• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Międzynarodowe działania oświatowe fundacji Partners Polska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pracę ze środowiskami nauczycielskimi, zainteresowanymi unowocześnianiem metod nauczania przedmiotów przyrodniczych w Azerbejdżanie, na Białorusi, w Tadżykistanie, Gruzji oraz Kenii prowadzi fundacja Partners Polska. Jej celem jest promowanie i popularyzacja nauki jako drogi do rozwoju społeczeństwa w biednych rejonach Polski oraz w krajach rozwijających się.

  Dodano: 03.12.2011. 12:33  Czytaj więcej

  Przyspieszanie wzrostu - Komisja zapowiada 80 mld EUR na badania naukowe i innowacje

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dnia 30 listopada Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Máire Geoghegan-Quinn, zapowiedziała pakiet proponowanych środków o wartości 80 mld EUR, który ma zapewnić europejskim badaniom naukowym, innowacyjności i konkurencyjności tak potrzebną stymulację.

  Dodano: 02.12.2011. 19:17  Czytaj więcej

  Unijny projekt poświęcony zaawansowanemu systemowi zarządzania danymi

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zespół naukowców, którego prace są finansowane ze środków unijnych, opracował nowe ramy rachunkowości, które wykorzystują zaawansowane narzędzia do analizy polityki. Projekt EXIOPOL (Nowe ramy rachunkowości środowiskowej wykorzystujące zewnętrzne dane i narzędzia wejściowo-wyjściowe do analizy polityki) otrzymał wsparcie na kwotę 5 mln EUR z tematu "Zrównoważony rozwój, zmiany globalne i ekosystemy" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 02.12.2011. 18:37  Czytaj więcej

  Nowy projekt unijny testuje inteligentne sieci przyszłości

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wraz ze wzrostem zdolności do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej i wiatrowej zasadnicze znaczenie ma równoległe zwiększanie naszej zdolności do jej skutecznej dystrybucji, dlatego celem nowego projektu dofinansowanego ze środków unijnych, którego realizacja właśnie się rozpoczęła, jest przetestowanie tych systemów dystrybucji energii elektrycznej.

  Dodano: 29.11.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Ekspert: 20. proc mężczyzn Himba wybiera kobiety wyższe od nich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy mężczyzna w roli partnerki zawsze widzi kobietę niższą od siebie? Niekoniecznie. Ponad 20 proc. mężczyzn z afrykańskiego plemienia Himba chce, by była ona wyższa od nich - wynika z badań dr. Piotra Sorokowskiego z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowanych niedawno w "Journal of Cross-Cultural Psychology".

  Dodano: 29.11.2011. 08:19  Czytaj więcej

  Wzmacnianie edukacji na rzecz budowania spójności społecznej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Europejczycy podejmują wyzwanie przezwyciężenia nierówności i promowania spójności społecznej, niemniej istniejące różnice edukacyjne nie ułatwiają tego zadania. Finansowani ze środków unijnych naukowcy analizują strategie edukacyjne, które mogłyby pomóc Europejczykom pokonać te problemy. Projekt INCLUD-ED (Strategie inkluzji i spójności społecznej w Europie oparte na edukacji) otrzymał 3,36 mln EUR z tematu "Obywatele i sprawowanie rządów w społeczeństwie opartym na wiedzy" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

  Dodano: 28.11.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Potrzebny program wspomagający utrzymywanie aktywności zawodowej osób starszych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jednym z największych wyzwań, jakie staje obecnie przed Europejczykami jest kurczenie się liczby osób zdolnych do utrzymywania starzejącej się populacji. Nowe badania prowadzone pod kierunkiem Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji pokazują, że sytuację jeszcze bardziej pogarsza fakt, że przejście na emeryturę 25% menedżerów małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), co ma nastąpić do 2016 r., doprowadzi do zamknięcia 10% z nich. Odkrycia, które pogłębiają wiedzę na temat kroków, jakie należy podjąć, aby pomóc w zatrzymaniu osób starszych na rynku pracy, stanowią dorobek projektu BEST AGERS, dofinansowanego na kwotę 4,4 mln EUR z unijnego Programu Rejonu Morza Bałtyckiego.

  Dodano: 24.11.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Eksperci: krytykę obcokrajowca przyjmie tylko krytyczny patriota

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Na negatywne opinie o narodzie lub innej grupie, do której należymy, nie zawsze reagujemy oburzeniem. Akceptują je prezentujący postawę "krytycznego patriotyzmu", a odrzucą widzący same pozytywy swojego kraju - wynika z badań psychologów Uniwersytetu Warszawskiego. Dotąd psychologowie twierdzili, że każde słowa krytyczne odnoszące się do własnej grupy: narodu, plemienia, rodziny wywołują w człowieku poczucie zagrożenia, które stara się on zbyć milczeniem, dyskredytacją osób wypowiadających te słowa, w końcu wzrostem uprzedzeń wobec obcych.

  Dodano: 22.11.2011. 08:19  Czytaj więcej

  Europejska platforma ekspertów ma się zająć mierzeniem ludzkich emocji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przedyskutowanie najlepszych sposobów mierzenia ludzkich uczuć i emocji jest celem nowej europejskiej platformy ekspertów. Uczestnicy nowego projektu finansowanego ze środków UE uważają, że wyniki prac platformy FEEL EUROPE pomogą stworzyć podstawy dla nowatorskich tematów badawczych, technologii, współpracy i innowacji w różnych zastosowaniach i branżach przemysłowych.

