• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Animacje głosek i wad wymowy dostępne w internecie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Animacje przedstawiające 45 głosek języka polskiego i ponad 70 wad wymowy można obejrzeć i wysłuchać na internetowym portalu fonetyki www.fonem.eu . Nad animacjami, z których skorzystają zarówno studenci i wykładowcy logopedii, jak i terapeuci, pracowali specjaliści z pięciu uczelni.

  Dodano: 22.07.2011. 00:05  Czytaj więcej

  Naukowcy badają reakcje ludzi na androidy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Czy androidy wzbudzają w ludziach nieufność, a może nawet odrazę? Naukowcy są przekonani, że tak właśnie jest. Kiedy repliki człowieka patrzą i funkcjonują w sposób łudząco do niego podobny, wzbudzoną w ludziach w pewnym momencie wstręt. Japoński naukowiec specjalizujący się w robotyce, Masahiro Mori, ukuł w latach 70. ubiegłego wieku termin "dolina niesamowitości", aby opisać to zjawisko. "Dolina" jest wgłębieniem w zaproponowanym wykresie sympatyczności androidów, kiedy tracą one cechy charakterystyczne maszyny i stają się podobne do człowieka.

  Dodano: 20.07.2011. 17:49  Czytaj więcej

  Psycholog: akceptacja ze strony matki wpływa na bliskość w związkach, a ojca - na obraz siebie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Akceptacja ze strony ojca w dzieciństwie wpływa na pozytywny obraz siebie w dorosłości, a poczucie akceptacji ze strony matki może mieć wpływ na okazywanie bliskości w związkach - wynika z badań dr Marty Porębiak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Dodano: 19.07.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Wyraziste bodźce pomagają pamiętać o planach na przyszłość

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Osobom starszym i ludziom z osłabioną pamięcią prospektywną - dotyczącą planów na przyszłość - w sprawnym funkcjonowaniu mogą pomagać bodźce związane z czynnością, którą mają zrobić - np. alarmy w komórce czy karteczki z przypomnieniami. Badania nad pamięcią prospektywną są prowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 13.07.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Spadek spożycia wina we Francji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Zapytani, co najbardziej kojarzy nam się z Francją, wielu z nas najprawdopodobniej odpowie moda, sery i oczywiście... wino. Wyniki nowych badań wskazują jednak, że zamiłowanie Francuzów do wina może tracić na wyrazistości, bowiem coraz większa liczba mieszkańców Francji przestaje się identyfikować z trunkiem spopularyzowanym przez greckiego boga Dionizosa. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie International Journal of Entrepreneurship and Small Business wskazują na ostateczny zanik przekazywania tradycji francuskich win kolejnym pokoleniom.

  Dodano: 30.06.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Psycholog muzyki: ponad 85 proc. Polaków umie poprawnie śpiewać

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O tym, że ok. 15 proc. ludzi nie umie prawidłowo śpiewać, a 4 proc. osób ma problemy z percepcją melodii opowiada w rozmowie z PAP psycholog muzyki, dr hab. Simone Dalla Bella z Music Performance & Brain Lab w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie  oraz z International Laboratory for Brain, Music and Sound Research w Kanadzie. "Wiemy, że ok. 85 proc. populacji umie poprawnie śpiewać" - mówi dr hab. Simone Dalla Bella, kierownik Katedry Psychologii Poznawczej w WSFiZ, który w Polsce przeprowadzał badania nad muzykalnością. Naukowiec dodaje, że odsetek prawidłowo śpiewających Polaków jest równie wysoki, jak i wśród innych narodów. Psycholog uważa jednak, że nawet wśród pozostałych 15 proc., które nie śpiewają poprawnie, są osoby, które mogą jeszcze posiąść umiejętność śpiewu. "Jestem przekonany, że niektóre z badanych przeze mnie osób byłyby w stanie nauczyć się poprawnie śpiewać" - uważa badacz.

  Dodano: 28.06.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Ekspert: testy psychologiczne ujawnione w sieci są bezużyteczne

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Testy psychologiczne dla kierowców, osób ubiegających się o broń czy stosowane przez biegłych sądowych przestają być użyteczne - w sieci coraz częściej można znaleźć ich treść bądź właściwe odpowiedzi - ostrzega psycholog dr Magdalena Nowicka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

  Dodano: 27.06.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Letnia Akademia Ekonomii czeka na gimnazjalistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Skąd wiadomo jaka cena jest najlepsza? Skąd się wziął pieniądz? Dlaczego wszyscy interesują się PKB? Odpowiedzi na takie pytania poznają gimnazjaliści, którzy wezmą udział w III edycji Letniej Akademii Ekonomii. Zapisy, na zajęcia organizowane przez Szkołę Główną Handlową, trwają do końca czerwca.

  Dodano: 24.06.2011. 14:04  Czytaj więcej

  Prof. Tadeusiewicz o zależnościach między informatykami a psychologami

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O tym, co mogą otrzymać informatycy od psychologów i vice versa opowiadał informatyk prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w czasie Kawiarni Naukowej w Warszawie. Zdaniem naukowca, między informatyką i psychologią można znaleźć elementy wspólne. Obie dziedziny zajmują się informacją i jej przetwarzaniem, w obu dziedzinach ważnym pojęciem jest pamięć i obie dziedziny próbują zrozumieć, czym jest inteligencja. Podczas wykładu opowiedział, jak może wyglądać współpraca między badaczami obu dziedzin.

  Dodano: 21.06.2011. 00:47  Czytaj więcej

  Psycholog: represje wobec chuliganów na stadionach nie wystarczą

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rząd nadrabia zaległości w walce z chuligaństwem stadionowym, ale zmiana kultury kibicowania wymaga czasu - mówi PAP psycholog dr Konrad Maj ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jego zdaniem z agresją na stadionach walczyć trzeba przez edukację.


