między karmieniem a osiągnięciami w szkole. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie European Journal of Public Health, sugerują, że niemowlęta karmione piersią lub z butelki według harmonogramu nie radzą sobie w szkole tak dobrze, jak ich rówieśnicy karmieni na żądanie.

  Dodano: 28.03.2012. 11:26  Czytaj więcej

  Nauczyciele dowiedzą się, jak ciekawie prowadzić lekcje chemii i biologii

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nauczyciele biologii i chemii mogą wziąć udział w szkoleniach, dzięki którym będą prowadzić ciekawsze, bardziej interaktywne i praktyczne zajęcia. Po ukończeniu warsztatów otrzymają profesjonalny sprzęt i narzędzia dydaktyczne, które pomogą im prowadzić zajęcia. Zgłoszenia można przesyłać tylko do 4 kwietnia.

  Dodano: 27.03.2012. 11:19  Czytaj więcej

  Badanie SWPS: atrakcyjni panowie mają większe szanse na pracę

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W rekrutacjach najwyżej oceniani są atrakcyjni mężczyźni aplikujący na wysokie stanowiska w typowo męskich zawodach. Panom rekruterzy przypisują też wyższą inteligencję niż paniom - wynika z badań przeprowadzonych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. 

  Dodano: 13.03.2012. 13:04  Czytaj więcej

  Ruch gałki ocznej niemowlęcia a zdolności poznawcze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Interakcja niemowlęcia z otoczeniem jest ograniczona ze względu na słabo rozwinięte zdolności motoryczne dziecka. Dlatego badanie zdolności poznawczych niemowląt nie jest łatwym zadaniem. Które zdarzenie sensoryczne jest rezultatem własnego działania motorycznego niemowlęcia, a które nie? Naukowcy z Frankfurckiego Instytutu Badań Zaawansowanych i z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem prawdopodobnie znaleźli odpowiedź na to pytanie. Ich badanie było współfinansowane w ramach projektu IM-CLEVER ("Wewnętrznie motywowane, uczące się kumulatywnie wszechstronne roboty"), który otrzymał wsparcie w wysokości 5,9 mln euro ze środków tematu "Technologie informacyjno-komunikacyjne" (TIK) siódmego programu ramowego (7PR).

  Dodano: 09.03.2012. 17:49  Czytaj więcej

  W poniedziałek początek Światowego Tygodnia Mózgu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy wolna wola jest iluzją? Jak ustrzec się udarów mózgu? Czy mózg ma płeć? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji ,,Światowego Tygodnia Mózgu". Odbędzie się on między 12 a 18 marca.

  Dodano: 09.03.2012. 08:33  Czytaj więcej

  Eksperci: język może wpływać na postrzeganie płci i jej dyskryminację

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pewne formy gramatyczne mogą wpływać na postrzeganie płci. "Język może na różne sposoby prowadzić do pogłębiania nierówności płciowych" - twierdzi dr Michał Parzuchowski, psycholog społeczny z sopockiego wydziału SWPS.

  Dodano: 08.03.2012. 09:19  Czytaj więcej

  Badanie SWPS: dotyk wpływa na decyzje konsumenckie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Temperatura i ciężar dotykanego przedmiotu mogą wpływać na nasze postrzeganie i proces podejmowania decyzji - wynika z badań przeprowadzonych przez studentki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS). Wnioski z badań mogą być przydatne w marketingu czy zarządzaniu zasobami ludzkimi.

  Dodano: 08.03.2012. 08:04  Czytaj więcej

  Badanie SWPS: wstręt może wpływać na procesy pamięciowe

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Widok zdjęć przedstawiających okaleczenia ludzkiego ciała może powodować, że lepiej zapamiętujemy informacje. Studentki wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej sprawdziły, jak to, że odczuwamy wstręt, wpływa na procesy pamięciowe.

  Dodano: 07.03.2012. 17:53  Czytaj więcej

  Badanie: coraz młodsze osoby szukają pomocy psychologicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ostatnich latach obniżył się wiek osób szukających pomocy psychologicznej. Mniej pacjentów miewa myśli samobójcze, choć niemal 60 proc. z nich boryka się z objawami depresji - ustalili terapeuci Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, którzy porównali dane dotyczące około 500 pacjentów korzystających z terapii w latach 2007-2009 i 2009-2011.

  Dodano: 04.03.2012. 12:04  Czytaj więcej

  Fizyka kwantowego sposoby na szczęście...

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak radzić sobie ze smutkiem, przezwyciężać depresję i uczynić swoje życie satysfakcjonującym - odpowiedzi na te pytania postara się udzielić profesor Amit Goswami. Ten wybitny fizyk kwantowy będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Horyzonty poznania SWPS", które odbędzie się 7 marca.

  Dodano: 04.03.2012. 07:04  Czytaj więcej

  Finansowanie UE wspiera zatrudnienie w najbardziej oddalonych regionach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ciemne chmury nadal wiszą nad rynkami pracy wielu regionów Europy, a szczególnie obszarów wiejskich, które cierpią najbardziej i są odcięte od szans rozwoju zawodowego. Z uwagi na tę sytuację, UE przeznaczyła ponad 6 mln euro na wsparcie 15 różnych projektów pobudzających wzrost gospodarczy i zatrudnienie w regionie Highlands w Szkocji.

  Dodano: 28.02.2012. 17:49  Czytaj więcej

  Antropolog: w płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W płodnej fazie cyklu kobieta jest najatrakcyjniejsza, a jeśli szuka partnera na krótko, to bardziej podobają jej się wtedy panowie o cechach typowo męskich - mówił prof. Bogusław Pawłowski z katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego podczas "Horyzontów Poznania" w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 28.02.2012. 07:47  Czytaj więcej

  Psychiatra: Polacy w złej kondycji psychicznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Kondycja psychiczna Polaków nie jest dobra; na co dzień jesteśmy smutni lub źli, patrzymy pesymistycznie w przyszłość. Wynika to m.in. z poczucia braku stabilności i lęku o to, co nas czeka - ocenia psychiatra prof. Janusz Heitzman.

  Dodano: 23.02.2012. 07:40  Czytaj więcej

  Projekt Klinika penitencjarna - praktyki studentów w areszcie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Studenci pedagogiki resocjalizacyjnej rozpoczynają praktyki w areszcie śledczym w Olsztynie. W ramach programu "Klinika penitencjarna" będą przyglądać się metodom pracy resocjalizacyjnej z osobami ze środowisk patologicznych. 

  Dodano: 23.02.2012. 00:19  Czytaj więcej