• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przygnębienie czy po prostu facebookowa zazdrość

  24.01.2013. 11:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Facebook, który ma ponad miliard aktywnych użytkowników wymieniających 30 mld różnego rodzaju treści miesięcznie, stał się najpopularniejszym serwisem w Internecie i jedną z największych baz danych informacji społecznych na świecie. Na pierwszy rzut oka, jako medium społeczne, wydaje się mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, bowiem umożliwia odnalezienie i utrzymywanie kontaktu ze starymi i nowymi znajomymi, jednak według ostatnich badań europejskich ponad jedna trzecia respondentów objętych sondażem doświadczyła negatywnych uczuć, takich jak frustracja, po korzystaniu z serwisu. Niektórzy użytkownicy czują się uwięzieni w negatywnej spirali "facebookowej zazdrości", starając się dorównać swoim internetowym znajomym.

  W badaniach, przeprowadzonych przez Wydział Systemów Informatycznych TU Darmstadt i Instytut Systemów Informatycznych Humboldt-Universität zu Berlin, wzięło udział 584 użytkowników Facebooka, którzy spędzają w serwisie od 5 do 30 minut dziennie. Zostali zapytani o odczucia po korzystaniu z serwisu i ponad jedna trzecia z respondentów wskazała głównie na negatywne odczucia, takie jak frustracja. Naukowcy ustalili, że głównym powodem jest zazdrość w stosunku do "znajomych z Facebooka".

  Kierowniczka projektu, dr Hanna Krasnova, obecnie pracownik naukowy stopnia podoktorskiego na Humboldt-Universität, objaśnia uzyskane wyniki: "Chociaż respondenci niechętnie przyznawali się do odczuwania zazdrości w czasie przebywania na Facebooku, często przypuszczali, że zazdrość może być przyczyną frustracji 'innych osób' w tym serwisie - wyraźna wskazówka, że zazdrość jest istotnym zjawiskiem w kontekście Facebooka. Istotnie dostęp do obszernych, pozytywnych informacji i profili odnoszących rzekomo sukcesy 'znajomych' skłania do społecznego porównania, które szybko może wzbudzić zazdrość. W zasadzie internetowe sieci społecznościowe umożliwiają użytkownikom bezprecedensowy dostęp do istotnych informacji o innych osobach, które znacznie trudniej byłoby uzyskać offline".

  Co więcej pasywni użytkownicy Facebooka, tj. osoby, które używają serwisu głównie jako źródła informacji - czytając posty znajomych, sprawdzając aktywność znajomych czy przeglądając zdjęcia - i nie wykorzystują go do nawiązywania jakichkolwiek aktywnych, interpersonalnych relacji, byli ogólnie rzecz biorąc szczególnie podatni na te bolesne doświadczenia.

  W toku badań ustalono również, że mniej więcej jedno na pięć ostatnich wydarzeń online/offline, które wywołało zazdrość wśród respondentów, odbyło się w kontekście Facebooka. To z kolei pokazuje ogromną obecność serwisu w życiu emocjonalnym użytkowników. Zazdrość może skłaniać użytkowników do upiększania profili na Facebooku, które z kolei wzbudzają zazdrość innych użytkowników - zjawisko nazwane przez naukowców "spiralą zazdrości".

  Główna przyczyna wzbudzająca zazdrość online i offline wiązała się z "podróżami i wypoczynkiem". Jak ujmuje to dr Thomas Widjaja z TU-Darmstadt, który również wziął udział w projekcie: "To skutek licznych zdjęć wakacyjnych zamieszczanych na Facebooku, które są szczególnie popularne wśród niemieckich użytkowników".

  Opierając się na danych sondażowych naukowcy byli w stanie ustalić także negatywne powiązanie między zazdrością wzbudzaną w czasie przebywania na Facebooku a ogólnym zadowoleniem z życia użytkowników. Współautorka Helena Wenninger z TU-Darmstadt argumentuje, że: "Zważywszy na fakt, iż korzystanie z serwisu Facebook jest zjawiskiem światowym, a zazdrość to odczucie uniwersalne, wielu ludzi odczuwa bolesne konsekwencje".