  Dodano: 15.06.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Spotkanie ekonomistów z Polski i Rosji w Warszawie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyzwania dla Polski i Rosji wobec światowych zmian modelu gospodarki rynkowej uczeni z obydwu krajów przedstawią 27-28 czerwca w Warszawie podczas XXI Konferencji Naukowej Wspólnej Komisji Ekonomistów Polskiej Akademii Nauk i Rosyjskiej Akademii Nauk.

  Dodano: 08.06.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Małe dziecko i jego umysł

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Małe dzieci to wyjątkowe istoty. Mimo swojego młodego wieku rozumieją podstawowe zasady świata fizycznego, jak to na przykład, że przedmioty nie mogą "teleportować" się z jednego miejsca na drugie. Teraz międzynarodowy zespół naukowców przysporzył im jeszcze więcej wyjątkowości, wykazując zdolność małych dzieci do formowania zaawansowanych oczekiwań, co do rozwoju nowych sytuacji. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Science, zostały częściowo dofinansowane z projektu DISCOS (Zaburzenia i spójność ucieleśnionego ego) realizowanego w ramach sieci badawczo-szkoleniowej Marie Curie z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 01.06.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Rusza Letnia Akademia Ekonomii - program SGH dla gimnazjalistów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ruszyła rekrutacja na III edycję Letniej Akademii Ekonomii (LAE) organizowanej przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Tygodniowy cykl spotkań dla gimnazjalistów ma na celu wprowadzenie młodzieży w podstawowe zagadnienia ekonomiczne.

  Dodano: 31.05.2011. 08:19  Czytaj więcej

  Dlaczego nasz mózg doświadcza rozmiaru lalki Barbie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyobraź sobie, że budzisz się pewnego ranka a twoje ciało skurczyło się do rozmiaru lalki - co wówczas sobie pomyślisz? Być może wyda ci się, że jesteś normalnych rozmiarów, a wszystko naokoło jest ogromne - albo, że to ty jesteś malusieńki/malusieńka. Pojawia się więc pytanie: w jaki sposób wielkość naszego ciała wpływa na sposób postrzegania przez nas świata? Naukowcy ze Szwecji zajęli się tą kwestią i uzyskali wyniki. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie PLoS ONE zostały częściowo dofinansowane z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.

  Dodano: 30.05.2011. 16:17  Czytaj więcej

  Lingwistka Helen Doron chce uczyć języków trzymiesięczne dzieci

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Znana brytyjska lingwistka Helen Doron odwiedziła w piątek Katowice, żeby opowiedzieć o nowej metodzie nauki jęzka angielskiego dla dzieci w wieku od 3 do 22 miesięcy. Przyznała, że Katowice są jednym z kilku miast, w którym eksperymentują.

  Dodano: 28.05.2011. 19:47  Czytaj więcej

  Rozstrzygnięto konkursy Moneta Aurea i Moneta Platina

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Piotr Skalimowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem konkursu podatkowego Moneta Aurea, a Mateusz Szewczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego zwyciężył konkurs Moneta Platina, w którym sprawdzana była wiedza o rachunkowości, audycie i sprawozdawczości finansowej.

  Dodano: 15.05.2011. 08:11  Czytaj więcej

  W piątek ruszają VI Gdańskie Spotkania z Energią Odnawialną

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Prezentacje firm pracujących na rzecz energii odnawialnych, wykłady dla osób poszukujących informacji o OZE i zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania instalacji wykorzystujących czystą energię, konkursy plastyczne dla dzieci - to niektóre elementy VI Gdańskich Spotkań z Energią Odnawialną, które rozpoczynają się 13 maja na Politechnice Gdańskiej

  Dodano: 12.05.2011. 16:47  Czytaj więcej

  Nierozwinięte regiony nie są w stanie czerpać zysków z kultury

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Małe, nierozwinięte gospodarczo regiony nie są w stanie czerpać oczekiwanych zysków z organizacji na ich terenie przedsięwzięć kulturalnych - ocenia dr Rafał Kasprzak, który badał oddziaływanie przedsięwzięć kulturalnych na rozwój Jarosławia i Pacanowa.

  Dodano: 12.05.2011. 00:53  Czytaj więcej

  Naukowcy odkrywają tajemnicę stresu

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Finansowani ze środków unijnych naukowcy powiązali nieznaną wcześniej ścieżkę w mózgu z naszą reakcją na stres, pogłębiając w ten sposób wiedzę na temat roli, jaką "chemia mózgu" odgrywa w reagowaniu na stresujące i traumatyczne zdarzenia. Badania zaprezentowane w czasopiśmie Nature zostały częściowo dofinansowane z projektów BRAIN AND ANXIETY i GENADDICT z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Projekt BRAIN AND ANXIETY (Neuronalne mechanizmy lęku i niepokoju - interakcje między proteazami a środowiskiem pozakomórkowym) uzyskał grant Marie Curie dla najlepszych o wartości 1,72 mln EUR, a projekt GENADDICT (Genomika, mechanizmy i leczenie uzależnień) otrzymał 8,1 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia". Odkrycia mogą pomóc w rozwoju leczenia i profilaktyki zaburzeń psychicznych związanych ze stresem.

  Dodano: 09.05.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Osoby z depresją mimowolnie pogarszają sobie nastrój

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Spacer, kino albo inne zajęcia poprawiające nastrój nie zawsze pomagają cierpiącym na depresję lub lęki. Dzieje się tak dlatego, że jednocześnie chorzy mimowolnie sami pogarszają sobie nastrój przez "czarne" myśli - wynika z badań dr Magdaleny Nowickiej z SWPS.


  Dodano: 09.05.2011. 00:40  Czytaj więcej