• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Socjologowie o podziale Polski po wyborach

  06.07.2010. 05:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Odpowiedzialność za podział Polski, rysujący się po wyborach prezydenckich, ponoszą politycy, którzy "przez 20 lat blokowali wszelkie formy decentralizacji" - uważa socjolog prof. Jacek Wódz. Dr Jarosław Flis ocenia, że podział ten jest jednak przejaskrawiany w mediach.

  Prof. Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, zwrócił uwagę w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że podział na Polskę wschodnią i zachodnią powtarza się przy każdych wyborach już od przynajmniej 20 lat.

  W jego ocenie w takim podziale Polski "odbija się echem podział zaborowy Polski". "Z prostej przyczyny: jest inny rodzaj budowania mitu narodowego po stronie dawnego zaboru rosyjskiego, a zupełnie inny po stronie zaboru niemieckiego i części Galicji" - powiedział.

  "Na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego dominuje bardzo romantyczny model patriotyzmu, oparty na świętości symboli, a nie na realnych dokonaniach; pragmatyzm jest tam uważany za cechę negatywną w przeciwieństwie do Wielkopolski i Śląska, gdzie jest on cechą pozytywną" - zauważył.

  Jak zaznaczył, "z drugiej strony tzw. ziemie zachodnie i północne w dużej mierze - przy bardzo dużym zróżnicowaniu pochodzenia ludności - potrafiły wytworzyć w sobie rodzaj otwartości na zmianę". "One w zmianie widzą możliwość polepszenia swojego bytu" - dodał.

  "Lubuskie, zachodnio-pomorskie, dolnośląskie to są województwa, które widzą, co się dzieje po drugiej stronie Odry i bardzo im to imponuje. One się nie boją Europy, na co dzień z nią współdziałają" - zauważył prof. Wódz.

  Jak powiedział, mieszkańców Polski wschodniej charakteryzuje natomiast poczucie "bardzo mocnego zakorzenienia", które powoduje, że "nawet jak ci ludzie gdzieś wyjeżdżają, to i tak bardziej czują się związani ze swoją wsią niż się uczą czegokolwiek".

  W opinii profesora taki podział będzie się utrzymywał dalej. Jak powiedział, historia zaborowa nadal oddziałuje na funkcjonowanie naszego kraju, ponieważ "jest elementem socjalizacji politycznej i wytworzone w jej toku postawy przenoszą się z pokolenia na pokolenie".

  "Polska naprawdę daleka jest od tego, żeby być jednolitą. To jest bardzo zróżnicowany kraj" - powiedział socjolog. Odpowiedzialność za taki podział - jego zdaniem - ponoszą politycy, którzy "przez 20 lat blokowali wszelkie formy decentralizacji i dzisiaj odkrywają, że Polska jest podzielona".

  Jak ocenił, członkostwo Polski w Unii Europejskiej ma niewielki wpływ na zmianę istniejących podziałów.

  "Duży wpływ na to ma wizerunek (Polski) tworzony przez scentralizowaną władzę i scentralizowane media. Dzisiaj w zasadzie wszystkie media są w Warszawie, nie ma żadnych ośrodków wojewódzkich. Kiedyś Kraków był dużym ośrodkiem medialnym, podobnie Katowice czy Łódź. Dzisiaj wszystko się dzieje w Warszawie" - powiedział socjolog. Jak zaznaczył, "na jedną modłę i jedną sztancę buduje się w nich obraz Polaka".

  Zdaniem prof. Wodza podział Polski można przezwyciężyć poprzez decentralizację życia politycznego i społecznego. "Bo ona pobudza w naturalny sposób wewnętrzne siły rozwojowe regionu" - ocenił. "Przez 20 lat nie zrobiliśmy nic, żeby pobudzić wewnętrzne siły rozwojowe w regionach wschodnich. Myśmy tylko z łaski chcieli dać im z Warszawy cokolwiek, a to najgłupsza metoda" - powiedział.

  Zwrócił uwagę, że reforma samorządowa "nic nie dała na poziomie województw, bo województwa mamy rządowo-samorządowe". "Samorządność województw jest mrzonką" - dodał. Zauważył, że dochody własne województw, które decydują o ich autonomii, "to jest kilka-kilkanaście procent". "Reszta to są dotacje i subwencje, czyli łaska boska z Warszawy" - dodał.