  Dodano: 21.11.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Naukowcy zwracają uwagę na globalną kontrolę w przedsiębiorstwach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Struktura sieci kontrolnej przedsiębiorstw międzynarodowych wpływa na konkurencyjność rynkową oraz na stabilność finansową na szczeblu globalnym. Naukowcy ze Szwajcarii przeanalizowali architekturę międzynarodowej sieci własności oraz zestawienie kontroli sprawowanej przez poszczególne podmioty globalne. Wyniki opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE pokazują, że przedsiębiorstwa międzynarodowe organizują się w ogromną strukturę w kształcie muszki przy koszuli, a spora część kontroli znajduje się w rękach niewielkiego, aczkolwiek silnego "rdzenia" instytucji finansowych. Naukowcy nazywają ten rdzeń ekonomiczną "superjednostką". Badania zostały dofinansowane z projektu FOC-II (Prognozowanie kryzysów finansowych), który uzyskał wsparcie na kwotę niemal 1,9 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 18.11.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Nauka i biznes gotowe na innowacje

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy i przedsiębiorcy połączyli swe siły, aby stymulować innowacje i budować sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) w Europie. Owoc współpracy Fińskiego Centrum Badań Technicznych (VTT), Institut Telecom we Francji i Sirris w Belgii, CREATOR, przekształci badania naukowe i rozwój (B+R) w dziedzinie TIK w realne i zindywidualizowane innowacje na rynku, jak również pomoże w budowaniu partnerstwa na szczeblu globalnym.

  Dodano: 16.11.2011. 18:17  Czytaj więcej

  Aspołeczne osoby najprawdopodobniejszymi członkami gangów - badanie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych brytyjskich badań pokazują, że skrajnie aspołeczna osobowość wpływa na decyzję danej osoby o przyłączeniu się do gangu. W toku badań przeprowadzonych przez dwuosobowy zespół z Uniwersytetu w Leicester i University College London odkryto, że w grupach przestępczych wprawdzie niektóre osoby pozostają z łatwością w dobrych stosunkach z innymi, ale większość aspołecznych typów przyłącza się do gangów lub je zakłada próbując znaleźć swoje miejsce na świecie. Te typy nawiązują "przyjaźnie" z innymi osobami, które myślą i działają jak oni. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Personality and Individual Differences.

  Dodano: 15.11.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Bezpłatne warsztaty z przedsiębiorczości na WSIZ w Rzeszowie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Chętni do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z przedsiębiorczości, które rozpoczną się w poniedziałek w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

  Dodano: 10.11.2011. 13:04  Czytaj więcej

  Dr Czernecka: dla singli najważniejszą wartością jest wolność

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Single to osoby, dla których najważniejszą wartością jest wolność i niezależność w każdym obszarze życia - powiedziała PAP dr Julita Czernecka, autorka książki "Wielkomiejscy single", która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Poltext. Dr Julita Czernecka z Zakładu Socjologii Płci i Ruchów Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego w swojej pracy doktorskiej badała życie łódzkich i warszawskich singli. Na tej podstawie napisała książkę "Wielkomiejscy single".

  Dodano: 10.11.2011. 00:33  Czytaj więcej

  Odosobnienie w instytucjach dla młodocianych przestępców - tylko w ostateczności, zdaniem personelu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Naukowcy badający instytucje zajmujące się młodocianymi przestępcami w Belgii, Finlandii, Holandii i Wlk. Brytanii odkryli, że odizolowywanie młodocianych przestępców z zaburzeniami psychicznymi, po wystąpieniu agresji jest zawsze ostatecznością dla pracowników odpowiedzialnych za ich dobro.

  Dodano: 08.11.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Psycholog: trauma powstaje, gdy uświadamiamy sobie zagrożenie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Żeby jakieś zdarzenie było odebrane jako traumatyczne, człowiek musi sobie zdać sprawę z zagrożenia - powiedziała psycholog dr Agnieszka Bratkiewicz zapytana o to, co mogli przeżywać pasażerowie Boeinga 767, który we wtorek lądował awaryjnie na "Okęciu". 

  Dodano: 03.11.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Socjolog: internet to dobre miejsce, by upamiętniać zmarłych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ludzie mają potrzebę upamiętania tych, którzy nie żyją, a internet się do tego dobrze nadaje - uważa zajmujący się internetem socjolog dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 02.11.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Psycholog: każde święto jest okazją, by odwiedzić tych, którzy odeszli

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Każde święto jest w Polsce okazją, by odwiedzić na cmentarzu grób zmarłego; to pozwala nam czuć, że osoby, które odeszły, wciąż z nami w jakiś sposób są - przekonuje psycholog dr Marlena Kossakowska z sopockiego wydziału SWPS.

  Dodano: 01.11.2011. 08:33  Czytaj więcej

  Wspieranie młodzieży dzisiaj na rzecz lepszego jutra: raport UNFPA

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wraz z końcem października kończy się też pewien etap dla globalnej populacji. W swoim najnowszym raporcie Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA) ujawnia, że planeta jest obecnie domem dla 7 miliardów ludzi. Raport pt. "Sytuacja ludności świata 2011" rzuca światło na to, jak działania podejmowane dzisiaj wpłyną na sytuację przyszłych pokoleń.

  Dodano: 31.10.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Naukowcy rzucają światło na szczególny stan hipnotyczny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy istnieje szczególny stan hipnotyczny? Naukowcy z Finlandii i Szwecji twierdzą, że owszem. W toku badań, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie PLoS ONE, naukowcy z Uniwersytetu w Turku i Uniwersytetu Aalto w Finlandii oraz z Uniwersytetu w Skövde, Szwecja, wykazali, że dziwne spojrzenie może być brakującym elementem układanki, która od lat nie dawała spokoju wielu osobom.

  Dodano: 27.10.2011. 17:26  Czytaj więcej