  Wyniki sondażu zostaną zaprezentowane w czasie "11. międzynarodowej konferencji Wirtschaftsinformatik (systemów informatycznych)", która odbędzie się w dniach 27 lutego - 1 marca 2013 r. w Lipsku, Niemcy. Naukowcy zaznaczają jednak, że większość objętych badaniami respondentów to niemieccy studenci i dlatego planują przeprowadzenie dalszego sondażu w celu przeanalizowania wpływu korzystania z Facebooka na zazdrość i jej następstwa w różnych kulturach.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Zazdrość o członek (niem. Penisneid, ang. penis envy) – w klasycznej psychoanalizie żeński odpowiednik kompleksu kastracyjnego, zazdrość dziewczynek o posiadanie członka przez chłopców, wynikająca z odkrycia różnic anatomicznych między płciami. W życiu dorosłym zazdrość może przyjąć różne patologiczne lub wysublimowane formy. Zazdrość to uczucie, odczuwane w sytuacji frustracji, gdy znany jest obiekt zaspokajający potrzebę i osoba posiadająca ten obiekt. Uważana zazwyczaj za uczucie negatywne, choć w łagodnej formie może być np. bodźcem do pozytywnej konkurencji i realizacji własnych aspiracji. Zazdrość i medycyna – polski film psychologiczny z 1973 roku, zrealizowany na podstawie powieści Michała Choromańskiego o takim samym tytule.

  Zazdrość – polski film niemy z 1922 roku. Film nie zachował się do naszych czasów. Alternatywne tytuły: Tragedia pensjonarki i Tragedia zhańbionej. Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.

  Zazdrość i medycyna – powieść Michała Choromańskiego wydana w 1932 roku. Akcja powieści dzieje się w Zakopanem, obejmuje jeden tydzień i osadzona jest wokół wątpliwości bogatego przemysłowca, podejrzewającego swoją żonę o romans z chirurgiem Tamtenem. Utwór zawiera pierwiastki mizoginiczne. Zazdrość – przysiółek wsi Ciągowice w Polsce położony w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Łazy.

  Kompleks kastracyjny, lęk kastracyjny – w psychoanalizie składnik kompleksu Edypa; nieświadomy lęk odczuwany przez mężczyzn oraz chłopców w okresie fallicznym oraz genitalnym przed utratą członka w wyniku kastracji przez zazdrosnego o matkę ojca. Kobiecym ekwiwalentem kompleksu kastracyjnego jest zazdrość o członek. Zazdrość – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Stawiguda. Miejscowość leży na wschodnim brzegu Jeziora Kielarskiego.

  Zazdrość (niem. Zasdrose) – dzielnica Orzesza położona na jego zachodnim krańcu – od północy sąsiaduje z Zawadą od wschodu z Gardawicami, od południa z Woszczycami, od zachodu z gminą Czerwionka-Leszczyny.

  Zazdrość – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec.

  Zazdrość – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Targowo. Zazdrość – leśniczówka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Osie, w kompleksie Borów Tucholskich na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

  Anasuja – (dewanagari अनसूया, trl. anasūyā, tłum. wolna od zazdrości; an=nie asuja=zazdrość lub zawiść), jedną z dziewięciu córek Kardamy muniego (dewanagari कर्दम , trl. kārdama) oraz jego żony Dewahuti (dewanagari देवहूति , trl. devahūti ang. Devahuti). Jej bratem i nauczycielem był ryszi Kapila (dewanagari कपिल, trl. kāpila). Za zgodą swoich rodziców poślubiła brahmarsziego Atri. Była wcieleniem doskonałości i cnoty, absolutnie nieskazitelna, tak jak jej imię. Nie było w niej nawet najmniejszego śladu zazdrości czy zawiści i miała w sobie bezgraniczną matczyną miłość dla wszystkich. Była bardzo pobożna i zawsze praktykował wyrzeczenia i poświęcenie. Jest najbardziej szanowaną i uznawaną za najlepszą wśród Pati-Wratas (kobiety, których oddanie dla ich mężów jest nieskazitelne i w oczach których są oni bogami). Ze względu na swoje oddanie i poświęcenie mężowi Anasuja znana jest również jako Sati (dewanagari सती, trl. satī, tłum. całkowicie poświęcona lub oddana).
  Zazdrość – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Śliwice na obszarze Borów Tucholskich przy trasie linii kolejowej Laskowice Pomorskie-Szlachta.

  Josyf Iwanowycz Slipyj, ita. Josyf Ivanovič Slipyj, ukr. Йосиф Сліпий (ur. 17 lutego 1892 w miejscowości Zazdrość, archidiecezja lwowska obrządku greckokatolickiego, zm. 7 września 1984 w Rzymie), duchowny greckokatolicki, metropolita Lwowa, kardynał.

  Dodano: 24.01.2013. 11:26  


  Najnowsze