  Ocenił, że szczególnie negatywną rolę Warszawa odgrywa w stosunku do województw wschodnich, z których - powiedział - stolica "wysysa kadry". Jak ocenił, w przeciwieństwie do stolicy duże miasta zachodniej Polski takie jak Poznań czy Wrocław rozwijając się, pozwalają też na rozwój mniejszych miast w regionie.

  Socjolog z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis powiedział PAP, że podział na Polskę wschodnią i zachodnią wprawdzie powtarza się przy okazji kolejnych wyborów, ale w różnych konfiguracjach. Jak ponadto ocenił, podział ten jest przejaskrawiany w mediach.

  Zaznaczył, że w kolejnych wyborach "linia frontu przesuwa się". "Jest kilka miejsc, o które toczy się walka. Chodzi na przykład o wschodnią część Wielkopolski, Łódzkie, południową część Śląskiego. W pozostałych regionach kolejność wygranych jest z grubsza ustalona" - powiedział dr Flis.

  Zwrócił też uwagę, że jeszcze do niedawna województwo świętokrzyskie, w którym obecnie zwyciężył Jarosław Kaczyński, głosowało na lewicę. Dodał, że wbrew stereotypom PO wygrywa m.in. w Przemyślu.

  Jak powiedział, PO ma przewagę w miastach, ponieważ głosują one "przeciwko umownemu Lepperowi". "A łatka +umownego Leppera+ z Leppera właściwego przeszła na Jarosława Kaczyńskiego po rządach PiS" - powiedział. Jak dodał, PO wygrywa też "w Gołdapi (warmińsko-mazurskie), Wałbrzychu (dolnośląskie) czy na Pomorzu zachodnim, które głosują przeciwko najtwardszym solidaruchom".

  Zwrócił uwagę, że notowania PiS na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce w istotny sposób pogorszyło granie przez tę partię w poprzednich wyborach prezydenckich "kartą dziadka z Wehrmachtu". Jak zaznaczył, w tych regionach "to, że dziadek był w Wehrmachcie, nie jest szczególnie rzadkim zjawiskiem i jest tam świadomość, z czego to wynikało".

  Zwycięzca wyborów prezydenckich Bronisław Komorowski (PO) w II turze największe poparcie uzyskał w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, a Jarosław Kaczyński (PiS) w województwach: podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, małopolskim, łódzkim i mazowieckim.

  Poza województwem kujawsko-pomorskim, w którym w 2005 roku zwyciężył Lech Kaczyński, rozkład poparcia w poszczególnych regionach dla kandydatów PO i PiS obecnie jest taki sam jak przed pięcioma laty.

  W tym roku - według oficjalnych danych PKW - kandydat PiS okazał się lepszy na wsi - uzyskał tam ponad 58,94 proc. głosów (kandydat PO - 41,06 proc.). Bardzo podobnie rozłożyły się wyniki Kaczyńskiego i Komorowskiego w gminach do 5 tys. mieszkańców (odpowiednio 58,62 do 41,38 proc. głosów). W gminach największych - ponad 500 tys. mieszkańców - zwyciężył kandydat PO - 64,18 proc. głosów; Kaczyński uzyskał 35,82 proc.

  Podobnie było w 2005 roku, kiedy to na Lech Kaczyńskiego głosowało 67,71 proc. mieszkańców wsi - (na Donalda Tuska 32,29 proc.). Lepszy rezultat Lech Kaczyński uzyskał w mniejszych gminach - gminach do 5 tys. mieszkańców głosowało na niego 69,51 proc. wyborców (na Tuska 30,49 proc.). Z kolei w gminach największych zwyciężył Tusk z 58,98 proc. poparcia (Lech Kaczyński 41,02 proc.). MZK

  PAP - Nauka w Polsce

  kap  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Bolesław Hozakowski (ur. 13 maja 1923 w Toruniu) – kombatant, żołnierz Armii Krajowej, członek Rady Naczelnej oraz wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Współinicjator wielu akcji upamiętniających działalność AK w całym kraju. W 2005 roku członek Komitetu Honorowego Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2007 roku członek Komitetu Honorowego Poparcia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 2 września 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Charytatywny Bal Dziennikarzy - bal organizowany jest od 1998 roku przez Fundację Charytatywny Bal Dziennikarzy, jest to coroczna impreza charytatywna dla osób ze świata mediów, polityki, biznesu i kultury organizowana w styczniu w Auli Politechniki Warszawskiej. W 2010 roku gośćmi honorowymi byli prezydent RP Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska. Prezesem fundacji jest Iwona Maruszak. Szczegółowe zmiany w składzie rządu Jarosława Kaczyńskiego na stanowiskach ministrów, sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu.

  Hanna Szczepanowska (ur. 19 stycznia 1929) – polska żołnierz AK oraz działaczka Szarych Szeregów, do których wstąpiła w wieku 12 lat. Uczestniczka powstania warszawskiego, w którym pełniła funkcję łączniczki. W 2005 roku członkini Komitetu Honorowego Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, a w 2007 roku członkini Komitetu Honorowego Poparcia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych. Członek zarządu głównego Stowarzyszenia Szare Szeregi. Od 16 stycznia 2010 wiceprezes Zarządu Głównego Związku Piłsudczyków. Jej mężem jest Janusz Grzymała-Wiewiorowski. Podział administracyjny Suwałk: Suwałki dzielą się na kilkanaście osiedli o bardzo ograniczonym samorządzie. Każde z nich ma swoją nazwę, samorząd, władze. Różnica w liczbie mieszkańców i zajmowanego obszaru poszczególnych osiedli jest duża, gdyż obecnie funkcjunujący podział jest silnie związany z historią miasta i geografią.

  Prezydent – polski film dokumentalny z 2013 roku zrealizowany przez Joannę Lichocką i Jarosława Rybickiego o Prezydencie RP Lechu Kaczyńskim. Jest to pierwszy w historii film poświęcony jego osobie. Rada Ministrów Jarosława Kaczyńskiego, której prezesem był Jarosław Kaczyński, powołana i zaprzysiężony 14 lipca 2006 przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 19 lipca 2006 rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu. Jarosław Kaczyński podał gabinet do dymisji 5 listopada 2007 czyniąc to dwukrotnie, przed prezydentem RP i na forum Sejmu w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu VI kadencji. Dymisja została przyjęta i Rada Ministrów pełniła obowiązki do czasu zaprzysiężenia nowego składu Rady Ministrów 16 listopada 2007.

  Jerzy Jan Polaczek (ur. 24 sierpnia 1961 w Piekarach Śląskich) – polski polityk i prawnik, samorządowiec, poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji, w latach 2005–2007 minister transportu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Kazimierz Ożóg (ur. 1952 w Sokołowie Małopolskim) – polski profesor nauk humanistycznych obecnie pracujący na Uniwersytecie Rzeszowskim. W latach 1976–1990 pracował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1990–1994 na Uniwersytecie Lille III pod kierunkiem prof. Daniela Beauvois. W 2005 roku był członkiem Komitetu Honorowego Poparcia Lecha Kaczyńskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP.

  Spieprzaj, dziadu! – słowa wypowiedziane przez Lecha Kaczyńskiego przy wsiadaniu do samochodu tuż po zakończeniu spotkania wyborczego na rogu ulicy Stalowej i 11 Listopada na warszawskiej Pradze Północ w listopadzie 2002, tuż przed 2. turą wyborów prezydenta miasta stołecznego Warszawy, kończące kilkukrotne próby uciszenia uczestnika spotkania. Fraza jest kolokwializmemwołacz rzeczownika „dziad” to „dziadzie”, słowo „dziadu” jest formą potoczną.

  Zbigniew Władysław Rau (ur. 27 lipca 1974) – polski policjant, politolog, doktor habilitowany nauk prawnych, od 18 maja do 9 sierpnia 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu. Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz (ur. 31 grudnia 1926 w Starachowicach, zm. 17 stycznia 2013 w Warszawie) – polska filolog, matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich.

  Aleksander Marek Szczygło (ur. 27 października 1963 w Jezioranach, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski polityk, poseł na Sejm (2001–2006 i 2007–2009), w 2007 minister obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, były szef Kancelarii prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, w latach 2009–2010 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.

  Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Skórczu – pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Skórczu w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim.

  Dodano: 06.07.2010. 05:18  


  Najnowsze